ΑΕΚ - Ηρακλής Ψαχνών 3-0 (VIDEOS)

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών και με το εύκολο 3-0 στο ΟΑΚΑ πήρε την πρώτη νίκη μετά από δύο αγώνες για τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ήταν ηλίου φαεινότερον ότι διαφορετικός ήταν ο σκοπός κάθε ομάδας στο χορτάρι. Την ίδια στιγμή που ο Ηρακλής Ψαχνών στήθηκε πίσω από την μπάλα, περιμένοντας, η ΑΕΚ είχε την υπεροχή και έψαχνε τρόπους ν' απειλήσει. Με τον Μπαρμπόζα ν' αναλαμβάνει ρόλο δημιουργού, έστω κι από τα πλάγια, και τον Ζόριτς μέσα στις φάσεις πίεσε τον Μανιάτη.

Μετά την επέμβαση του τελευταίου σε κεφαλιά του Μαυροβούνιου μεσοεπιθετικού στο 36', ήρθε ο προωθημένος Σαρρής να σημαδέψει το αριστερό δοκάρι. Όλα αυτά προτού στο 42' ο Κορδέρο μ' ένα άπιαστο σουτ λύσει το "γόρδιο δεσμό" στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ήταν ουσιαστικά η στιγμή που κρίθηκε ο αγώνας, αφού ήταν αδύνατο η ομάδα του Κούτση να βγει από το καβούκι της και να γίνει επικίνδυνη. Μολονότι στο 55' ο Ζόριτς είχε κεφαλιά στο δοκάρι και στο 58' ο Μπαρμπόζα κέρδισε κι έχασε πέναλτι που δεν ήταν, το 2-0 ήταν θέμα χρόνου. Ιδίως αφότου ο Ουόρντεν αποβλήθηκε και άφησε τον Ηρακλή με παίκτη λιγότερο.

Η είσοδος του Μάνταλου συνοδεύτηκε από ακόμη ένα γκολ του διεθνούς μέσου στο 66', ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιχάλης Μπακάκης στο 79' μετά από ωραία πάσα του Ντακόλ στον ανοικτό χώρο. Το 3-0 έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος για την πρόκριση στη 16άδα του κυπέλλου.

Όλο το παιχνίδι ήταν το πρώτο γκολ. Ο Κορδέρο σκόραρε πριν από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ προηγήθηκε και ο Ηρακλής παραδόθηκε. Το 3-0 ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων στο δεύτερο ημίχρονο, αφού για σχεδόν ένα ημίωρο η ομάδα της Εύβοιας έπαιζε με δέκα παίκτες και δεν μπορούσε ν' αντισταθεί. Μάλιστα βάσει των ευκαιριών η νίκη της Ένωσης θα μπορούσε να είναι σαφώς ευρύτερη.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γροντής, Κολοβέτσιος (69' Φαγέ), Σαρρής, Μπακάκης, Κορδέρο (56' Μάνταλος), Ρόβας, Μπαρμπόζα (76' Αραβίδης), Πλατέλλας, Ζόριτς, Ντακόλ

Ηρακλής Ψαχνών: Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61' Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Φλίγκος (72' Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης, Ντιέγκο (67' Δηλαβέρης)

Το live του αγώνα

19:04
Καλησπερά σε όλους μισή ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
19:05
Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Ηρακλή Ψαχνών για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του κυπέλλου και ψάχνει την πρώτη νίκη της μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον Πανθρακικό. Η ομάδα της Εύβοιας είχε χάσει από τον Ατρόμητο.
19:06
Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να έχει κάτω από τα δοκάρια τον Ανέστης. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Γροντής και στο δεξί ο Μπακάκης. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κολοβέτσιος και Σαρρής. Δίπλα στον Κορδέρο ο Ρόβας. Στο αριστερό φτερό θα παίξει ο Μπαρμπόσα, στο δεξί ο Πλατέλλας και ο Ζόριτς πίσω από τον προωθημένο Ντακόλ.
19:16
Την 11άδα του Ηρακλή αποτελούν οι Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος, Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Φλίγγος, Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης, Ντιέγκο
19:24
Στο γήπεδο ο Δημήτρης Μελισσανίδης, αφίχθη από νωρίς.
19:26
Λιγότερος από τις προβλέψεις ο κόσμος της ΑΕΚ. Μόνο το κάτω πέταλο των οργανωμένων είναι γεμάτο.
19:30
Ακόμη οι δυο ομάδες δεν έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο, υπάρχει μικρή καθυστέρηση.
19:33
Όλα πλέον έτοιμα για τη σέντρα, οι δυο 11άδες είναι στο γήπεδο.
19:34
Άρχισε το παιχνίδι.
19:36
2ο λεπτό: Πρώτη οργανωμένη επίθεση για την ΑΕΚ, ο Γροντής κερδίζει φάουλ σε καλή θέση.
19:36
3ο λεπτό: Εκτελεί ο Μπαρμπόζα, ο Φλίγκος διώχνει σε κόρνερ.
19:38
4ο λεπτό: Μετά από τρία διαδοχικά κόρνερ, λύνεται η πολιορκία στην περιοχή του Ηρακλή με τον Μανιάτη να μπλοκάρει εύκολα την κεφαλιά του Ζόριτς.
19:39
6ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόζα, ο Μανιάτης διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
19:41
Σταθερά με την μπάλα στην κατοχή τους οι "κιτρινόμαυροι".
19:47
Καταλάγιασε η ορμή της ΑΕΚ.
19:49
Ο Χρήστος Πατσατζόγλου στον πάγκο του Ηρακλή, δεν μπορεί να βοηθήσει λόγω τραυματισμού.
19:49
16ο λεπτό: Σε καλή θέση, αλλά κακό τελείωμα από τον Μπαρμπόζα.
19:55
22ο λεπτό: Εκτελεί το φάουλ ο Ντακόλ, άουτ η μπάλα.
19:57
23ο λεπτό: Ο Ανέστης ρισκάρει, αλλά προλαβείνει να διώξει την μπάλα.
20:00
26ο λεπτό: Ο Ζόριτς απειλεί με σουτ, ο Μανιάτης είναι καλά τοποθετημένος και μπλοκάρει.
20:01
27ο λεπτό: Φεύγει άουτ η κεφαλιά του Μπαρμπόζα μετά τη σέντρα του Πλατέλλα.
20:04
Συμπληρώθηκε μισή ώρα, καμία κλασική ευκαιρία από την ΑΕΚ. Καθαρά αμυντική στάση από τους φιλοξενούμενους.
20:05
31ο λεπτό: Ο Ντακόλ δεν βρίσκει εστία με κεφαλιά.
20:07
33ο λεπτό: Δοκιμάζει το αριστερό σουτ ο Πλατέλλας. Ο Μανιάτης είναι σε καλή θέση και σταματά την πορεία της μπάλας.
20:10
36ο λεπτό: Εκπληκτική επέμβαση του Μανιάτη σε κεφαλιά του Ζόριτς. Σε κόρνερ η μπάλα. Αυτή είναι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ.
20:14
39ο λεπτό: Δοκάρι για την ΑΕΚ σε προσπάθεια του προωθημένου Σαρρή μετά το χτύπημα φάουλ του Μπαρμπόζα. Πιέζει για το γκολ η ομάδα του Δέλλα.
20:15
41ο λεπτό: Εκτελεί φάουλ ο Μπαρμπόζα, μπλοκάρει ο Μανιάτης.
20:15
42ο λεπτό: Ο Μανιάτης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Ντακόλ.
20:15
20:16
42ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ με τρομερό σουτ του Κορδέρο!
20:17
Το 1-0 ήταν απόρροια της πίεσης που ασκούσαν σταθερά μετά το 25' οι "κιτρινόμαυροι".
20:19
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
20:20
Ημίχρονο στο παιχνίδι.
20:21
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 με το πολύ όμορφο γκολ του Μιγκέλ Άγχελ Κορδέρο στο 42', όταν και λήθηκε ο γόρδιος δεσμός στην άμυνα του Ηρακλή.
20:22
Απόλυτη η κυριαρχία της ΑΕΚ, είχε 17 τελικές έναντι 0 της ομάδας της Εύβοιας.
20:36
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:38
47ο λεπτό: Κερδίζει κόρνερ ο Ζόριτς μετά από ωραία προσπάθεια.
20:40
48ο λεπτό: Πρώτη τελική για τον Ηρακλή με σουτ του Ντιέγκο.
20:41
50ο λεπτό: Ο Ζόριτς απειλεί με διαγώνιο σουτ!
20:47
55ο λεπτό: Δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΚ σε κεφαλιά του Ζόριτς. Σέντρα ακριβείς από τον Μπαρμπόζα, ακίνητος ο Μανιάτης.
20:48
56ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Μάνταλος παίρνει τη φάση του Κορδέρο.
20:49
58ο λεπτό: Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Μπαρμπόζα, ο οποίος παίρνει την μπάλα.
20:50
58ο λεπτό: Ο Παληγιώργος δεν φαίνεται να παρεμποδίζει τον Πορτογάλο, αυστηρή η απόφαση.
20:51
59ο λεπτό: Άουτ σουτάρει ο Μπαρμπόζα, παρόλο που ο Μανιάτης πέφτει από την άλλη γωνία. Χαμένη ευκαιρία για το 2-0.
20:52
61ο λεπτό: Κόκκινη κάρτα για τον Έρικ Ουόρντεν! Μάλλον για διαμαρτυρία...
20:53
61ο λεπτό: Αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Κοτίτσας στη θέση του Μπακομήτρου.
20:56
Δεύτερη αλλαγή ετοιμάζει ο Κούτσης.
20:57
65ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Παλαιολόγο.
20:58
66ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ με τον Πέτρο Μάνταλο.
20:58
Το γκολ του μέσου της Ένωσης με τον ώμο μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόζα.
20:59
67ο λεπτό: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Δηλαβέρης στη θέση του Ντιέγκο.
21:00
68ο λεπτό: Χαμένο τετ α τετ του Πλατέλλα, δεν τελειώνει καλά την ασίστ του Μάνταλου.
21:00
69ο λεπτό: Ο Φαγέ στη θέση του Κολοβέτσιου, στόπερ τώρα ο Ρόβας.
21:03
72ο λεπτό: Ο Σικαλιάς στη θέση του Φλίγκου, τρίτη αλλαγή για τον Κούτση.
21:08
76ο λεπτό: Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Αραβίδη να παίρνει τη θέση του Μπαρμπόζα. Κορυφή αυτός και στα πλάγια ο Ντακόλ.
21:11
79ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ με σκόρερ τον Μπακάκη. 3-0 για την Ένωση.
21:11
Ωραία πάσα του Ντακόλ στον δεξιό αμυντικό της Ένωσης, ο οποίος πλασάρει σωστά τον Μανιάτη.
21:18
87ο λεπτό: Ο Μανιάτης σώζει σε σουτ του Ντακόλ προτού το γκολ του εκτεθειμένου Αραβίδη ακυρωθεί σωστά ως οφσάιντ.
21:22
Στις καθυστερήσεις πλέον ο αγώνας.
21:25
91ο λεπτό: Άουτ η μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ.
21:26
Φινάλε στο ματς. Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Ψαχνών και βρίσκεται πλέον κοντά στην πρόκρισή της στους 16 του κυπέλλου.