Ιωνικός - ΑΕΚ 2-1

Στη σκιά των σοβαρών επεισοδίων που είχαν ως αποτέλεσμα η έναρξη της φιλικής αναμέτρησης να καθυστερήσει κατά μία ώρα, ο Ιωνικός επικράτησε 2-1 της χλωμής ΑΕΚ στο Δημοτικό Γήπεδο Νεάπολης.

Ο Τραϊανός Δέλλας, ο οποίος δεν χρησιμοποίησε βασικό τον Μπρούνο Τσιρίλο, είδε την ομάδα του να μπαίνει δυνατά στην αναμέτρηση, στη συνέχεια όμως, ο Ιωνικός πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με κοντινό σουτ του Δημητρίου. Για μία ακόμη φορά στα εφετινά φιλικά, η άμυνα της ΑΕΚ δεν αντέδρασε σωστά...

Το πείσμα του Βαγγέλη Πλατέλλα στο 44ο λεπτό απέδωσε καρπούς και ο προοριζόμενος για βασικός σκόρερ της Ένωσης (Ιβάν Μπρέσεβιτς) έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πάντως, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με πλασέ του Νίκου Μπερνιδάκη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Σταύρου Σταθάκη.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις και είχε δοκάρι με τον Ρενάλντο Ράμα στο 75ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, απέναντι σε έναν Ιωνικό που έπαιξε έξυπνα και χτυπούσε μέσω αντεπιθέσεων.

Οι επιλογές των παικτών στο κέντρο άμυνας της ΑΕΚ δείχνουν, ως τώρα, αποτυχημένες, ενώ δεν υπάρχει καμία βελτίωση. Δεν είναι τυχαίο ότι δύο μήνες μετά την έναρξη της προετοιμασίας και μία εβδομάδα πριν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Ένωση συνεχίζει να δέχεται γκολ από παιδικά λάθη και από στημένα σε κάθε φιλικό αγώνα.

Ιωνικός: Μπαμπανιώτης (78' Μακρυωνίτης), Καμβίσης, Τσακίρης, Νικολακόπουλος, Δημητρίου, Σιμιτζής, Βασιλείου, Παπασπύρος, Μπερνιδάκης (78' Κατσαβριάς), Χρυσάφης, Μπεκατώρος (65' Σκαφτούρος).

ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης (70' Τσουμάγκας), Τζανετόπουλος, Σταθάκης (62' Τσιρίλο), Κορδέρο (72' Ρόβας), Πόποβιτς (62' Γεωργέας), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (62' Ράμα), Ανάκογλου (82' Γροντής), Πλατέλλας (87' Καζβιρόπουλος).

ΤΟ LIVE

18:33
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε 30 περίπου λεπτά αρχίζει το φιλικό παιχνίδι του Ιωνικού με την ΑΕΚ
18:33
Βέβαια όπως πάνε τα πράγματα μόνο φιλικό δεν είναι, αφού έξω από το γήπεδο έχουν γίνει σοβαρά επεισόδια
18:34
Τα πράγματα πάντως έχουν ηρεμήσει οπότε περιμένουμε να ξεκινήσει κανονικά το ματς
18:36
Η ενδεκάδα του Ιωνικού:  Μπαμπανιώτης, Κανβύσης, Νικολακόπουλος, Δημητρίου, Συμιτζής, Βασιλείου, Παπασπύρος, Μπρεμπιδάκης, Χρυσαφής, Μπεκατόρος

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος, Σταθάκης, Κορδέρο, Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας

18:37
Τα επεισόδια νωρίτερα ήταν μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ με την Αστυνομία
18:48
Στα επίσημα του γηπέδου και Γιώργος Μελισσανίδης, ενώ σιγά σιγά άρχισε να έρχεται περισσότερος κόσμος
19:02
Σοβαρά επεισόδια αυτή τη στιγμή στο γήπεδο του Ιωνικού. Οπαδοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ την είσοδο τους έκαναν και τα ΜΑΤ
19:04
Τώρα υπάρχει ένταση μεταξύ των οπαδών και των δυο ομάδων
19:09
Οι άνθρωποι της ΑΕΚ έχουν πάει μπροστά από το μέρος που βρίσκονται οι οπαδοί της Ένωσης και τους ζητούν να ηρεμήσουν
19:13
Οι δυο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια και συζητούν το μέλλον της αναμέτρησης
19:14
Πρέπει να τονίσουμε πως μέρος του αγωνιστικού χώρου έχει γεμίσει με διάφορα αντικείμενα, οπότε για να ξεκινήσει το ματς πρέπει να καθαριστεί
19:16
Περίπου 1000 με 1200 άτομα στο γήπεδο
19:18
Πολύ δύσκολα θα ξεκινήσει το παιχνίδι μέσα στην επόμενη μισή ώρα. Οι οπαδοί των δυο ομάδων έχουν μαζέψει διάφορα αντικείμενα και τα πετάνε ο ένας στον άλλο.
19:19
Τρομερές εικόνες στο γήπεδο της Νεάπολης. Πάντως αυτοί που πήγαν στο γήπεδο το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είχαν σκοπό να παρακολουθήσουν παιχνίδι.
19:23
Τα πράγματα έχουν αρχίσει και ηρεμούν ελαφρώς οπότε έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα αρχίσει τελικά το ματς
19:24
Δείτε βίντεο με τα επεισόδια στην Νεάπολη
19:25
Ο Δημητριάδης έχει πάει στο μέρος που είναι οι οπαδοί της ΑΕΚ και τους ζητά να ηρεμήσουν
19:26
Αποχωρούν από το γήπεδο οι παίκτες του Ιωνικού που κάθονταν στον πάγκο
19:27
Πάνω που πάνε να ηρεμήσουν τα πράγματα οπαδοί πετάγονται στον αγωνιστικό χώρο
19:29
Και μουσική αυτή τη στιγμή στο γήπεδο! Ξύλο μετά μουσικής λοιπόν.
19:34
Στην αναμονή... Μέχρι να βαρεθούν να πλακώνονται οι οπαδοί
19:39
Σε λίγο οι παίκτες των δυο ομάδων θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. Αν όλα πάνε καλά το ματς θα ξεκινήσει, όμως δεν παίρνουμε και όρκο...
19:51
Περιμένουμε ακόμα να δούμε αν και πότε θα ξεκινήσει το ματς. Τα σημαιάκια πάντως τοποθετήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο
19:54
Αυτή τη στιγμή έχουν μπει άνθρωποι του γηπέδου εντός και καθαρίζουν τον αγωνιστικό χώρο. Αν όλα πάνε καλά και δεν έχουμε επεισόδια, ο αγώνας θα ξεκινήσει με μία ώρα καθυστέρηση
19:56

Η ενδεκάδα της ΑΕΚΒούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Τζανετόπουλος, Σταθάκης, Κορδέρο, Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας
20:07
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ
20:08
6' Εκτέλεση φάουλ από τον Πόποβιτς, έδιωξε ο κίπερ του Ιωνικού
20:21
16' Καλό σουτ του Πόποβιτς, που δείχνει σε καλή κατάσταση, η μπάλα για λίγο έξω
20:24
18' Ένα ακόμα κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Πλατέλλα να το εκτελεί κι αυτό
20:26
Ο Μπερμιδάκης βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση όμως ο Βούρας τον πρόλαβε τελευταία στιγμή
20:28
Πολλά τα λάθη και για τις δυο ομάδες, οπότε το θέαμα είναι μέτριο
20:30

20:32
Απίστευτη φωτογραφία με μία φωτοβολίδα να κατευθύνεται πάνω σε έναν οπαδό!
20:32
Στο 0-0 το παιχνίδι μας χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία
20:34
Η μπάλα μπήκε στα δίχτυα του Ηλία Βούρα (ΑΕΚ), που έκανε άστοχη έξοδο, όμως η φάση ήταν οφσάιντ σύμφωνα με τον διαιτητή
20:39
38' Γκολ για τον Ιωνικό με τον Δημητρίου με κοντινό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή
20:39
Κακή αντίδραση από την άμυνα της ΑΕΚ στο γκολ
20:41
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι όμως ο Ιωνικός στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα
20:45
44' Ο Πλατέλλας έστρωσε τη μπάλα στον Μπρέσεβιτς και αυτός με σουτ ισοφάρισε σε 1-1
20:46
Όλα τα λεφτά στη φάση ο Πλατέλλας που με το πείσμα του έκλεψε τη μπάλα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπρέσεβιτς
20:50
Ημίχρονο στην Νεάπολη. Ιωνικός - ΑΕΚ 1-1
21:05
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Νεάπολη
21:08
Λάθος του Σταθάκη και ο Μπερνιδάκης με πλασέ θα πάρει κεφάλι στο σκορ νωρίς-νωρίς στο δεύτερο μέρος.
21:09
Και αυτή τη φορά το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ είχε κακή αντίδραση. Ο Δέλλας περιμένει τον Τσιρίλο για να αλλάξει η εικόνα
21:11
Σταθάκης και Τσούπρος δεν έχουν δείξει τίποτα το ιδιαίτερο ούτε απόψε, ούτε στα προηγούμενα φιλικά
21:14
Δεν μπορεί να κρατήσει τη μπάλα η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος
21:15
Με στημένες φάσεις απειλεί ουσιαστικά η ΑΕΚ
21:16
Εκτέλεση φάουλ του Χρυσάφη για τον Ιωνικό, παραλίγο να γίνει το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ
21:19
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή όμως ο Ιωνικός έξυπνα περιμένει και χτυπά στις αντεπιθέσεις. Πολλές φορές η μπάλα πάει στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, καθώς εκεί είναι το πρόβλημα
21:33
75' Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Ράμα
21:54
Τέλος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ θα ηττηθεί με 2-1 από τον Ιωνικό δείχνοντας κακή εικόνα ειδικά στην άμυνα της