Καλλιθέα - ΑΕΚ 1-2

Η ΑΕΚ πήρε γρήγορο προβάδισμα δύο γκολ επί της Καλλιθέας στο "Γ. Λαμπράκης" και παρά τη μέτρια εμφάνιση, κατάφερε να επικρατήσει 2-1. Αμφότεροι οι σκόρερ της Ένωσης (Βαγγέλης Πλατέλλας, Αλεσάντρε Ντακόλ) είχαν φορέσει κατά το παρελθόν τη φανέλα των γηπεδούχων.

Ο Τραϊανός Δέλλας χρησιμοποίησε κάποια από τα πρόσφατα αποκτήματα, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη τόσο στη μεσαία όσο και στην αμυντική γραμμή. Στο πρώτο ημίωρο, πάντως, η ΑΕΚ πήρε άριστα στην αποτελεσματικότητα, αφού δύο πρώην παίκτες της Καλλιθέας, ο Βαγγέλης Πλατέλλας και ο Αλεσάντρε Ντακόλ, παραβίασαν την εστία του, κατά τα άλλα θετικότατου, Σάκη Κατσούλη.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς μετά την ανάπαυλα και στο 63ο λεπτό ο Λούκας μείωσε με πλασέ. Εν συνεχεία προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν τα λάθη των αντιπάλων τους, αλλά ο Φώτης Καραγκιολίδης βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, αποτρέποντας την ισοφάριση. Εκτός από το νεαρό γκολκίπερ, τη διαφορά έκαναν οι Πλατέλλας και Μίγκελ Άνχελ Κορδέρο, ενώ ο Δέλλας αισιοδοξεί ότι ο Μπρούνο Τσιρίλο θα συμμαζέψει τα πολλά κενά στην άμυνα.

# Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Σαλευρή.

# Ο Μπρούνο Τσιρίλο παρακολούθησε την αναμέτρηση μαζί με τη σύζυγο και το παιδάκι τους.

# Στο 10ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ για "χέρι", αλλά λίγες στιγμές αργότερα πήρε πίσω την απόφασή του!

Καλλιθέα: Κατσούλης, Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας, Καλαμιώτης, Σταύρου, Φαγιέ, Ατματσίδης, Πίκολο, Χαϊκάλης, Λούκας, Φαμπρίτσιο.

ΑΕΚ: Βούρας (49' Καραγκιολίδης), Γεωργέας (73' , Πεταυράκης (58' Τσουκαλάς), Σταθάκης, Τσούπρος, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ράμα (58' Πόποβιτς), Ντακόλ, Πλατέλλας (73' Αργυρίου), Μπρέσεβιτς (51' Κασβιρόπουλος).

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ

19:48
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε 20 λεπτά ξεκινά το φιλικό ματς της ΑΕΚ με την Καλλιθέα. Η Καλλιθέα που σήμερα (31/8) "άλλαξε χέρια" με τον Ιωάννη Αβραντίνη να αναλαμβάνει την ομάδα.
19:49
Ας δούμε όμως τις συνθέσεις των δυο ομάδων. Ο Τραϊανός Δέλλας ξεκινά στην αρχική ενδεκάδα κάποια από τα πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα της ΑΕΚ.

19:49
ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Σταθάκης, Τσούπρος, Κοδρέρο, Ανάκογλου, Ράμα, Ντακόλ, Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς.

Καλλιθέα (Βαζέχα): Κατσούλης, Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας, Καλαμιώτης, Σταύρου, Φαγέ, Ατματσίδης, Πίκολο, Χαϊκάλης, Λούκας, Φαμπρίτσιο.
19:51
Την ίδια ώρα έχουμε και τα εξής παιχνίδια:
ΑΕΛ Καλλονής - ΠΑΣ Γιάννινα: 0-0 (31')
Ξάνθη - Εργοτέλης: 0-0 (31')
19:57

19:58
Ο αντιπρόεδρος της Καλλιθέας από τα μεγάφωνα τιμά τον συγχωρεμένο Νίκο Σαλευρή. Ο Νίκος Αβραντίνης νέος πρόεδρος της Καλλιθέας.
20:06
2' Καλή ευκαιρία για την Καλλιθέα. Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Χαϊκάλης πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
20:09
Ο Μπρούνο Τσιρίλο εμφανίστηκε στο ταρτάν του γηπέδου με τη σύζυγο του και το παιδάκι τους. Οικογενειακώς γνώρισαν την αποθέωση.
20:11
Ο Πεταυράκης συγκρούστηκε με έναν αντίπαλο και έπεσε κάτω, όμως σηκώθηκε μετά από λίγο
20:12
8' Ο Μπρέσεβιτς έπεσε για να πάρει ένα πέναλτι, όμως ο διαιτητής δεν "τσίμπησε"
20:15
10' Πέναλτι για την ΑΕΚ μετά από χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας
20:15
11' Ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του! Πάντως από το ρεπλέι φάνηκε να βρίσκει στο χέρι η μπάλα
20:19
Ανώτερη η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά. Η Ένωση δείχνει να έχει τον έλεγχο του αγώνα έχοντας σαφώς καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά.
20:20
15' Η ΑΕΚ θα ανοίξει το σκορ με μία από τις νέες μεταγραφές της. Ο Πλατέλλας έκανε το κοντρόλ μέσα στη μεγάλη περιοχή, σούταρε αμέσως και νίκησε τον κίπερ της Καλλιθέας.
20:21
16' Και δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ μέσα σε ένα λεπτό! Ο Φαγέ αντί να διώξει έδωσε τη μπάλα στον Ντακόλ, κι αυτός μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-0 για την Ένωση.
20:25
Η Καλλιθέα προσπαθεί τώρα να πιέσει την ΑΕΚ μήπως και μειώσει το σκορ
20:32
Ο Πλατέλλας θα βοηθήσει αρκετά την ΑΕΚ ειδικά στην Γ' Εθνική. Δεν φοβάται να ζητήσει μπάλα και να μοιράσει σωστά το παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά ο Ανάκογλου και πάλι δεν δίνει το κάτι παραπάνω, αν και σήμερα παίζει μία θέση πιο πίσω.
20:33
27' Ο Ράμα βγήκε τετ α τετ με τον Κατσούλη, όμως η επιλογή του να κρεμάσει τον κίπερ την Καλλιθέας δεν έπιασε.
20:40
Ο Πίκολο της Καλλιθέας έκανε μία περίεργη εκτέλεση φάουλ. Πήρε φόρα από απόσταση, όμως η μπάλα σηκώθηκε στον αέρα και βγήκε αργά εκτός αγωνιστικού χώρου.
20:41
Πιέζει η Καλλιθέα μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, όμως η Ένωση στις αντεπιθέσεις είναι "φωτιά"
20:45

20:48
Πολύ καλός ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας (Κατσούλης). Σε 2-3 περιπτώσεις έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά. Νωρίτερα από κόντρα η μπάλα πήγε να μπει γκολ, όμως έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
21:11
Πρώτη αλλαγή και για την ΑΕΚ. Καραγκιολίδης στη θέση του Βούρα κάτω από τα γκολπόστ
21:13
Κασβιρόπουλος στη θέση του Μπρέσεβιτς για την ΑΕΚ
21:16
Η ΑΕΛ Καλλονής πέτυχε δεύτερη συνεχόμενο νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.
21:16
Καλύτερη η Καλλιθέα στο δεύτερο μέρος
21:17
55' Ο Φαμπρίτσιο έκανε ένα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ
21:20
Δυο μεταγραφές για την ΑΕΚ. Πόποβιτς και Τσουκαλάς μπήκαν στις θέσεις των Ράμα, Πεταυράκη
21:22
Κακός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Δεν βλέπουμε μπάλα
21:26
63' Τραγικά λάθη από την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Λούκας με δυο παίκτες της ΑΕΚ από τα αριστερά μπόρεσε και πλάσαρε μειώνοντας σε 2-1.
21:29
67' Καλό σουτ από τον Ατματσίδη, ο Καραγκιολίδης με δυσκολία σε κόρνερ
21:31
68' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα να ισοφαρίσει. Ο Σταύρου σούταρε λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Καραγκιολίδης θα διώξει ξανά. Πολλά τα προβλήματα για την άμυνα της ΑΕΚ.
21:34
71' Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες της Καλλιθέας σουτάρουν συνέχεια προς την εστία της ΑΕΚ. Ο Καραγκιολίδης και πάλι κράτησε το 2-1.
21:36
Άλλες δυο αλλαγές για την ΑΕΚ. Πλατέλλας, Γεωργέας έξω, Αργυρίου, Γροντής μέσα. Ο Πλατέλλας ίσως και να ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Ένωσης απόψε.
21:39
Ατματσίδης έξω, Ντιέγκο μέσα για την Καλλιθέα
21:44
Ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά μετά τις αλλαγές
21:45
Ο νεαρός Κασβιρόπουλος σε δυο φάσεις πήγε να ξεπεράσει 3-4 αντιπάλους. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να χάσει τη μπάλα.
21:50
Νέο λάθος από την άμυνα της ΑΕΚ με τρεις παίκτες αυτή τη φορά. Τελευταία στιγμή έφυγε μακριά η μπάλα. Ο Τσιρίλο θα δώσει πολλές λύσεις.