Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 0-2

Την πρώτη του νίκη στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 2-0. Μανιάς και Τσουκαλάς ήταν οι σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων κόντρα στη ροή του αγώνα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Επιτακτική ήταν η νίκη τόσο για τον Ατρόμητο, όσο και τον ΠΑΣ Γιάννινα στην μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Ο Τραϊανός Δέλλας αποφάσισε να δώσει με το "καλημέρα" θέση βασικού στους νεοαποκτηθέντες Πολ Κεϊτά και Δημήτρη Παπαδόπουλο, ενώ πήρε στην αποστολή και τον Δημήτρη Γροντή. Από την άλλη, ο Γιάννης Πετράκης έδωσε τα γάντια του τερματοφύλακα στον Περιστερίδη μετά την πώληση του Βελλίδη στον ΠΑΟΚ.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα και πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Παρά την κατοχή τους όμως οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πολύ στη δημιουργία φάσεων. Ο ΠΑΣ κατέβηκε διαβασμένος, έκλεισε καλά τους χώρους κι έτσι το πρώτο ημίχρονο "έφυγε" χωρίς κάποια σπουδαία φάση.

Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη. Ο Δέλλας θέλοντας να τονώσει επιθετικά την ομάδα του πέρασε στο ματς και τον Γροντή, όμως οι Περιστεριώτες δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ. Η ομάδα του Πετράκη κατάφερε να "παγώσει" το γήπεδο του Περιστερίου στου 82' με τον Μανιά να φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με υποδειγματικό πλασέ να γράφει το 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 89' ο Ατρόμητος δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Η άμυνα ξέχασε τον Τσουκαλά μέσα στην καρδιά της περιοχής κι εκείνος με γυριστό σουτ νίκησε τον Γκορμπούνοφ και σφράγισε μια σπουδαία νίκη για τον ΠΑΣ.

Ο Σταύρος Τσουκαλάς. Ο μέσος των Ιωαννίνων πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση. Έκλεινε όλους τους χώρους στη μεσαία γραμμή, βοηθούσε στην ανάπτυξη της ομάδας του, ενώ πέτυχε και γκολ στο φινάλε.

Ο Στέφανο Ναπολεόνι. Δεν φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι αγωνιζόμενος στα πλάγια.

Σε ένα παιχνίδι που "έτριζε" η καρέκλα του, ο Γιάννης Πετράκης πήρε τεράστια "ανάσα". Η ομάδα του κατέβηκε διαβασμένη και πήρε την πρώτη της νίκη στην έδρα του Ατρομήτου. Από την άλλη, ο Ατρόμητος με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα έδειξε προβληματικός. Αν και είχε την κατοχή δεν μπορούσε να απειλήσει, ενώ και στην άμυνα έκανε πολλά λάθη και τελικά το "πλήρωσε".

Ατρόμητος:Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά (71' Γκαρσία), Κοντοές (63' Γροντής), Ούμπιδες, Μπρίτο (84' Μπαστακός), Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Ουσέρο, Παπαδόπουλος.

ΠΑΣ Γιάννινα:Περιστερίδης, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Μανιάς (90+2' Μπέριος), Τζημόπουλος, Ίλιτς (81' Κοζορώνης), Λίλα (69' Καρανίκας), Ακόστα, Στρούνα

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

17:05
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Ατρομήτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο του Περιστερίου.
17:06

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά, Κοντοές, Ούμπιντες, Μπρίτο, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Ουσέρο, Παπαδόπουλος.

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Μανιάς, Τζημόπουλος, Ίλιτς, Λίλα, Ακόστα, Στρούνα
17:06
Στον πάγκο για τον Ατρόμητο είναι οι Μπάρκας, Μπάλλας, Πίτου Γκαρσία, Κιβρακίδης, Μπαστακός, Λημνιός, Γροντής.
17:06
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ: Κολιοφούκας, Φερφελής, Σκόνδρας, Καρανίκας, Κοζορώνης, Μπέριος, Ηλιάδης
17:06
Σε πολύ λίγο η σέντρα του αγώνα.
17:18
Σέντρα στο ματς!
17:21
Βασικός ο νεοαποκτηθείς Δημήτρης Παπαδόπουλος για τον Ατρόμητο.
17:23
5' Δυναμικά έχει ξεκινήσει ο Ατρόμητος που πιέζει την άμυνα του ΠΑΣ.
17:24
Να πούμε ότι στον πάγκο του Ατρομήτου κάθεται ακόμη ένας παίκτης που ήρθε ως χειμερινή μεταγραφή. Ο λόγος για τον Δημήτρη Γροντή.
17:27
9' Σουτ του Παπαδόπουλου, αποκρούει ο Περιστερίδης.
17:28
Ο ΠΑΣ θυμίζουμε αγωνίζεται χωρίς τον επί 2μιση χρόνια βασικό του τερματοφύλακα, Μάρκο Βελλίδη, ο οποίος πήρε μεταγραφή στον ΠΑΟΚ.
17:30
Ντεμπούτο και για τον Πολ Κεϊτά σήμερα στην 11άδα του Ατρομήτου.
17:30
13' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.
17:31
14' Κεφαλιά του Μιχαήλ, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.
17:32
15' Κίτρινη κάρτα και στον Λαζαρίδη.
17:36
18' Έχει ισορροπήσει πλέον στο παιχνίδι ο ΠΑΣ που κλείνει καλά τους χώρους.
17:42
23' Έχει την κατοχή ο Ατρόμητος όμως δεν μπορεί να απειλήσει μέχρι στιγμής την εστία του ΠΑΣ.
17:43
26' Φάουλ για τον Ατρόμητο σε καλή θέση για σέντρα.
17:43
Βγαίνει όμως ο Περιστερίδης και μαζεύει.
17:45
28' Σουτ του Ούμπιδες, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.
17:45
29' Κεφαλιά του Φυτανίδη με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
17:53
34' Αργός ο ρυθμός στο ματς. Βολεύει τον ΠΑΣ που περιμένει και ψάχνει τη μία φάση στην αντεπίθεση.
17:54
37' Σουτ του Ούμπιδες, μακριά όμως από την εστία η μπάλα.
17:59
42' Κόρνερ κερδίζουν οι παίκτες του Ατρομήτου.
18:00
Χρεώνεται με επιθετικό φάουλ όμως ο Κεϊτά. Τελειώνει η φάση.
18:03
45' Σουτ του Ίλιτς, η μπάλα άουτ!
18:04
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο στο  Περιστέρι. Παραμένει το 0-0.
18:19
Όλα έτοιμα για ξεκινήσει το δεύτερο μέρος.
18:20
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
18:22
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
18:23
49' Σουτ του Ίλιτς εκτός περιοχής, όμως είναι σε καλή θέση ο Γκορμπούνοφ και μαζεύει.
18:26
52' Αλλάζουν την μπάλα οι παίκτες του Ατρομήτου στο χώρο του κέντρου.
18:27
53' Δυνατό σουτ του Ναπολεόνι και μπλοκάρει ο Περιστερίδης!
18:29
55' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.
18:34
Ο Γροντής ετοιμάζεται να κάνει το ντεμπούτο του για τον Ατρόμητο.
18:38
63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Κοντοές και στη θέση του ο Γροντής.
18:38
Ο Γροντής θα παίξει δεξί εξτρέμ και ο Ούμπιδες θα πάει στη θέση που αγωνιζόταν ο Κοντοές, ως δεξί μπακ.
18:39
65' Μακρινό σουτ του Ναπολεόνι, άουτ η μπάλα.
18:42
68' Κίτρινη κάρτα στον Στρούνα.
18:43
69' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Λίλα, μέσα ο Καρανίκας.
18:45
71' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Πολ Κεϊτά, μέσα ο Πίτου Γκαρσία.
18:47
72' ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΣ Γιάννινα σκοράρει στην αντεπίθεση με τον Μανιά και "παγώνει" το Περιστέρι.
18:47
Ο Μανιάς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Γκορμπούνοφ για το 0-1. Κόντρα στη ροή του αγώνα αυτό το γκολ.
18:49
Σκεπτικός ο Δέλλας στον πάγκο. Προσπαθεί να τονώσει κάπως τους παίκτες του.
18:50
76' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
18:50
Μαζεύει ο Περιστερίδης, τελειώνει η φάση.
18:51
77' Πάλι ο Μανιάς κινείται στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως αυτή τη φορά το τελείωμά του δεν είναι καλό.
18:52
78' Χαμένο τετ-α-τετ από τον Μπρίτο!
18:53
Ο Βραζιλιάνος καθυστέρησε, πήγε να περάσει τον Περιστερίδη και του έδωσε την ευκαιρία να διώξει.
18:53
Στο χορτάρι τραυματίας ο Πίτου Γκαρσία. Δείχνει να πονάει πολύ στον ώμο!
18:54
80' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες.
18:55
Ανάταξη ώμου έκανε στον Γκαρσία ο γιατρός του Ατρομήτου και ο Αργεντινός ζήτησε να μπει και συνεχίζει κανονικά.
18:55
81' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Ίλιτς, μέσα ο Κοζορώνης.
18:57
82' Πιέζει αρκετά ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά.
18:57
83' Τακουνάκι του Ναπολεόνι σε σέντρα του Ούμπιδες, η μπάλα άουτ.
18:58
84' Κλείνει τις αλλαγές του ο Δέλλας. Μπαστακός αντί Μπρίτο.
19:00
86' Στο μισό γήπεδο το ματς τώρα. Πιέζει ο Ατρόμητος.
19:02
Όλοι οι παίκτες του ΠΑΣ γύρω από την περιοχή τους προκειμένου να κρατήσουν το 1-0.
19:03
89' ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΣ σκοράρει και πάλι κόντρα στη ροή του ματς με τον Τσουκαλά.
19:04
Η άμυνα του Ατρομήτου ξέχασε τον Τσουκαλά μέσα στην καρδιά της περιοχής και ο Έλληνας μέσος τιμώρησε γράφοντας το 0-2 και κλειδώνοντας τη νίκη.