Τα πιο χαρακτηριστικά ντέρμπι με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό (PHOTOS+VIDEOS)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός. Στο άκουσμα αυτών των δύο λέξεων, οι Έλληνες φίλαθλοι και δη εκείνοι που υποστηρίζουν τους "αιώνιους" αισθάνονται δέος, ενώ όσο πλησιάζει η ημέρα της απόλυτης κόντρας, η αδρεναλίνη αυξάνεται. Το Contra.gr σας θυμίζει τις 10 πιο χαρακτηριστικές μονομαχίες της ιστορίας με γηπεδούχους τους "πράσινους".

1/6/1930 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 8-2

"Εβάλαμε οκτώ στον Ολυμπιακό κι άλλα τέσσερα στον Άρη, γεια σου Άγγελε Μεσσάρη", τραγουδούσαν στους ρυθμούς του ύμνου του Πυροβολικού οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού τη δεκαετία του 1930 για να πικάρουν εκείνους της ομάδας του Πειραιά.

Το κυριακάτικο απομεσήμερο της 1ης Ιουνίου 1930 οι "ερυθρόλευκοι" φίλαθλοι ήταν τόσο σίγουροι για την ανωτερότητα της αρμάδας των Ανδριανόπουλων, που έφτασαν εν πομπή στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας κρατώντας ένα φέρετρο, το οποίο θα χρησίμευε για να "κηδέψουν" το "τριφύλλι".

Όντως έγινε "κηδεία", αλλά με θύμα τον "δαφνοστεφανωμένο έφηβο". Η ομάδα του Γιόζεφ Κίνσλερ συνέτριψε 8-2 εκείνη του Πειραιά, το περίφημο φέρετρο διαλύθηκε και τα κομμάτια του χρησίμευσαν για να καταγραφούν τα πρώτα επεισόδια στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Μία αιώνια κόντρα μόλις άρχισε...

Τα γκολ: 10', 30' Συμεωνίδης, 20' Μεσσάρης, 25' Μεσσάρης, 53', 81' Πιερράκος, 72' αυτ. Κουράντης, 76' Μηγιάκης - 56', 59' Γ. Ανδριανόπουλος

Παναθηναϊκός (Κίνσλερ): Αργυράκης, Σ. Πιερράκος, Βασιλείου, Ανδρίτσος, Κ. Μπαλτάσης, Υποφάντης, Μηγιάκης, Μεσσάρης, Συμεωνίδης, Δ. Μπαλτάσης, Δ. Πιερράκος.

Ολυμπιακός (Κοψίβα): Γραμματικόπουλος, Σοφράς, Κουράντης, Μ. Λεκκός, Πανόπουλος, Βιολέτης, Τερζάκης, Ν. Ανδριανόπουλος, Γ. Ανδριανόπουλος, Β. Ανδριανόπουλος, Λ. Ανδριανόπουλος.

Video

Photos + Εξώφυλλα

Ποντάρετε στον Stoiximan.gr με 0% Γκανιότα & 140+ ειδικά στοιχήματα!

17/6/1964 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (διακοπή)

Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από την κατάκτηση του αήττητου πρωταθλήματος, ενώ ο Ολυμπιακός επιζητούσε τη νίκη που θα του έδινε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και κατ' επέκταση θα τον βοηθούσε να σώσει τη χρονιά.

Ο Αργύρης Νεοφώτιστος εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Μιχάλη Βουτσαρά για να δώσει το προβάδισμα στους "ερυθρολεύκους", αλλά ο Μίμης Δομάζος ισοφάρισε στο 36ο λεπτό και το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας.

Μία τεράστια χαμένη ευκαιρία του "στρατηγού" στην παράταση είχε ως αποτέλεσμα να ξεσπάσουν οι οπαδοί, εκτιμώντας ότι το ματς είναι "σικέ" για να γίνει επαναληπτικός στο Στάδιο Καραϊσκάκη και οι δύο ομάδες να καρπωθούν τα έσοδα από τις εισπράξεις. Αυτό δεν αποδείχθηκε ποτέ, ωστόσο το γήπεδο της Λεωφόρου καταστράφηκε από "πράσινους" και "ερυθρόλευκους" εισβολείς. Φυσικά, η ΕΠΟ δεν τόλμησε να ορίσει ρεβάνς και το Κύπελλο κατέληξε στην ΑΕΚ.

Τα γκολ: 36' Δομάζος - 16' Νεοφώτιστος

Παναθηναϊκός (Μπόμπεκ): Boυτσαράς, Καµάρας, Παπουλίδης, Σούρπης, Ανδρέου, Πιτυχούτης, Δοµάζος, Λουκανίδης, Κοµιανίδης, Πανάκης, Παπαεµµανουήλ.

Ολυμπιακός (Ντόλγος): Αυγητίδης, Πλέσσας, Στεφανάκος, Παυλίδης, Σηµαντήρης, Πολυχρονίου, Γκαϊτατζής, Βασιλείου, Σιδέρης, Παπάζογλου, Νεοφώτιστος.

Video

13/1/1982 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 παρ.

Το διαιτητικό τρίο (Δέδες, Βουράκης, Ζλατάνος) "έκλεψε" τη δόξα από τους ποδοσφαιριστές των δύο "αιωνίων", καθώς καταλογίστηκαν τρία πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού (τα δύο αμφισβητούμενα), ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Τάσου Μητρόπουλου, δεν δόθηκε πέναλτι στον Μάικ Γαλάκο και δεν αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Κουσουλάκης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με τα γκολ των Τάκη Περσία και Νίκου Αναστόπουλου, αλλά οι "πράσινοι" ισοφάρισαν με δύο πέναλτι του Γρηγόρη Χαραλαμπίδη κι έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου ο Χαραλαμπίδης ανέτρεψε τα δεδομένα με νέο πέναλτι. Το "τριφύλλι" απέκλεισε το μεγάλο του αντίπαλο και λίγους μήνες αργότερα κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο επί των ημερών της οικογένειας Βαρδινογιάννη.

Λίγες ημέρες μετά από τις αποκαλύψεις στην υπόθεση "Μπουμπλή", οι οπαδοί των "ερυθρολεύκων" απέκτησαν έναν ακόμη λόγο για να βάλλουν κατά του Παναθηναϊκού.

Τα γκολ: 47' πέν, 63' πέν, 96' πέν Χαραλαμπίδης - 1' Περσίας, 6' Αναστόπουλος)

Παναθηναϊκός (Πετρόπουλος): Κωνσταντίνου, Κυράστας, Ζιάκος (56' Σημαιοφορίδης), Κόβης, Καψής, Λιβαθηνός, Νικολάε, Αναστασιάδης (56' Κατσιάκος), Χαραλαμπίδης, Ρότσα, Γαλάκος.

Ολυμπιακός (Παναγούλιας): Σαργκάνης, Ξανθόπουλος, Βαμβακούλας, Μίχος, Νοβοσέλατς, Κουσουλάκης, Μητρόπουλος (57' Κοκολάκης), Νικολούδης, Αναστόπουλος, Περσίας, Λεμονής (79' Ορφανός).

Video

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1981-82 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2
ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1981-82 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 INTIME SPORTS

4/4/1990 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-3 παρ.

Γκολ, ανατροπές, συγκινήσεις και διαιτητικές αποφάσεις δημιούργησαν ένα εκρηκτικό μείγμα που είναι δύσκολο να ξεχάσει κανείς στον επαναληπτικό της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας (το ματς του "Καραϊσκάκη" είχε λήξει 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα με τα γκολ του Δημήτρη Σαραβάκου, αλλά ο Τάσος Μητρόπουλος μείωσε στο 80' κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση, προτού ο "μικρός" κάνει χατ-τρικ με πέναλτι στο 101'.

Επτά λεπτά απέμεναν για να ολοκληρωθεί και η παράταση, όταν ο διαιτητής Γιώργος Κουκούλας καταλόγισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Λάγιος Ντέταρι ευστόχησε, ενώ ο Τόλης Δρακόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-3, κλειδώνοντας την πρόκριση για τους "ερυθρόλευκους".

Τα γκολ: 17', 64', 101' πέν. Σαραβάκος - 80' Μητρόπουλος, 113' πέν. Ντέταρι, 116' Δρακόπουλος

Παναθηναϊκός (Μπόνεφ): Νικοπολίδης, Χατζηαθανασίου, Καλιτζάκης, Κουρμπανάς, Γεωργαμλής, Μαραγκός, Κόλεφ (56' Καλατζής), Αντωνίου, Σαραβάκος, Βαζέχα, Σαμαράς (76' Βλάχος).

Ολυμπιακός (Κόμορα): Ταληκριάδης, Αποστολάκης, Καραταΐδης, Μαυρομάτης, Τσαλουχίδης, Σαββίδης (59' Δρακόπουλος), Τσιαντάκης, Κωφίδης, Αναστόπουλος (76' Νεντίδης), Ντέταρι, Μητρόπουλος.

Video

10/3/1991 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-1

Ανήμερα των 66ων γενεθλίων του και ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην καρδιά των πέτρινων χρόνων του, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ήδη πάρει σημαντικό προβάδισμα στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν, πάντως, παρατάχθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική, προηγήθηκε στο 51ο λεπτό με πλασέ του Νίκου Αναστόπουλου (προτελευταία σεζόν του στους "ερυθρόλευκους) και με τη βοήθεια της τύχης (το "τριφύλλι" είχε δύο δοκάρια στη συνέχεια), έφυγε με τους δύο βαθμούς από το ΟΑΚΑ.

Αυτό το αποτέλεσμα σημάδεψε μία γενιά φιλάθλων του Ολυμπιακού, οι οποίοι πανηγύρισαν εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού μετά από πέντε χρόνια και, μάλιστα, σε μία περίοδο που ο αντίπαλος είναι πολύ πιο ισχυρός.

Το γκολ: 51' Αναστόπουλος

Παναθηναϊκός (Δανιήλ): Βάντσικ, Κουρμπανάς, Καλιτζάκης, Μαυρίδης, Αποστολάκης, Χριστοδούλου, Γεωργακόπουλος, Μαραγκός (65' Σαμαράς), Καλαντζής, Βαζέχα, Σαραβάκος.

Ολυμπιακός (Μπλαχίν): Ράντος, Παχατουρίδης, Χριστοδούλου Γ. (70' Γκοτζιάς), Καραταϊδης, Κωφίδης (76' Νεντίδης), Λιτόφτσενκο, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης, Αναστόπουλος, Σάβιτσεφ, Προτάσοφ.

Video

26/1/1992 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0

Σε μία περίοδο που ο Παναθηναϊκός του Βασίλη Δανιήλ δεχόταν έντονη κριτική από τον Τύπο για την απόδοσή του, ο Δημήτρης Σαραβάκος και η παρέα του βρήκαν την ευκαιρία για να κλείσουν στόματα.

Ο Σπύρος Μαραγκός έκανε την αρχή στο 18ο λεπτό, ενώ ο "μικρός" σκόραρε με ασυνήθιστο τρόπο (κεφαλιά) στο 29ο, σε μία φάση που συγκρούστηκε με τον Ηλία Ταληκριάδη και σχεδόν έχασε τις αισθήσεις του. Ο Κριστόφ Βαζέχα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ένα υπέροχο σουτ στο 78'.

"Μετά την περυσινή αποτυχία και τις δύο συνεχόμενες αποτυχίες τις προηγούμενες Κυριακές, νομίζω ότι εμείς θέλαμε μόνο να κερδίσουμε έστω και με 1-0. Αυτό το καταφέραμε και είμαι ευτυχισμένος,ειδικά όταν πρόκειται για τον Ολυμπιακό". Τάδε έφη Στράτος Αποστολάκης.

Τα γκολ: 18' Μαραγκός, 29' Σαραβάκος, 78' Βαζέχα

Παναθηναϊκός (Δανιήλ): Βάντσικ, Αποστολάκης, Καλιτζάκης, Μαυρίδης, Καλατζής, Χριστοδούλου, Καραγεωργίου, Μπορέλι (55' Τσιφούτης), Μαραγκός (83' Φραντζέσκος), Σαραβάκος, Βαζέχα.

Oλυμπιακός (Μπλαχίν): Ταληκριάδης (Κοψαχείλης), Παχατουρίδης, Μαυρομμάτης, Τσαλουχίδης, Καραταϊδης, Χατζίδης (69' Κωφίδης), Λιτόφτσενκο, Τσιαντάκης, Μητρόπουλος, Σάβιτσεφ, Αναστόπουλος.

Video

21/3/2001 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-4

Εκείνο το παιχνίδι Κυπέλλου είχε πολύ μεγάλη σημασία για τον Παναθηναϊκό, καθώς έχοντας χάσει το τρένο της κατάκτησης του πρωταθλήματος από τις αρχές του δευτέρου γύρου, έριξε όλο το βάρος στο Κύπελλο για να βάλει ένα τρόπαιο στην τροπαιοθήκη του μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια.

Ο Ολυμπιακός, με το πρωτάθλημα σχεδόν εξασφαλιζόταν, δεν ένιωσε κάποια τρομερή πίεση για τα αποτέλεσμα, φρόντισε όμως να βρει κίνητρο από μία κίνηση του Νίκου Λυμπερόπουλου στο πρώτο παιχνίδι (έδειξε τη φανέλα του μετά από το γκολ που πέτυχε).

Οι "ερυθρόλευκοι" του Τάκη Λεμονή ήταν σαρωτικοί, καθώς όχι μόνο προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα εννέα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά έφτασαν και στο ιστορικό 1-4 μέσα στη Λεωφόρο που έγινε σύνθημα στα χείλη των οπαδών τους και σημείο αναφοράς για τα επόμενα χρόνια.

Τα γκολ: 43' Λυμπερόπουλος - 6' Αλεξανδρής, 9' Λουτσιάνο, 61' πέν. Γεωργάτος, 83' Ζιοβάνι

Παναθηναϊκός (Αποστολάκης): Νικοπολίδης, Γκούμας, Βόκολος, Σεϊταρίδης (74' Γκαλέτο), Φύσσας, Κουτσουρές (26' Σόουζα), Μπασινάς, Καραγκούνης, Βλάοβιτς, Βαζέχα (65΄Σίγκουρτσον), Λυμπερόπουλος.

Oλυμπιακός (Λεμονής): Eλευθερόπουλος, Μαυρογενίδης, Κωστούλας, Ανατολάκης, Νινιάδης, Γιαννακόπουλος (45' Πατσαζόγλου), Λουτσιάνο (76΄Πουρσανίδης), Ζε Ελίας, Γεωργάτος, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής (82' Aλβες).

Video

24/3/2002 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-1

Μία από τις αναμετρήσεις που έκριναν τον τίτλο εκείνη της χρονιάς (στο μοναδικό πρωτάθλημα στην ιστορία της Α’ Εθνικής με 14 ομάδες). Ο Παναθηναϊκός ήθελε μόνο τη νίκη για να κρατηθεί στα υψηλά πατώματα και να έχει ελπίδες για τον τίτλο, ενώ ο Ολυμπιακός βολευόταν και με την ισοπαλία.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 75λεπτο σε ένα λασπωμένο τερέν, το παιχνίδι πήρε φωτιά με το γκολ του Εμάνουελ Ολισαντέμπε. Οι "πράσινοι" γύρισαν μαζικά πίσω για να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Μιχάλης Κωνσταντίνου υπέπεσε σε πέναλτι στον Στέλιο Βενετίδη. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς νίκησε τον Αντώνη Νικοπολίδη και μετά από τη λήξη ακολούθησε το χάος.

Μερίδα οπαδών των γηπεδούχων χτύπησε τον Μάκη Ευθυμιάδη, ο οποίος άρχισε να αιμορραγεί, ενώ στο διαιτητή επιτέθηκαν φραστικά τόσο ο τότε πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός Άγγελος Φιλιππίδης όσο και ο προπονητής Σέρχιο Μαρκαριάν.

Τα γκολ: 76' Ολισαντέμπε - 93' πέν. Τζόρτζεβιτς

Παναθηναϊκός (Μαρκαριάν): Νικοπολίδης, Σάριτς, Φύσσας, Χένρικσεν, Κυργιάκος, Μπασινάς, Βλάοβιτς (58' Ολισαντέμπε), Καραγκούνης, Μικαέλσεν (67' Κόλκα), Λυμπερόπουλος (76' Γκούμας), Κωνσταντίνου.

Ολυμπιακός (Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Κωστούλας, Ανατολάκης (79' Άλβες), Βενετίδης, Ζέτερμπεργκ, Καρεμπέ, Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλος, Οφορίκουε (68' Αντζας), Ζιοβάνι.

Video

NewSports          24/3/2002
¦AO - O¤YM¦IAKOª.
NewSports 24/3/2002 ¦AO - O¤YM¦IAKOª. INTIME SPORTS

18/4/2004 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-2

Το ματς χαρακτηρίστηκε ως "ντέρμπι του Δούρου", καθώς ο Κορίνθιος διαιτητής και οι συνεργάτες του άφησαν παραπονεμένες και τις δύο ομάδες: τον Παναθηναϊκό γιατί ποτέ δεν διαπιστώθηκε ότι στο γκολ του Ιεροκλή Στολτίδη είχε περάσει τη γραμμή, τον Ολυμπιακό επειδή στο 72ο λεπτό αποβλήθηκε μόνον ο Ζιοβάνι αντί να αποβληθεί και ο Σωτήρης Κυργιάκος. Η ουσία είναι ότι ο Γιάννης Γκούμας σκόραρε στο 81' και διατήρησε τους "πράσινους" σε θέση οδηγού αναφορικά με τη μάχη του τίτλου.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός για το ματς: "Eνδεικτικά θα αναφέρουμε μόνον ότι ο Bάλλας δεν τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα μετά τον καταλογισμό του πέναλτι στο έκτο λεπτό, ενώ στη φάση του 40΄ ή ο Mιχάλης Kωνσταντίνου έχει υποπέσει σε επιθετικό φάουλ ή εφόσον το παιχνίδι συνεχίστηκε, έπρεπε να υποδειχθεί πέναλτι εις βάρος του Oλυμπιακού και κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη - πρώτη στο 6΄ για διαμαρτυρία) στον Aνατολάκη.

Aπό την πλευρά του ο Oλυμπιακός δικαίως διαμαρτύρεται για τη μη επιβολή πειθαρχικής ποινής και στον Σωτήρη Kυργιάκο στη φάση της αποβολής του Ζιοβάνι. Aυτή η περίπτωση όμως δεν αναιρεί τη συνολική εικόνα ούτε μπορεί να εξισώσει τα σοβαρά διαιτητικά σφάλματα εις βάρος μας. Tο βέβαιο είναι ότι και οι δύο ομάδες έχουμε παράπονα από τη διαιτησία του κ. Δούρου".

Τα γκολ: 7' πέν. Μπασινάς, 81' Γκούμας - 44' Στολτίδης, 54' Τζόρτζεβιτς

Παναθηναϊκός (Σουμ): Χαλκιάς, Μόρις (74' Σαπάνης), Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μινχ, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης (46' Κυργιάκος), Μικαέλσεν, Γκονσάλες (64' Ολισαντέμπε), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου.

Ολυμπιακός (Αλέφαντος): Γιάννου, Μαυρογενίδης (17' Χούτος), Βάλλας, Πάντος, Ανατολάκης, Καρεμπέ, Στολτίδης, Καστίγιο (60' Βενετίδης), Ζιοβάνι, Τζόρτζεβιτς, Γεωργάτος (74' Καφές).

Video

18/3/2012 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (διακοπή)

Σχεδόν 30 χρόνια μετά από το επεισοδιακό ντέρμπι του "Καραϊσκάκη" (σ.σ. με το περίφημο κυνηγητό του Βασίλη Κωνσταντίνου στον Τάκη Συνετόπουλου), μία ακόμη μονομαχία μεταξύ των δύο "αιωνίων" έμελλε να μην ολοκληρωθεί ποτέ...

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έβραζαν κατά του Βαγγέλη Μαρινάκη και γενικώς στο ΟΑΚΑ μύριζε μπαρούτι από την αρχή, ενώ μετά από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ξέσπασαν επεισόδια μεταξύ εκείνων και αστυνομικών δυνάμεων.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με καθυστέρηση μιας ώρας και ο Τζαμέλ Αμπντούν άνοιξε το σκορ στο 51', όμως αυτό το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, αφού οι θερμόαιμοι ξαναχτύπησαν στο 83ο λεπτό, το ματς διεκόπη οριστικά και κατακυρώθηκε υπέρ του Ολυμπιακού.

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζης, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Βιτόλο (57' Καραγκούνης), Χριστοδουλόπουλος, Κουίνσι, Ζέκα, Μαρίνος (46' Βύντρα), Σιμάο, Μαρίνος, Σιμάο, Κατσουράνης.

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μανιάτης, Μοδέστο (76' Μαρκάνο), Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ, Μακούν, Αμπντούν, Καζίμ-Ρίτσαρντς (62' Τζεμπούρ), Μιραλάς (81' Φουστέρ).