Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 0-1

Το γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες στο 60ό λεπτό χάρισε στον Αστέρα Τρίπολης τη νίκη επί της Ξάνθης με 1-0 στα Πηγάδια. Δοκάρι ο Κάρλος Κάλβο στις καθυστερήσεις.

Το live της αναμέτρησης

Εικόνα αγώνα

Με τον Χερόνιμο Μπαράλες να επιστρέφει στα γκολ μετά από 2 μήνες, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τη νίκη σε μια έδρα που σπάνια κερδίζει. Οι Αρκάδες "ξόρκισαν" τον κακό τους δαίμονα με ένα γκολ στο 60ο λεπτό μετά από συνεργασία Ντε Μπλάσις-Μπαράλες και κόντρα στον Μπαξεβανίδη.

Με τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Ξάνθη ο Αστέρας έκανε ακόμη ένα βήμα για την πορεία του προς τα πλέι οφ και την Ευρώπη καθώς άνοιξε τη διαφορά από την 6η ομάδα (ΠΑΣ Γιάννινα) της Super League στους 15 βαθμούς!

Το ματς δεν είχε ρυθμό και ευκαιρίες, παρά μόνο δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Κουκουλάκης έδειξε 7 κίτρινες κάρτες σε μια προσπάθεια να κρατήσει ισορροπίες και ηρεμία στον αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας είχε 3 ευκαιρίες για να σκοράρει ενώ στο δεύτερο μέρος η… δράση άρχισε μετά το γκολ του Μπαράλες, όταν η Ξάνθη πια ρίσκαρε και άφησε κενούς χώρους στην άμυνα της.

Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ στο 60' ενώ η Σκόντα στο 94' πήγε να "κλέψει" τον έναν βαθμό αλλά το σουτ του Κάλβο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπαντή.

Νωρίτερα οι Αρκάδες σε δύο αντεπιθέσεις θα μπορούσαν να είχαν σφραγίσει τη νίκη, ωστόσο Κάφα και Μπαράλες δεν βρήκαν το στόχο.

Ο Ντε Μπλάσις ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος του Αστέρα. Μαχητικός, κέρδισε πολλές επιθέσεις, δημιούργησε ευκαιρίες και πρόσφερε ανάσες και στην άμυνα. Η φάση του γκολ άρχισε από δικό του πείσμα...

Ο Μπαξεβανίδης είχε την ατυχία να βρει η μπάλα στο πόδι του και να αλλάξει πορεία στη φάση του γκολ. Ο μπακ της Σκόντα αντιμετώπισε προβλήματα με τον Ντε Μπλάσις και η πλευρά του ήταν το αδύναμο σημείο της Ξάνθης.