Εργοτέλης - Ολυμπιακός 1-1 (vid)

Πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της πρώτης θέσης έχασε ο Ολυμπιακός που αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, σε ένα ματς με καλό ρυθμό, πολλές ευκαιρίες και γκρίνια για τη διαιτησία.

Η εικόνα του αγώνα:

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παγκρήτιο με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου.

Ο Εργοτέλης απείλησε πρώτος με τον Ρομάνο στο 14ο λεπτό, ο Νικοπολίδης όμως μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι "ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και μέσα σε ένα δεκάλεπτο δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των γηπεδούχων, με κύριο εκφραστή τον Λούα Λούα.

Στο 20’, ο Κογκολέζος σούταρε εντός περιοχής με τον Δασκαλάκη να μπλοκάρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης γύρισε την μπάλα προς τον Ντάρμπισιρ, ο Χίμπλινγκερ όμως πρόλαβε και έδιωξε.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 29’, όταν ο Δασκαλάκης απέκρουσε το πέναλτι του Λούα Λούα και στην επαναφορά ο Τοροσίδης (που είχε κερδίσει και το πέναλτι από τον Ρουμπάκη), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Καρέ - καρέ:

14':

Δυνατό σουτ του Ρομάνο από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε.

18': Μετά από ωραίο συνδυασμό μεταξύ Ντάρμπισιρ και Α. Παπαδόπουλο, ο τελευταίος βρέθηκε σεπλεονεκτικήθέση αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς.

20': Διαγώνιο σουτ του Λούα Λούα μέσα από την περιοχή, ο Δασκαλάκης έπεσε και μπλόκαρε.

25': Ο Στολτίδης επιχείρησε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ντάρμπισιρ και πέρασε λίγο άουτ.

27': Ανατροπή του Τοροσίδη από τον Ρουμπάκη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντάτολο, ο Σπάθας δίνει πέναλτι στον Ολυμπιακό.

29' ΓΚΟΛ: Ο Λούα Λούα αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, ο Δασκαλάκης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τοροσίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ μπήκε στην περιοχή πριν εκτελεστεί το πέναλτι, κάτι που αποτελεί παράβαση.

40': Ωραίο σουτ του Λούα Λούα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.

45': Ο Νικοπολίδης βρίσκει τον Λούα Λούα με βαθιά μπαλιά, ο τελευταίος μπαίνει στην περιοχή, επιχειρεί συρτό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη

47': Ο Λούα Λούα έβγαλε σε θέση βολής τον Ντάρμπισιρ, το σουτ του Άγγλου πέρασε άουτ.

62': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Σασιασβίλι έστειλε με ψαλίδι την μπάλα προς την εστία αλλα ο Μέλμπεργκ πάνω στη γραμμή αποσόβησε το γκολ.

67': Φοβερή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπαλάφας από πλεονεκτική θέση σουτάρει αλλά ο Νικοπολίδης με εξαιρετική απόκρουση απομάκρυνε σε κόρνερ.

72': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεάλ, ο Νικοπολίδης απομακρύνει.

77':

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Α. Παπαδόπουλος από καλή θέση έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Δασκαλάκης απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ.

85' ΓΚΟΛ: Ο Βερπακόφσκις βρίσκει τον Μπαλάφα που στρώνει στον Μπούντιμιρ και ο τελευταίος δε δυσκολεύεται από κοντά να ισοφαρίσεισε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν σταθερά τον ρυθμό του ματς πλέον. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Λούα Λούα είχε δύο ευκαιρίες για να κάνει το 0-2, όμως και στις δύο περιπτώσεις έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμούς και απείλησε ουκ ολίγες φορές πριν έρθει η ισοφάριση.

Στο 62’ ο Μέλμπεργκ έδιωξε πάνω στην γραμμή το "ψαλίδι" του Σασιασβίλι, ενώ στο 67’ ο Νικοπολίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το σουτ του Μπαλάφα.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λεάλ εκτέλεσε φάουλ και ο Νικοπολίδης έσωσε και πάλι την εστία της ομάδας του, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά και όλα κρέμονταν σε μία κλωστή, με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού σε αυτό το χρονικό σημείο.

Ο Α. Παπαδόπουλος έχασε την ευκαιρία να "κλειδώσει" τη νίκη για τους πρωταθλητές στο 77’, όταν από πλεονεκτική θέση σούταρε, ο Δασκαλάκης όμως έδιωξε θεαματικά σε κόρνερ.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου ο Βερπακόφσκις βρήκε τον Μπαλάφα, εκείνος έστρωσε στον Μπούντιμιρ και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει από πολύ κοντά.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Ολυμπιακού προωθήθηκαν, κέρδισαν κάποια κόρνερ, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με αποτέλεσμα να αφήσουν δύο πολύτιμους βαθμούς στο Ηράκλειο.

Κλειδί:

Οι χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς και εκείνη του Παπαδόπουλου στο 77’ διατήρησαν τον Εργοτέλη στο ματς και τελικά οι "ερυθρόλευκοι" το πλήρωσαν.

MVP:

Ο Μάριο Μπούντιμιρ για τον απλούστατο λόγο ότι χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Λούα Λούα εκτός του ότι έχασε το πέναλτι (ασχέτως ότι στην επαναφορά ο Τοροσίδης σκόραρε), απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ που θα έβαζε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του Πειραιά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:Η. ΣΠΑΘΑΣ (ΠΕΙΡΑΙΩΣ)
ΒΟΗΘΟI: Χ. ΑΚΡΙΒΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ),Μ. ΚΑΡΣΙΩΤΗΣ (ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ)