Καλαμάτα-ΑΕΚ 0-1

Το γκολ του Μπέλεκ στο βούρκο της Καλαμάτας χάρισε στην ΑΕΚ την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας (1-0). Επεισόδια στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Δείτε video.

Η εικόνα του αγώνα:

Αφού βγήκε αλώβητη από τον βούρκο της Καλαμάτας , αυτή η ΑΕΚ των χιλίων προβλημάτων δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Ο Στιβ Μπέλεκ “ξελάσπωσε” στην κυριολεξία την ελλιπέστατη Ενωση χάρις το γκολ που σημείωσε στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, μιας αναμέτρησης που ξεκίνησε με βραβεύσεις (των Γεωργέα, Κωνσταντόπουλου και Λυπερόπουλου απο τους γηπεδούχους) και λίγο έλειψε να διακοπεί από επεισόδια που δημιούργησαν θερμοκέφαλοι λίγο πριν και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν δίκαια τη νίκη αφού στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχαν την απόλυτη κυριαρχία και μάλιστα έχασαν τουλάχιστον δυο ακόμη ευκαιρίες , μια με τον σκόρερ στο 18΄όταν το πλασέ του βρήκε το δοκάρι της Καλαμάτας και μια στο 36΄με τον Μπερνς για να επικρατήσουν με μεγαλύτερο σκορ.

Αντίθετα οι Μεσσήνιοι φάνηκαν μετά το γκολ της ΑΕΚ κι ενώ στο πρώτο ημίχρονο έχουν να θυμούνται μόνο τη φάση του 20ου λεπτού όταν Αθανασόπουλος προσπάθησε να μπει στη μεγάλη περιοχή του Αραμπατζή , διεκδίκησε τη μπάλα με τον Μανωλά και βρέθηκε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Στις καθυστερήσεις πάντως ο Αθανασόπουλος θα μπορούσε να είχε στείλει το παιχνίδι στην παράταση αν ήταν πιο εύστοχος στην κεφαλιά που επιχείρησε ανενόχλητος απέναντι στον Αραμπατζή.

Το κλειδί του αγώνα:

Η χρονική στιγμή που ο Στιβ Μπέλεκ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης αποδείχθηκε καθοριστική για τη συνέχεια.

Ο MVP:

Και μόνο που σημείωσε το “χρυσό γκολ” της ΑΕΚ ο Στιβ Μπέλεκ κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.