ΑΕΚ - Παναχαϊκή 2-1 (VIDEO)

Με τον Πλατέλλα να σκοράρει για πρώτη φορά εν έτει 2015 και τον Μάνταλο να βρίσκει δίχτυα λίγο πριν το φινάλε, η ΑΕΚ επικράτησε της Παναχαϊκής στο ΟΑΚΑ με 2-1, διευρύνοντας το προβάδισμά της στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Football League. Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Κυβελίδης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ συνεχώς στην επίθεση και την Παναχαϊκή να αμύνεται σωστά, κλείνοντας καλά τους χώρους, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με πολύ καλό ρυθμό στο ΟΑΚΑ. Η "Ένωση" κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της στο 35ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Παναχαϊκής, ο Σοϊλέδης γέμισε με κεφαλιά, ο Ασίγκμπα έδιωξε προσωρινά και στη συνέχεια της φάσης ο Πλατέλλας σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, ανοίγοντας το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 26χρονου εν έτει 2015.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα σε δύο περιπτώσεις πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 44' το καλοζυγισμένο σουτ του Μπουντόπουλου κατέληξε στο δοκάρι αφού πρώτα απέκρουσε ο Ανέστης, ενώ ένα λεπτό αργότερα η προσπάθεια του Ντα Κόστα σταμάτησε επίσης στο δοκάρι.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει με τη σειρά της δοκάρι στο 56'. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραβίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γιόχανσον τη δεύτερη, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του .

Η Παναχαϊκή απάντησε στην ευκαιρία της ομάδα του Τραϊανού Δέλλα με τον Κυβελίδη, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος και έπειτα από σέντρα του Στεργίδη από δεξιά πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Σο 76', οι "κιτρινόμαυροι" έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 με τον Αραβίδη, ο οποίος όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη πάσα του Μάνταλου. Αυτό που δεν έκανε στο 76' ο Αραβίδης το κατάφερε 10 λεπτά αργότερα ο Μάνταλος, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Παναχαϊκή ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Κυβελίδη, ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το τελικό 2-1.

Παναχαϊκή: Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Μπουντόπουλος, Αναστασόπουλος, Γκαντιάγκα, Στεργίδης, Κορέτας, Κοντοχρήστος, Κυβελίδης.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Τρίτη 24 Φεβρουαρίου

18:00 ΑΕΚ - Παναχαϊκή 2-1

(35' Πλατέλλας, 86' Μάνταλος - 92' Κυβελίδης)

17:03
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ μεταξύ της ΑΕΚ και της Παναχαϊκής στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Football League.
17:06
Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Μάνταλος, Αραβίδης, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας.
17:41
H σύνθεση της Παναχαϊκής: Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Μπουντόπουλος, Αναστασόπουλος, Γκαντιάγκα, Στεργίδης, Κορέτας, Κοντοχρήστος, Κυβελίδης.
17:41
Αναπληρωματικοί

ΑΕΚ: Βούρας, Τζανετόπουλος, Γροντής, Ντούνης, Ρόβας, Κρισάντους, Ζόριτς.

Παναχαϊκή: Δήμιζας, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Φουρλάνος, Μπαλού, Ζλατκόφσκι, Χούσα.
17:48
Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους.
17:51
Περίπου 3.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.
17:57
H AEK βρίσκεται στην κορυφή με 44 βαθμούς και η Παναχαϊκή στη δεύτερη θέση με 38.
17:58
H θερμοκρασία αγγίζει τους 13 βαθμούς Κελσίου, ενώ το ψιλόβροχο έχει σταματήσει.
17:59
Παίκτες και διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο.
18:01
Σέντρα στο ματς.
18:02
16ο δευτερόλεπτο: Σουτ του Mπουντόπουλου, η μπάλα άουτ. Ο διαιτητής δίνει κόρνερ.
18:05
3ο λεπτό: Μπαλιά του Μπαρμπόσα, ο Αραβίδης δεν προλαβαίνει για λίγο.και ο Γεωργακόπουλος μπλοκάρει.
18:06
4ο λεπτό: Σουτ του Σοϊλέδη, ο Αραβίδης προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.
18:18
Ο Σπανός έχει πολλά παράπονα από τον Γκαντιάγκα και δίνει εντολή στον Ντα Κόστα για ζέσταμα.
18:24
Πολλές λάθος πάσες από τους γηπεδούχους.
18:34
31ο λεπτό: Ο Ντα Κόστα στη θέση του Κορέτα.
18:35
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Παναχαϊκή 1-0
18:38
35ο λεπτό: Φάση διαρκείας στα καρέ της Παναχαϊκής, ο Σοϊλέδης γεμίζει με κεφαλιά, ο Aσίγκμπα αποκρούει προσωρινά, ο Πλατέλλας κοντρολάρει, σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ανοίγει το σκορ.
18:38
Στατιστικό: Αυτό είναι το έκτο γκολ του Πλατέλλα και πρώτο εν έτει 2015.
18:39
Προσπάθεια του Σοϊλέδη
18:40
Ρόβας, Ντούνης και Γροντής σηκώνονται για ζέσταμα.
18:40
Να σημειωθεί ότι ο Πλατέλλας αφιέρωσε το γκολ στον Δημήτρη Μπουρουτζίκα.
18:42
41ο λεπτό: Πάσα του Γιόχανσον, ο Αραβίδης δίνει στον Πλατέλλα, ο οποίος σουτάρει από πλεονεκτική θέση και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:45
44ο λεπτό: Καλοζυγισμένο σουτ του Μπουντόπουλου, ο Ανέστης αποκρούει εντυπωσιακά, η μπάλα βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι προτού απομακρυνθεί.
18:46
45ο λεπτό: Ωραία συνεργασία μεταξύ του Στεργίδη και του Ντα Κόστα, ο Πορτογάλος κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
19:04
46ο λεπτό: Γύρισμα του Μάνταλου, ο Πλατέλλας σουτάρει άουτ από καλή θέση.
19:08
50ό λεπτό: Σέντρα του Σοϊλέδη, ο Αραβίδης παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στέλνει την μπάλα άουτ..
19:11
54ο λεπτό: Χαμηλή σέντρα του Μπαρμπόσα, ο Κάργας αποκρούει σε κόρνερ.
19:12
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Ασίγκμπα.
19:13
56ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Αραβίδης παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Γιόχανσον τη δεύτερη και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
19:14
Ο διαιτητής θα μπορούσε να δώσει πέναλτι γιατί ο Γκαντιάγκα έσπρωξε τον Γιόχανσον.
19:14
57ο λεπτό: Ο Μπαλού στη θέση του Ασίγκμπα.
19:15
58ο λεπτό: Σέντρα του Στεργίδη από δεξιά, ο αμαρκάριστος Κυβελίδης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή στιγμή για την Παναχαϊκή.
19:17
Ρόβας, Ντούνης και Κρισάντους κάνουν ζέσταμα.
19:21
Προσπάθεια του Κορέτα μπροστά στον Μπακάκη
19:22
64ο λεπτό: Καλό σουτ του Πλατέλλα με ανάποδο φάλτσο, η μπάλα περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γεωργακόπουλου.
19:23
Ο Ντα Κόστα θα αποχωρήσει λόγω τραυματισμού. Υπενθυμίζεται ότι είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Κορέτα.
19:24
67ο λεπτό: O Mαρουκάκης στη θέση του Ντα Κόστα.
19:24
67ο λεπτό: Kίτρινη στον Μπαρμπόσα.
19:29
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Άλμπι.
19:33
76ο λεπτό: Πολύ ωραία ενέργεια του Μάνταλου, δίνει αριστερά στον Αραβίδη, ο οποίος χάνει κλασική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.
19:36
79ο λεπτό: Καλό σουτ του Μαρουκάκη, αλλά ως μη γενόμενο γιατί είχε προηγηθεί οφσάιντ του Κυβελίδη.
19:38
81ο λεπτό: O Zόριτς στη θέση του Μπαρμπόσα.
19:41
82ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μάνταλου, ο Γεωργακόπουλος αποκρούει.
19:42
85ο λεπτό: Mακρινή εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γεωργακόπουλος μπλοκάρει.
19:42
86ο λεπτό: O Ρόβας στη θέση του Πλατέλλα.
19:43
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Παναχαϊκή 2-0
19:44
86ο λεπτό: Ο Ανάκογλου τροφοδοτεί τον Μάνταλο, εκείνος κοντρολάρει και πλασάρει ιδανικά, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΚ.
19:44
Ο Δέλλας δικαιώθηκε για την απόφασή του να βάλει αριστερά τον Μάνταλο στα τελευταία λεπτά.
19:45
88ο λεπτό: Πλασέ του Μάνταλου, η μπάλα άουτ. Είχε προηγηθεί οφσάιντ του Ζόριτς που δεν δόθηκε.
19:46
89ο λεπτό: Kίτρινη στον Γεωργακόπουλο.
19:46
89ο λεπτό: O Tζανετόπουλος στη θέση του Ανάκογλου.
19:50
92ο λεπτό: Γύρισμα του Κολοβέτσιου στον Ανέστη, ο οποίος επιχειρεί να ντριμπλάρει τον Στεργίδη, ο άσος της Παναχαϊκής του κλέβει την μπάλα, κάνει το γύρισμα και ο Κυβελίδης μειώνει προ κενής εστίας.
19:50
Τραγικό λάθος του Ανέστη και αδυναμία του Λαμπρόπουλου να απομακρύνει στο γύρισμα του Στεργίδη.
19:51
93ο λεπτό: Mάνταλος και Αραβίδης χάνουν καλή ευκαιρία για να σκοράρουν στην εκπνοή.