Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 1-2

Ο Παναθηναϊκός "απέδρασε" από το Αγρίνιο. Μολονότι δέχθηκε πρώτος γκολ και έχασε "καθαρές" ευκαιρίες, εκμεταλλεύτηκε τα αντίπαλα λάθη και νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό. Έφτιαξε το πρώτο τέρμα και πέτυχε το δεύτερο ο Μάρκους Μπεργκ.

Μπεργκ Παναθηναϊκός Παναιτωλικός

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε χρόνο στο Αγρίνιο, όπως στο ματς του Μπακού, και μπήκε ορμητικά. Η παρουσία του Σωτήρη Νίνη στον άξονα βελτίωσε την κυκλοφορία και έφτιαξε κάθετο παιχνίδι του "τριφυλλιού", μόνο που ο Νίκος Καρέλης τις φορές που βρέθηκε σε θέση βολής αστόχησε. Ιδίως στη φάση του 9' αιφνιδιάστηκε και λάθεψε με σχεδόν εξουδετερωμένο τον Μανώλη Στεφανάκο.

Όσο όμως οι "πράσινοι" δεν σκόραραν, τόσο ανέβαινε ο Παναιτωλικός. Κέρδισαν μέτρα οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο τέταρτο, πίεσαν καλά την πρώτη πάσα και ατόνησαν την ανάπτυξη του "τριφυλλιού". Ο Μάρκο Μαρκόφσκι κέρδιζε τις μάχες στον αέρα πότε από τον Ταυλαρίδη πότε από τον Κουτρουμπή (αμφότεροι πήραν κίτρινη) ενώ ο Λεάντρο Κάπελ ήταν τρομερά δραστήριος από τα δεξιά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πόντες να γίνει... ανταγωνιστική.

Το γκολ του (εκτεθειμένου) Σέρβου φορ στο 27' σωστά δεν μέτρησε, αυτό όμως του Ολλανδού εξτρέμ στο 41' (μετά από επέμβαση του Στιλ στο πέναλτι του Πάουλο) ήταν κανονικό και διαμόρφωσε το 1-0. Είχε προηγηθεί το σπρώξιμο του Ταυλαρίδη στον Ουαρντά, φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από τη μία για το αν ήταν παράβαση και από την άλλη διότι δεν επέφερε τη δεύτερη κίτρινη του Σιδηρόπουλου στον δράστη.

Ο Γιάννης Αναστασίου δεν επενέβη στην 11άδα κάνοντας... υπομονή και παρά τη μοναδική ευκαιρία του Μπεργκ στο 48', το 1-1 στο 51', από το λάθος του Στεφανάκου και τη συνεργασία Μπεργκ-Καρέλη, τού χάρισε τη δυνατότητα να μην βιαστεί. Μέχρι το 60' μάλιστα ο σκόρερ του Παναθηναϊκού είχε ακόμη δυο τετ α τετ, σε κανένα εκ των δύο όμως δεν τέλειωσε τη φάση χάνοντας στο φινάλε του σπριντ την ισορροπία του. Ήταν στιγμές που θα μπορούσαν ν' ανατρέψουν νωρίτερα την εξέλιξη του αγώνα, δεδομένου ότι προϊόντος του χρόνου οι "πράσινοι" έβγαλαν κούραση.

Η άνοδος του Κουτρουμπή στα χαφ με παράλληλη είσοδο του Πέτριτς (αντί του Νίνη) δεν αποδείχθηκε σοφή επιλογή, αφού έλειπε πλέον η κίνηση και ο Παναιτωλικός αισθάνθηκε καλύτερα. Την ιστορία έγραψε ωστόσο διαφορετικά μια βαθιά μπαλιά του Σάντσεθ, ο κακός υπολογισμός του Κούσα στο γέμισμα και το εύστοχο τελείωμα του Μπεργκ στο 84'. Χάρη και στην απόκρουση του Στιλ στις καθυστερήσεις, σε διαγώνιο σουτ του Ρουσκουγιέδα, ο Παναθηναϊκός προστάτευσε το 2-1 και άρχισε με "τρίποντο" το νέο πρωτάθλημα.

Ο Μάρκους Μπεργκ είχε μία ασίστ και ένα γκολ. Μόνο που ο Σωτήρης Νίνης, με το απλό παιχνίδι του, ομόρφυνε τον τρόπο που ο Παναθηναϊκός αναπτυσσόταν στο γήπεδο. Τούτη τη στιγμή μοιάζει απαραίτητος για το "τριφύλλι", αφού μόνο με αυτόν στην 11άδα μπορούν οι Μπεργκ - Καρέλης να φανούν απειλητικοί.

Ο Μανώλης Στεφανάκος έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό το 1-1. Με την κακή πάσα του επέστρεψε στο Σουηδό να μπει στην περιοχή και να φτιάξει το γκολ για τον Καρέλη. Ακόμη και στο πλασέ θα μπορούσε να ενεργήσει καλύτερα, αφού η μπάλα πήγε πάνω του.

Ο Παναθηναϊκός έχει ένα δημιουργό στο ρόστερ του και οφείλει να τον εκμεταλλευτεί όσο περισσότερο μπορεί. Παρόλο που τα δύο γκολ της νίκης στο Αγρίνιο προήλθαν από ατομικά λάθη ποδοσφαιριστών του Παναιτωλικού, είχαν δηλαδή την εύνοια της τύχης, οι "πράσινοι" με τον Νίνη στην 11άδα έπαιξαν ορθολογικά, ανέπτυξαν το παιχνίδι τους, κινήθηκαν κάθετα και έβγαλαν ευκαιρίες. Αμυντικά υπήρχε ανεπάρκεια στο δίδυμο Ταυλαρίδη-Κουτρουμπή και γι' αυτό ο Στιλ παραμένει εξίσου απαραίτητος.

Σκληρό καρύδι θα είναι στην έδρα του ο Παναιτωλικός, δεν έχει βέβαια Μαρτίνες, αλλά ποδοσφαιριστές που τρέχουν πολύ. Μαχητικός ο Μαρκόφσκι μπροστά, αλλά θα πρέπει να δώσει και το γκολ. Με τον Καμαρά ο Πόντες έκανε λάθος στο ματς, αφού ο Σενεγαλέζος δεν μπορούσε να πιέσει ψηλά. Ο Βασιλείου θα ήταν ίσως πιο χρήσιμος σ' εκείνο το σημείο που ο Παναθηναϊκός ήταν ανοικτός πίσω.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Παπάζογλου, Κούσας, Κέβιν, Μάκος (78' Ρουσκουγέδα), Μπεχαράνο, Κάπελ, Πάουλο (75' Καμαρά), Ουαρντά (86' Βιγιαφάνιες), Μαρκόφσκι

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός (74' Σάντσεθ), Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (75' Πέτριτς), Καρέλης (83' Καλτσάς), Μπεργκ

Καλησπέρα. Ώρα για το πρώτο παιχνίδι Παναιτωλικού και Παναθηναϊκού στη φετινή Super League.
21:03
Οι δύο ομάδες συγκρούονται στο Αγρίνιο, σε μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, όπου οι γηπεδούχοι θέλουν να υπερασπιστούν την πολύ δυνατή έδρα τους, ενώ οι "πράσινοι" χρειάζονται οπωσδήποτε τη νίκη, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους
21:05
Δείτε και τις 11άδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ουάρντα

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης, Καρέλης, Μπεργκ
21:25
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Σιδηρόπουλος με βοηθούς τους Καρσιώτη και Φραγκιαδάκη.
21:26
Αναπληρωματικοί...

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Καμαρά, Ρουσκουσέδα, Βιγιαφάνες, Μύγας, Βασιλείου, Χαντάκιας.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Χουχούμης, Μαρινάκης, Ατζαγκούν, Καλτσάς, Σάντσεθ, Πέτριτς.

21:27
Κατάμεστο το γήπεδο του Αγρινίου...
21:27
Τώρα εισέρχονται οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
21:31
Σέντρα στο ματς.
21:31
Πέρυσι, το "τριφύλλι" είχε νικήσει στο Αγρίνιο με 1-0 χάρη στο γκολ του Πέτριτς.
21:33
Αναγνωριστικά τα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα.
21:36
6' Κεφαλιά του Καρέλη μετά την σέντρα του Μπεργκ από τα δεξιά, έδιωξε με τις γροθιές του ο Στεφανάκος.
21:37
6' Νέα κεφαλιά του Καρέλη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και νέο κόρνερ για το "τριφύλλι". Διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ οι γηπεδούχοι πάνω στον Στεφανάκο.
21:38
0(0)-3(1) οι τελικές προσπάθειες σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:39
9' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Νίνη με το δεξί, ασταθής επέμβαση του Στεφανάκου και μετά με τον... ώμο ο Καρέλης απέτυχε να νικήσει από κοντά τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού.
21:40
Πολύ πιο επιθετικός ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, πολλή δουλειά για τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
21:43
13' Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έχουν μπει πολύ αποφασισμένοι στο γήπεδο και έχουν αναγκάσει σε παθητικό παιχνίδι εκείνους του Παναιτωλικού. Θα προσπαθήσουν να ισορροπήσουν οι Αγρινιώτες.
21:47
16' Πολύ καλό σουτ του Κάπελ μετά το 1-2 με τον Μαρκόφσκι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η πρώτη τελική του Παναιτωλικού στο ματς...
21:48
18' Ανεβάζουν "στροφές" οι γηπεδοχοι όσο κυλούν τα λεπτά και παίρνουν μέτρα στο χορτάρι.
21:54
Με τον... ώμο προσπάθησε ο Καρέλης να νικήσει τον Στεφανάκο.
21:54
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Μάικλ Εσιέν.
21:54
24' Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη.
21:55
25' Μια... άτυχη στιγμή για τον Σιδηρόπουλο, ο οποίος παραπάτησε και έπεσε στο χορτάρι.
21:56
38%-62% η κατοχή της μπάλας.
21:56
26' Κίτρινη κάρτα στον Κάπελ.
21:57
27' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή για κράτημα στον Μαρκόφσκι.
21:59
27' Ακυρώθηκε γκολ του Μαρκόφσκι ως οφσάιντ, αν και όλοι οι παίκτες του Παναιτωλικού πανηγύριζαν. Σωστή η απόφαση του βοηθού, καθώς ο Κούσας ακούμπησε την μπάλα πριν και ο Μαρκόφσκι έκανε προβολή, όντας εκτεθειμένος.
22:00
Έχει ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του ο Παναιτωλικός μετά το πρώτο δυνατό δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού.
22:05
29' Ο Καρέλης κόπηκε λανθασμένα με υπόδειξη για οφσάιντ, όταν βγήκε κάθετα στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και είχε την ευκαιρία για σέντρα.

22:05
34' Σουτ του Νίνη με καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν ανησύχησε καθόλου ο Στεφανάκος.
22:06
6-9 τα φάουλ σε αυτά τα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης στο Αγρίνιο.
22:09

22:09

22:10
40' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό, το οποίο κέρδισε ο Ουαρντά από τονΤαυλαρίδη.
22:11
41' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Ο Στιλ έπιασε υπέροχα το πέναλτι του Πάουλο στην αριστερή του γωνία, αλλά ο Κάπελ ακολούθησε την φάση και με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Χώθηκε ανάμεσα σε Πράνιτς και Ταυλαρίδη και δικαιώθηκε.
22:14
43' Απογοητευτικό σουτ του Πράνιτς, άουτ η μπάλα.
22:15
45' Εκπληκτική επέμβαση του Στιλ σε μονοκόμματο σουτ του Κάπελ προ του Νάνο, ο οποίος δεν κατάφερε να τον μαρκάρει αποτελεσματικά.
22:16
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
22:17
45'+1' Σουτ του Πράνιτς με το αριστερό, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.
22:17
Λήξη πρώτου ημιχρόνου με... ένταση.
22:18
Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου από τον διαιτητή Σιδηρόπουλο.
22:35
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:37
48' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Νάνο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, μπήκε στην πορεία της ο Μπεργκ, αλλά δεν κατάφερε να την ακουμπήσει και χάθηκε η ευκαιρία για το 1-1. Τα... έβαλε και με το δοκάρι στην συνέχεια ο Σουηδός, διότι θα μπορούσε να πλασάρει.
22:41
51' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Τραγικό λάθος από τον Στεφανάκο, ο οποίος... τροφοδότησε με το χέρι τον Μπεργκ, εκείνος κατέβασε την μπάλα με το κεφάλι, έβγαλε παράλληλη μπαλιά για τον Καρέλη και ο διεθνής επιθετικός με προβολή έκανε το 1-1.
22:42
53' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
22:43
Ένα λεπτό πριν το γκολ, ο Νίνης σούταρε και απέκρουσε ο Στεφανάκος, ο οποίος όμως στην συνέχεια έκανε το λάθος και πλέον έχει αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα.
22:44
54' Με τη βοήθεια του ιατρικού τιμ αποχώρησε από το χορτάρι ο Κάπελ μετά το σκληρό μαρκάρισμα του Λαγού. Να δούμε αν θα συνεχίσει...
22:47
Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Παναιτωλικού μετά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης.
22:49
58' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ έδωσε με το κεφάλι στον Καρέλη, εκείνος μπήκε απειλητικά στην περιοχή τον πρόλαβε ο Κούσας, έβαλε καλύτερα το σώμα του και χάθηκε η ευκαιρία για το "τριφύλλι".
22:51
60' Ο Καρέλης μπήκε ξανά στην περιοχή μετά την μπαλιά του Μπεργκ, αλλά ήταν σε πλάγια θέση και δεν πρόλαβε καν να σουτάρει, με τον Στεφανάκο να μπλοκάρει. Έκανε καλή κούρσα ο διεθνής άσος, αλλά κουράστηκε στο τέλος και παράλληλα του έκανε σωστή πίεση ο Κέβιν.
22:52

22:55
65' Πολύ καλή ενέργεια και σουτ του Κάπελ με το δεξί, έπεσε και μπλόκαρε ο Στιλ.
22:56
67' 38%-62% η κατοχή της μπάλας και 7(5)-9(5) οι τελικές προσπάθειες.
23:00
70' Σουτ του Ουαρντά έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, μπλόκαρε ο Στιλ.
23:01
Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Αναστασίου με Σάντσεθ και Πέτριτς.
23:02
Οι Νίνης και Λαγός θα βγουν, με τον Κουτρουμπή να ανεβαίνει στα χαφ.
23:05
75' Οι Σάντσεθ και Πέτριτς μπήκαν στην θέση των Νίνη και Λαγού.
23:05
75' Ο Καμαρά στην θέση του Πάουλο.
23:07
77' Σουτ του Πράνιτς με το δεξί μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου. Κοντά στο 1-2 το "τριφύλλι".
23:07
78' Ο Ρουσκουσέδα αντί του τραυματία Μάκου.
23:09
80' Διαγώνιο σουτ του Καρέλη από δύσκολη θέση, άουτ η μπάλα. Ζήτησε συγγνώμη για την επιλογή του.
23:10
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.
23:10
81' Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν.
23:11
Μονομαχία του Κούσα με τον Καρέλη.
23:12
83' Ο Καρέλης αφήνει την θέση του στον Καλτσά.
23:13
84' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σάντσεθ έκανε απομάκρυνση της μπάλας, αυτή χτύπησε στην πλάτη του Κούσα, στρώθηκε στον Μπεργκ και ο Σουηδός φορ δεν μπορούσε να αστοχήσει στο τετ α τετ με τον Στεφανάκο για την ανατροπή και το 2-1 του "τριφυλλιού".
23:15
86' Μέσα ο Βιγιαφάνιες, έξω ο Ουαρντά.
23:19
Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ κοντά στο να φύγει με το τρίποντο σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.
23:20
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:22
92' Υπέροχο μονοκόμματο διαγώνιο σουτ με το αριστερό από τον Βιγιαφάνιες, ο Στιλ έπεσε υπέροχα και απομάκρυνε στην δεξιά του γωνία, κρατώντας το 2-1 υπέρ της ομάδας του.
23:23
Λήξη του αγώνα.
23:24
Ο Παναθηναϊκός έκανε καλή εμφάνιση και με ανατροπή επιβλήθηκε 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, κάνοντας ξεκίνημα με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα.