Καλλονή - Ολυμπιακός 0-2

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Κώστα Φορτούνη, ο Ολυμπιακός πέρασε κι από την έδρα της Καλλονής (0-2) και έκλεισε με το απόλυτο νικών τον πρώτο γύρο της Super League.

H εικόνα του αγώνα

Με βασικούς τους Φορτούνη και Ντομίνγκες ξεκίνησε την ομάδα του στο ματς της Μυτιλήνης ο Μάρκο Σίλβα, χωρίς να αλλάξει βέβαια το του αγαπημένο 4-2-3-1. Από την άλλη ο Θαλής Θεοδωρίδης προτίμησε να "γεμίσει" το κέντρο της Καλλονής, παίζοντας ένα 4-5-1 με έμφαση πρωτίστως στην άμυνα.

Μόλις στο 9ο λεπτό όμως τα σχέδια του προπονητή των γηπεδούχων άλλαξαν, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Κρολ μέσα στην περιοχή. Ο Κώστας Φορτούνης που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους". Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε σουτ του Ντουρμάζ. Η πρώτη καλή στιγμή της Καλλονής σημειώθηκε στο 32'. Ο Γεωργίου πέρασε τον Καμπιάσο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ο Ρομπέρτο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 33' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι, σε ανατροπή του Φορτούνη από τον Δαύκο μέσα στην περιοχή, ενώ ο γκολκίπερ της Καλλονής είδε και την κόκκινη κάρτα. Ο νεαρός Μαλλής που έκανε το ντεμπούτο του δεν μπόρεσε να αποκρούσει την εκτέλεση του Φορτούνη και κάπως έτσι γράφτηκε το 0-2. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο αργό από άποψη ρυθμού. Οι "ερυθρόλευκοι" κατέβασαν ταχύτητα και ο Μάρκο Σίλβα είχε την ευκαιρία για μερικές αλλαγές.

Στο 64' ο Μαλλής φώναξε παρών σε σουτ του Ιντέγε, ενώ η Καλλονή είχε και δοκάρι στο 81o λεπτό σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουερέ. Το σκορ τελικά δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τον Ολυμπιακό να κλείνει έτσι τον πρώτο γύρο με το απόλυτο των νικών (15/15).

Ο Κώστας Φορτούνης. Πολύ καλή εμφάνιση από τον άσο του Ολυμπιακού. Πέτυχε τα δύο γκολ, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και έδωσε ρυθμό στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του.

Η απόδοση των Κρολ και Αναστασιάδη για την Καλλονή ήταν κάτω του μετρίου.

Ακόμη μια "μέρα στο γραφείο" για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Σίλβα δεν είχε κανένα πρόβλημα στη Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή και πήρε δίκαιη νίκη. Στα θετικά για τους γηπεδούχους είναι ασφαλώς το ντεμπούτο του νεαρού γκολκίπερ, Μαλλή, ο οποίος είναι και γέννημα-θρέμμα Μυτιληνιός. Από την άλλη, ο Κώστας Τσιμίκας πήρε νέα ευκαιρία από τον Σίλβα και δεν υπέπεσε σε κάποιο λάθος. Όσον αφορά τα δύο πέναλτι, ήταν σωστές οι αποφάσεις του διαιτητή, Μάνταλου. Στο πρώτο ο Κρολ κάνει χέρι, ενώ στο δεύτερο ο Δαύκος βρίσκει τον Κώστα Φορτούνη και τον ανατρέπει.

ΑΕΛ Καλλονής: Δαύκος, Κρολ, Αναστασιάδης, Ούκα, Σπυρόπουλος, Κάλτσας, Ξυδάς (80' Γουερέ), Ελλακόπουλος (73' Γιούκαρης), Γεωργίου, Σάμπα (37' Μαλλής), Μάρκοβιτς.

Ολυμπιακός:Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (75' Τσιμίκας), Ντα Κόστα, Μποτία, Σαλίνο, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς (80' Φουστέρ), Ντομίνγκεζ (82΄Κολοβός), Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

Το live της αναμέτρησης

18:54
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 30 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
18:57
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΛ Καλλονής (Θεοδωρίδης): Δαύκος, Κρολ, Αναστασιάδης, Ούκα, Σπυρόπουλος, Κάλτσας, Ξυδάς, Ελλακόπουλος, Γεωργίου, Σάμπα, Μάρκοβιτς.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Μποτία, Σαλίνο, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε.

18:58

Οι συνθέσεις των ομάδων. #KALOLY

Posted by Kalloni FC on Saturday, 19 December 2015
19:02
Νωρίτερα ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Πανιώνιο στο Περιστέρι, ενώ στο 88ο λεπτό η Βέροια κερδίζει με 1-0 τον Αστέρα.
19:06
Για δεύτερη φορά φέτος Τσόρι Ντομίνγκες και Κώστας Φορτούνης ξεκινούν μαζί στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Η προηγούμενη φορά ήταν εναντίον του Παναιτωλικού.
19:10
Ο Ολυμπιακός μετρά το απόλυτο με τέσσερις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια (εντός/εκτός) με αντίπαλο την Καλλονή. Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι δεν έχουν δεχθεί καν γκολ, ενώ έχουν πετύχει 15!
19:20
Με πολλές απουσίες οι γηπεδούχοι κόντρα στον πρωταθλητή Ελλάδας. Συγκεκριμένα εκτός αποστολής έμειναν οι βασικοί: Κεϊτά, Μανούσος, Τσαμπούρης, Χογκ, Αντέτζο, Γιορέντε και ο Μπαργκάν.
19:21
Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Γιορέντε τραυματίστηκε σοβαρά στο πρόσωπο κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Ατρόμητο και υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. Περαστικά να πούμε στον άνθρωπο.
19:24
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο παρά το τσουχτερό κρύο (9 βαθμοί αυτή τη στιγμή)
19:25
Θυμίζουμε ξανά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
Ατρόμητος - Πανιώνιος 1-0 (88' Λαζαρίδης)
Βέροια - Αστέρας 1-0 (22' Κόλα)
19:29
Έτσι θα παραταχθούν οι δυο ομάδες
19:31
Ο Άντριου Χογκ έμεινε εκτός αποστολής και όλα δείχνουν πως τον Γενάρη θα αποτελέσει παρελθόν από την Καλλονή.
19:31

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
19:31

2':

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό. Στην γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά.
19:32

2':

Ο Ντουρμάζ εκτέλεσε, ο Δαύκος εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:32

2':

Κεφαλιά ο Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα άουτ. Μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός.
19:33
Τελικά ο νεαρός Τσιμίκας δεν ξεκίνησε στα αριστερά του Ολυμπιακού όπως περίμεναν οι περισσότεροι. Προτιμήθηκε ο Σαλίνο.
19:35

4':

Φάουλ τώρα για την Καλλονή. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.
19:37
'Εχει ισορροπήσει το ρυθμό η Καλλονή εδώ και 1-2 λεπτά. Δεν τρώει δηλαδή γρήγορα τις επιθέσεις.
19:38
΄Τρίτη εμφάνιση για τον νεαρό Ξύδα. Το τρομερό είναι πως έχει παίξει με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό (από 25 λεπτά περίπου) και τώρα με τον Ολυμπιακό!
19:39

8':

Εντυπωσιακή ντρίμπλα του Φορτούνη πάνω στον Κρολ.
19:39

9':

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Το έκανε ο Κρολ με το χέρι.
19:39

9':

Γκοοοολ 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Φορτούνη.
19:41
Να που ο Ολυμπιακός ανοίγει από νωρίς το σκορ. Προβλέπεται δύσκολη μέρα για τις "σαρδέλες".
19:42
Αυτό ήταν το 11ο γκολ του Κώστα Φορτούνη τη φετινή περίοδο.
19:43

13':

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Ντουρμάζ ολομόναχος δεν θα μπορέσει να σκοράρει!
19:44

14':

Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή.
19:47
Το παιχνίδι έχει γίνει σκληρό εδώ και 2-3 λεπτά. Πρέπει να προσέξει ο διαιτητής για να μην ξεφύγει το ματς.
19:48
Πιέζει πάλι ο Ολυμπιακός που μετά το γκολ χαλάρωσε για λίγα λεπτά.
19:51

21':

Καλό σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρομπέρτο που έπεσε.
19:53
Ωραίες παρουσίες στην Μυτιλήνη και απόψε
19:54
33-67% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.
19:56
Δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα οι γηπεδούχοι. Ο Ολυμπιακός αν ανεβάσει λίγο στροφές θα φτάσει εύκολα και σε δεύτερο γκολ.
19:57
Και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης, στο γήπεδο
19:59

29':

Ο Ιντέγε αντί να πλασάρει μπερδεύτηκε μόνος του, παρά την ωραία ντρίμπλα πάνω στον Ούκα, με τη μπάλα να βγαίνει όμως κόρνερ.
20:00

30':

Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς και φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού.
20:02
Τρεις φορές ο Κρολ βρέθηκε από τα αριστερά με τη δυνατότητα να βγάλει ανενόχλητες σέντρα και τις τρεις η μπάλα έφυγε άσχημα από τα πόδια του.
20:02

32':

Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Γεωργίου με ατομική ενέργεια ξεπέρασε τον Καμπιάσο και έκανε το σουτ, ο Ρομπέρτο εντυπωσιακά σε κόρνερ!
20:03

33':

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κόκκινη στον Δαύκο!
20:04
Ο Αναστασιάδης έπεσε μόνος του στην περιοχή και ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα. Ξεπέρασε τον Δαύκο, ο οποίος στη συνέχεια έκανε πέναλτι στον Έλληνα άσο σύμφωνα με τον διαιτητή. Περίεργη φάση είναι η αλήθεια.
20:05

35':

Σάμπα έξω, μέσα ο Μάλλης (τερματοφύλακας στα 18 του χρόνια).
20:06
Υπάρχει καθυστέρηση στο παιχνίδι μας. Περιμένουμε να ετοιμαστεί ο πιτσιρικάς.
20:08
Για να δούμε, ο Φορτούνης μπροστά από τον νεαρό τερματοφύλακα που κάνει το ντεμπούτο του.
20:08

38':

Γκοοοολ  2-0 ο Ολυμπιακός με τον Φορτούνη από τα 11 βήματα.

20:09
Ο Ολυμπιακός καθαρίζει από νωρίς το παιχνίδι και μάλιστα η Καλλονή έμεινε με 10 παίκτες, οπότε δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
20:10

40':

Κεφαλιά του Αναστασιάδη, η μπάλα άουτ για την Καλλονή.
20:14
Έχει πέσει ο ρυθμός μετά το 2-0 του Ολυμπιακού.
20:16
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:16
Η φάση με το πέναλτι και την αποβολή
20:19
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας! Ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0 επί της Καλλονής χάρη στα δυο γκολ-πέναλτι του Κώστα Φορτούνη.
20:23
Ο Κώστας Φορτούνης έφτασε τα 12 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα. Τα μισά από αυτά είναι με πέναλτι.
20:30
Ο νεαρός Μάλλης έκανε το ντεμπούτο του απόψε απέναντι στον Ολυμπιακό
20:38
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
20:38
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο παιχνίδι μας. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0, ενώ η Καλλονή παίζει με δέκα ποδοσφαιριστές.
20:40
Ο Ολυμπιακός έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.
20:41

48':

Εντυπωσιακή ντρίμπλα του Κρολ πάνω στον Φορτούνη. Τον πέρασε σαν σταματημένο.
20:43
Η Καλλονή αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο, όμως πάντα έχει 1-2 ποδοσφαιριστές μπροστά για την κόντρα. Έτσι μπορεί να κάνει την ζημιά αν δεν προσέξουν οι ερυθρόλευκοι.
20:44
Ο νεαρός Τσιμπίκας σηκώθηκε για ζέσταμα. Θυμίζουμε πως στο ματς με τον Απόλλωνα για το Κύπελλο Ελλάδας ήταν εξαιρετικός.
20:44

52':

Συρτό σουτ του Ντουρμάζ, η μπάλα άουτ.
20:46

53':

Ωραία ενέργεια μεταξύ Τσόρι - Φορτούνη. Ο έμπειρος μέσος έσπασε τη μπάλα δεξιά με τον Φουρτούνη στη συνέχεια να κάνει τη σέντρα και τον Αργεντινό να πιάνει αμέσως το σουτ. Η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
20:48
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι μας.
20:50
Ο Μάρκο Σίλβα πάει για το 15 στα 15 αν κερδίσει απόψε ο Ολυμπιακός
20:52
Οι παίκτες του Ολυμπιακού αλλάζουν εύκολα την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αφού οι γηπεδούχοι έχουν αρχίσει και κουράζονται.
20:53

60':

Κίτρινη κάρτα στον Κρολ για σκληρό τάκλιν πάνω στον Φορτούνη.
20:54

61':

Εκτέλεση φάουλ για τον Ολυμπιακό, η μπάλα κόντραρε μετά από σουτ του Μιλιβόγεβιτς και πήγε στην αγκαλιά του Μάλλη.
20:55

62':

Κεφαλιά του Ιντέγε, ο Μάλλης και πάλι θα διώξει. Κακή κεφαλιά όμως από τον Αφρινακό.
20:56

63':

Νέα μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης πέρασε ωραία στον Τσόρι στην περιοχή, όμως το σουτ του Αργεντινού πέρασε άουτ.
20:57

64':

Ο Μάλλης θα πει ξανά "όχι" στον Ολυμπιακό σε πλασέ του Ιντέγε.
20:58
Εξαιρετική παρουσία από τον νεαρό Μάλλη μέχρι στιγμής. Μπήκε κρύος, αλλά δείχνει σταθερός και με καλές αντιδράσεις.
20:58
37-63% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.
21:00
Ο Καμπιάσο άλλαξε φανέλα μιας και αυτή που ξεκίνησε σκίστηκε
21:02
Συμπληρώσαμε 70 λεπτά αγώνα και ο Ολυμπιακός δεν φαίνεται πως μπορεί να απειληθεί από τους γηπεδούχους που παίζουν με δέκα παίκτες.
21:02
Νωρίτερα ο Τσόρι Ντομίνγκες έκανε ωραία γυριστή ντρίμπλα αλά Ζιντάν.
21:06

73':

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ομάρ, μέσα ο Τσιμίκας.
21:07

73':

Αλλαγή και για τον Καλλονή. Έξω ο Ελλακόπουλος, μέσα ο Γιουκαρής.
21:07
Ο Τσιμίκας πήγε στα αριστερά και ο Σαλίνο ήρθε στα δεξιά που είναι και η φυσική του θέση.
21:09
Ο Μάλλης αποκρούει το σουτ του Ιντέγε νωρίτερα
21:10

77':

Ο Μάρκοβιτς με ωραία ενέργεια έκανε το σουτ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.
21:12

79':

Γουερέ μέσα, έξω ο Ξύδας. Ντεμπούτο και για τον Αφρικανό άσο.
21:12

79':

Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Μιλιβόγεβιτς έξω, μέσα ο Φουστέρ.
21:14

81':

Δοκάρι για την Καλλονή! Ο Γουερέ εκτέλεσε, όμως η μπάλα δεν μπήκε για λίγο στα δίχτυα.
21:14

82':

Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Τσόρι, μέσα ο Κολοβός.
21:15

83':

Σουτ του Φουστέρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Μάλλη.