Ολυμπιακός - Ατρόμητος 0-0

Ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού του Περιστερίου άφησαν Ολυμπιακός και Ατρόμητος, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Το live της αναμέτρησης

Οι δύο αντίπαλοι παρατάχθηκαν με δύο κοινά στοιχεία στην πρώτη τους μονομαχία για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας: αμφότεροι προτίμησαν διάταξη 4-2-3-1 και χρησιμοποίηση του αναπληρωματικού τερματοφύλακα (Μπάλαζ Μέγιερι ο Ολυμπιακός, Μιχάλη Σηφάκη ο Ατρόμητος).

Το πρώτο ημίωρο είχε καλό ρυθμό, δυνατές αλλά όχι αντιαθλητικές μονομαχίες, και οκτώ τελικές προσπάθειες από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήλεγχαν πλήρως το ματς και δημιούργησαν ευκαιρίες από τις δύο πτέρυγες. Στο 11ο λεπτό, εξάλλου, ο Χαβιέρ Σαβιόλα παραβίασε την αντίπαλη εστία, όμως, ο Χρήστος Μπαλτάς τον καταλόγισε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

Η συντριπτική κατοχή των παικτών του Μίτσελ (61%) δεν ήταν αρκετή για να σκοράρουν, ενώ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η μοναδική τελική προσπάθεια έγινε από πλευράς Ατρομήτου.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη σέντρα του οποίου ο Γιώργος Παράσχος άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 (ο Τάσος Καραμάνος αντικατέστησε τον Φάμπιο Ταβάρες).

Η ομάδα του Περιστερίου δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να δημιουργήσει αρκετές τελικές προσπάθειες, ενώ σε δύο περιπτώσεις απείλησε από τα δεξιά με τον Ματίας Ιγκλέσιας (άστοχη κεφαλιά στο 62', σουτ στην κλειστή γωνία στο 72').

Οι "ερυθρόλευκοι", από την πλευρά τους, κέρδισαν αρκετά κόρνερ και επιχείρησαν να βάλουν δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα με κάποιες ατομικές ενέργειες των Τζόελ Κάμπελ, Τσόρι Ντομίνγκες, ωστόσο η άμυνα του Ατρομήτου ήταν πολύ καλά στημένη. Στο 85ο λεπτό, εξάλλου, ο Ανδρέας Σάμαρης θα έπρεπε να αποβληθεί για χτύπημα στον Ελίνι Δημούτσο (σ.σ. δεν πήρε ούτε κίτρινη).

Το highlight καταγράφηκε στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Μιχάλης Σηφάκης έκανε την απόκρουση του αγώνα (σε κοντινή προσπάθεια του Μάρκο Σέποβιτς) και στην επαναφορά το δυνατό σουτ του Κάμπελ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Μιχάλης Σηφάκης. Δεν χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές, αλλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων απέκρουσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μάρκο Σέποβιτς και κράτησε το 0-0.

Ο Χαβιέρ Σαβιόλα. Ήταν μέσα στις φάσεις, ωστόσο δεν βρήκε δίχτυα (σε 1-2 περιπτώσεις, μάλιστα, ήταν αρκετά άστοχος) και στο 63ο λεπτό ορθώς αντικαταστάθηκε από τον, πολύ πιο επικίνδυνο, Τσόρι Ντομίνγκες.