ΑΕΚ - Ερμιονίδα 4-0 (VIDEOS)

Η ΑΕΚ είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Ερμιονίδα, επικρατώντας με 4-0, χάρη στα γκολ των Δημήτρη Ανάκογλου, Μάρκου Ντούνη, Χρήστου Αραβίδη και Αλεσάντρε Ντακόλ. Πλέον, όλοι στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφονται στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Τραϊανός Δέλλας πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, προκειμένου να ξεκουράσει τους ποδοσφαιριστές του για τον επαναληπτικό αγώνα του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη (11/03). Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε για πρώτη φορά την εφετινή σεζόν ο Ηλίας Βούρας, ενώ ο Νίκος Γεωργέας επέστρεψε ύστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα στο δεξί άκρο της άμυνας.

Παρά τις σημαντικές αλλαγές η "Ένωση" μπήκε δυνατά στον αγώνα, χάνοντας αρκετές καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την τριπλή απόκρουση του τερματοφύλακα της Ερμιονίδας, Γιώργου Πονηρού, στο 25ο λεπτό. Τον "γόρδιο δεσμό" για την ΑΕΚ έλυσε στο 37' ο φορμαρισμένος Δημήτρης Ανάκογλου, με δυνατό βολέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα διπλασίασαν τα τέρματά τους με σουτ του Μάρκου Ντούνη.

Το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ΑΕΚ, η οποία έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον μόνιμο σκόρερ της το τελευταίο διάστημα, Χρήστο Αραβίδη. Ο Έλντερ Μπαρμπόσα έστρωσε την μπάλα στον Έλληνα επιθετικό κι αυτός με ένα δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Πονηρό για το 3-0. Το... κερασάκι στην τούρτα για τους "κιτρινόμαυρους" έβαλε ο Αλεσάντρε Ντακόλ με προβολή, ύστερα από λάθος του Πονηρού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γεωργέας, Ρόβας, Ανάκογλου (57' Κρισάντους), Μπαρμπόσα (73' Ντακόλ), Μάνταλος (62' Κορδέρο), Ντούνης, Αραβίδης

Ερμιονίδα (Μουράτ Σεροπιάν): Πονηρός, Κολόκας, Παπανικολάου, Δωματάς, Όμο, Τούτοριτς, Ταπέ, Σβόγιτς, Βλαχόπουλος (67' Τσακόν), Μηλιώτης, Παβίσεβιτς

18:19
Καλησπέρα σε όλους και όλες.
18:20
Σε περίπου δέκα λεπτά έχουμε σέντρα στο ματς της ΑΕΚ με την Ερμιονίδα.
18:21
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ανάκογλου, Ρόβας, Μάνταλος, Ντούνης, Μπαρμπόσα και Αραβίδης.

Ερμιονίδα (Σεροπιάν): Πονηρός, Κολόκας, Παπανικολάου, Δωματάς, Όμο, Τούτοριτς, Ταπέ, Σβόγιτς, Βλαχόπουλος, Μηλιώτης, Παβίσεβιτς.
18:23
Περίπου 5000 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ.
18:26
Βασικός μετά από καιρό ο Νίκος Γεωργέας, με τον Μπακάκη να μένει εκτός αποστολής.
18:30
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα!
18:33
2' Η ΑΕΚ την κατοχή, η Ερμιονίδα περιμένει πίσω
18:33
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ
18:37
Πρώτος σκόρερ της Εμιονίδας ο Παβίσεβιτς με 7 τέρματα σε 16 ματς, ενώ για την ΑΕΚ ο Αραβίδης με 10 τέρματα σε 15 παιχνίδια.
18:37
5' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.
18:37
6' Ο Μπαρμπόζα εκτελεί, η μπάλα θα βρει ελάχιστα στον Μάνταλο, όμως ο Πονηρός θα μαζέψει.
18:39
Πίσω από το ημικύκλιο της σέντρας όλοι οι παίκτες της Ερμιονίδας. Θέμα χρόνου το γκολ για την ΑΕΚ.
18:41
10' Ο Κολοβέτσιος βρήκε ωραία τον Ανάκογλου, ο δεύτερος δεν έκανε καλό κοντρόλ αν και βρισκόταν σε καλή θέση.
18:45
13' Ο Μάνταλος θα εκτελέσει το φάουλ, η μπάλα άουτ μετά από κεφαλιά του Λαμπρόπουλου.
18:46
15' Αλλαγή σκηνικού και φάουλ για την Ερμιονίδα σε καλό σημείο.
18:47
16' Γίνεται η εκτέλεση, Βούρος και Κολόκας θα συγκρουστούν. Δεν έχουν κάτι ανησυχητικό ωστόσο.
18:48
17' Σουτ του Ρόβα, η μπάλα στο δοκάρι
18:51
Στα 38 ο Νίκος Γεωργέας και τα πηγαίνει εξαιρετικά μέχρι στιγμής.
18:52
20' Ωραία αντεπίθεση για τον ΑΕΚ, ο Μάνταλος θα καθυστερήσει να γεμίσει και θα χάσει τη μπάλα.
18:53
22' Σουτ του Παβίσεβιτς η μπάλα άουτ.
18:53
4(1) - 1(0) οι τελικές του αγώνα.
18:55
Αν εξαιρέσουμε το δοκάρι με το σουτ του Ρόβα, η ΑΕΚ δεν έχει απειλήσει την Ερμιονίδα.
18:56
25' Τριπλή φάση για την ΑΕΚ! Ο Ντούνης δυο φορές θα στείλει τη μπάλα πάνω στον Πονηρό, στη συνέχεια θα στρώσει στον Ανάκογλου, το σουτ του όμως θα μπλοκάρει πάλι ο Πονηρός.
18:57
26' Κίτρινη κάρτα στον Νίκο Γεωργέα που διαμαρτυρήθηκε χωρίς λόγο.
19:01
19:01
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 2-3 λεπτά.
19:04
Πολλά φάουλ στο παιχνίδι. Εδώ ο Λαμπρόπουλος γλύτωσε την κίτρινη κάρτα.
19:05
65-35% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ΑΕΚ.
19:08
Διαμαρτύρεται για μία φάση που δόθηκε οφσάιντ ο Παβίσεβιτς, όμως κάνει λάθος. Ήταν πιο μπροστά έστω και λίγο.
19:08
37' Γκοοοολ! 1-0 η ΑΕΚ με τον Ανάκογλου.
19:09
Ο Μάνταλος θα εκτελέσει το φάουλ, η μπάλα θα περάσει από όλους και ο Πονηρός θα αποκρούσει, ο Ανάκογλου θα πάρει το ριμπάουντ και με πλασέ θα ανοίξει το σκορ.
19:10
Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν ξεχνούν τον άτυχο Ιβάν Μπρέσεβιτς
19:11
Αναμενόμενο αυτό το 1-0, αφού οι φιλοξενούμενοι απλά περίμεναν πίσω από τη σέντρα.
19:12
Δεύτερη φορά στο παιχνίδι που ο Μπαρμπόζα βρίσκεται ένα κλικ από το γκολ, όμως κάνει το κάτι παραπάνω και χάνει τη μπάλα.
19:14
43' Γκοοοοολ 2-0 για την ΑΕΚ!
19:15
Ο Μάνταλος θα γυρίσει στην περιοχή, λάθος διώξιμο από αμυντικό της Ερμιονίδας που ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Ντούνη και αυτός εύκολα με σουτ θα κάνει το 2-0.
19:16
Καθαρίζει εύκολα η ΑΕΚ λοιπόν. Το μυαλό όλων βέβαια είναι στο ματς με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδας.
19:18
Ημίχρονο στο παιχνίδι! Η ΑΕΚ προηγείται με 2-0 της Ερμιονίδας.
19:36
47' Κεφαλιά του Παβίσεβιτς, η μπάλα έξω
19:38
48' Ο Μάνταλος θα σουτάρει, ο Πονηρός θα μαζέψει.
19:39
50' Καλό πλασέ από τον Ντούνη, η μπάλα έξω.
19:40
Γλύτωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ταπέ.
19:41
52' Ο Μπαρμπόζα θα εκτελέσει το φάουλ, η μπάλα ψηλά άουτ.
19:44
Ετοιμάζεται ο Κρισάντους για την ΑΕΚ.
19:46
56' Ο Κριστάντους μέσα, έξω ο Ανάκογλου
19:50
60' Ο Συμελίδης μπαίνει στη θέση του Σβόγιτς
19:50
Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ
19:51
62' Ο Μάνταλος θα εκτελέσει, ο Κρισάντους θα πάρει την κεφαλιά, η μπάλα όμως θα περάσει έξω.
19:52
63' Ο Κορδέρο θα περάσει στη θέση του Μάνταλου. Επιστρέφει ο Ισπανός μετά τον τραυματισμό του.
19:52
Από τις 7 Δεκεμβρίου είχε να παίξει ο Κορδέρο.
19:54
64' Γκοοοοολ 3-0 η ΑΕΚ!
19:54
Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ερμιονίδας. Ο Μπαρμπόζα θα στρώσει στον Αραβίδη και αυτός με δυνατό σουτ θα κάνει το 3-0.
19:55
Ο Χρήστος Αραβίδης θα κάνει ρεκόρ καριέρας σε σύνολο επίτευξης τερμάτων. Ξεπέρασε δηλαδή τα 13 της περσινής σεζόν με τον Πανιώνιο και έφτασε τα 14!
19:55
20(13) - 2 (0) οι ευκαιρίες των δυο ομάδων.
19:56
67' Ο Τσακόν μπαίνει στη θέση του Βλαχόπουλου
19:58
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της ΑΕΚ τα γκολ της ομάδας τους
19:58
Και ο Γεωργέας γλυτώνει τη δεύτερη κίτρινη σε ένα δυνατό μαρκάρισμα.
20:02
73' Τελευταία αλλαγή για τον Δέλλα. Ο Μπαρμπόζα έξω, ο Ντακόλ στη θέση του.
20:06
77' Δωματάς έξω, Κουτσοσπύρος μέσα
20:06
77' Πρώτο καλό σουτ για την Ερμιονίδα. Ο Τσακόν θα σουτάρει, η μπάλα ελάχιστα άουτ!
20:06
Καλός ο Αργεντινός από τη στιγμή που έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο.
20:09
80' Ξανά έφτασε κοντά στο γκολ ο Κριστάντους, όμως δεν πρόλαβε τη μπάλα.
20:10
81' Ο Κουτσοσπύρος θα σουτάρει, η μπάλα στο δοκάρι, όμως η φάση δεν μετράει γιατί είναι σε θέση οφσάιντ.
20:13
84' Ο Παβίσεβιτς θα γυρίσει στον πέναλτι στον Συμελίδη, ο Βούρας θα πέσει και θα μαζέψει. Μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει η Ερμιονίδα.
20:15
Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ και πλέον το μυαλό βρίσκεται στο ματς με τον Ολυμπιακό.
20:20
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
20:22
92' Γκοοοοολ 4-0 για την ΑΕΚ! Ο Κρισάντους θα γυρίσει τη μπάλα, ο Πονηρός θα κάνει το λάθος και ο Ντακόλ με προβολή θα σκοράρει.