Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-2

Με γκολ του Στέφανο Ναπολεόνι στο 85ο λεπτό, ο Ατρόμητος ανέτρεψε τα δεδομένα στο ματς των Περιβολίων κόντρα στον Πλατανιά (2-1) χωρίς να είναι καλύτερος και διπλασίασε τις νίκες του στη Super League.

Ατρόμητος INTIME SPORTS

Μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο κι αυτή ήταν ο Πλατανιάς , ο οποίος δεν είχε μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές και κατέγραψε ουκ ολίγες υπέροχες ομαδικές προσπάθειες.

Οι προωθήσεις του Αλέξανδρου Αποστολόπουλου από δεξιά, η κινητικότητα του Θανάση Ντίνα και η επιθετικότητα του Λούκα Μιλούνοβιτς έφεραν σε δύσκολη θέση τους παίκτες του Ατρομήτου .

Οι δύο Φερνάντο των φιλοξενούμενων, Γοδόι και Ουσέρο, αδυνατούσαν να κρατήσουν ή να προωθήσουν την μπάλα, με συνέπεια οι Χαβιέρ Ούμπιδες, Μαρσελίνιο και Στέφανο Ναπολεόνι να περάσουν απαρατήρητοι.

Ο Πλατανιάς απείλησε στο 12ο λεπτό με το σουτ του Μιλούνοβιτς, ενώ στο 19ο, από γύρισμα του Αποστολόπουλου ο Κυριάκος Κιβρακίδης σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της ομάδας του και εν συνεχεία η μπάλα βρήκε στο σώμα του, προτού καταλήξει σαδιστικά στα δίχτυα του Αντρέι Γκορμπούνοφ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον κρητικό σύλλογο να έχει ποσοστό κατοχής 58% και πέντε περισσότερες τελικές από εκείνον του Περιστερίου (7-2).

Με τη σέντρα του δευτέρου μέρους, ο Μιχάλης Γρηγορίου έριξε στη μάχη τους Εντουάρντο Μπρίτο και Αντονί Λε Τελέκ, ενώ έδωσε εντολή στον Ούμπιδες να πάρει τη θέση του Κιβρακίδη στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε βελτιωμένος, έχασε ευκαιρία στο 47' με τον Μαρσελίνιο και ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά του νεοεισελθόντος Λε Ταλέκ, έπειτα από σέντρα του Μαρσελίνιο.

Εντούτοις, ο Πλατανιάς ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα (και) του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι περισσότερες επιθετικές επιλογές των παικτών του ήταν κακές.

Η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον Μιλούνοβιτς σε φάουλ που εκτέλεσε στο 76' ( οριζόντιο δοκάρι) και εννέα λεπτά αργότερα, από φάουλ του Ούμπιδες, ο Ναπολεόνι ανέτρεψε τα δεδομένα, χαρίζοντας τη νίκη στον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι ορθώς διαμαρτυρήθηκαν για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 89ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Κώστα Μενδρινού, η μπάλα βρήκε (και) στο απλωμένο χέρι του Μαριάνο Μπιτόλο.

Ο Στέφανο Ναπολεόνι. Μόνο και μόνο επειδή σημείωσε το νικητήριο γκολ γιατί κατά τ' άλλα κινήθηκε σε ρηχά νερά.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Πλατανιά. Οι Γιαγιά Μπανανά και Εβγκέν Σελίν δεν έδειξαν αντανακλαστικά ούτε στη σέντρα του Μαρσελίνιο ούτε στο φάουλ του Χαβιέρ Ούμπιδες, με συνέπεια οι Αντονί Λε Ταλέκ και Στέφανο Ναπολεόνι να "χτυπήσουν" από αέρος.