Κυπελλούχος Ιταλίας η Ρόμα (vid)

Το ένατο κύπελλο Ιταλίας στην ιστορία της κατέκτησε η Ρόμα, η οποία έγινε πολυνίκης στο θεσμό φτάνοντας την Γιουβέντους. Οι "τζιαλορόσι", στον τέταρτο σερί τελικό με την Ιντερ, κέρδισαν δικαίως με 2-1 στο "Ολίμπικο" και κατέκτησαν όπως και το 2007 το τρόπαιο.

Η Ρόμα άρχισε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, χωρίς να πτοείται από την απουσία του Φραντσέσκο Τότι. Απουσίες είχε και η Ιντερ, με βασικότερη όλων τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, κάτι που επηρέασε αρκετά τους "νερατζούρι".

Ο Μίρκο Βούτσινιτς αποτέλεσε την κύρια πηγή κινδύνων από πλευράς "τζιαλορόσι", με τον Λιουντοβίκ Ζιουλί (προτιμήθηκε από τον Αμαντίνο Μανσίνι) να συνεπικουρεί. Η κάθετη πάσα, πάντως, έλειψε από την Ρόμα, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές "καθαρές" ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Η απάντηση των πρωταθλητών Ιταλίας ήρθε με μία κεφαλιά του Πατρίκ Βιεϊρά κι ένα καλό αριστερό σουτ του Μαϊκόν, ωστόσο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα του Ντόνι. Στο 35ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Νταβίντ Πιζάρο, ο Φιλίπ Μεξές έπιασε ένα γυριστό σουτ και άφησε εμβρόντητο τον Φραντσέσκο Τόλντο.

Το 1-0 έκλεισε δικαίως το πρώτο ημίχρονο, με τους Ρωμαίους να μπαίνουν το ίδιο δυναμικά και στην επανάληψη. Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι από την πλευρά του, ίσως στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της Ιντερ, έβαλε τον Πελέ στη θέση του Ντέγιαν Στάνκοβιτς με στόχο να κάνει την ανατροπή. Αυτή δεν ήρθε αφού στο προσκήνιο παρέμενε η Ρόμα.

Σε μία αντεπίθεσή της, μάλιστα, στο 53’ (οι "νερατζούρι" φωνάζουν πως άρχισε από φάουλ στον Σέζαρ), οι Σιμόνε Περότα και Βούτσινιτς έπαιξαν το 1-2 μπροστά στον Τόλντο με τον πρώτο να κάνει το 2-0. Ενα εκπληκτικό σουτ του Πελέ από τα τριάντα μέτρα στο 60’ έβαλε και πάλι στο "κόλπο" την Ιντερ, η οποία τρία λεπτά αργότερα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Νίκολας Μπουρντίσο.

Η Ρόμα προσπάθησε να διακόψει την αγωνιστική άνοδο της Ιντερ παίζοντας σκληρά και διακόπτοντας τον ρυθμό με αρκετά φάουλ. Αυτό κόστισε στους "νερατζούρι" που δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλη καλή ευκαιρία μέχρι τα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να κλείσει τη σεζόν με το κύπελλο Ιταλίας.

Ρόμα: Ντόνι, Κασέτι, Ζουάν, Μεξές, Τονέτο, ντε Ρόσι, Πιζάρο, Ζιουλί (65’ Σισίνιο), Ακουιλάνι, Περότα (72’ Μπρίγκι), Βούτσινιτς

Ιντερ: Τόλντο, Μαϊκόν, Μπουρντίσο, Κίβου, Μάξουελ, Ζανέτι, Βιεϊρά, Στάνκοβιτς (46’ Πελέ), Σέζαρ (61’ Χιμένεζ), Μπαλοτέλι, Σουάζο