Κυπελλούχος Ιταλίας στα πέναλτι η Λάτσιο (vids)

Χρειάστηκε να περάσουν πέντε χρόνια μέχρι να ξαναφτάσει στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας η Λάτσιο. Και από τη στιγμή που έφτασε, ακολούθησε το παράδειγμα του 2004 και κατέκτησε το τρόπαιο. Η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι επικράτησε με 6-5 στα πέναλτι της Σαμπντόρια μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα και της παράτασης και έσωσε τη χρονιά με ένα τρόπαιο και ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Οι "λατσιάλι" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με εκπληκτικό σουτ του Μάουρο Σάρατε μόλις στο 5ο λεπτό, αν και είχε προηγηθεί φάουλ στον Τζιαμπάολο Πατσίνι νωρίτερα που δεν καταλογίστηκε. Οι διαμαρτυρίες των Γενοβέζων δεν ήταν διόλου επικοδομητικές και από τη στιγμή που το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, έλειψαν οι πολλές ευκαιρίες. Στο 27' ο Λούκα Καστελάτσι κράτησε την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι στον αγώνα με εκπληκτική διπλή επέμβασε σε προσπάθειες των Αλεκσάνταρ Κολάροφ και Γκόραν Πάντεφ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πατσίνι με κεφαλιά ισοφάρισε για τη Σαμπντόρια και έβαλε το παιχνίδι σε νέες βάσεις.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Λάτσιο να βρίσκεται στο προσκήνιο, αλλά να μην μπορεί να βρει διαδρόμους για την εστία του Καστελάτσι. Η είσοδος του Τομάσο Ρόκι στον αγωνιστικό χώρο δεν άλλαξε τα δεδομένα και η κυκλοφορία της μπάλας περιοριζόταν στο χώρο του κέντρου. Στον αντίποδα, ο Αντόνιο Κασάνο επιχειρούσε με της εμπνεύσεις του να διασπάσει την άμυνα των "λατσιάλι", αλλά δεν τα κατάφερε κι έτσι το 45λεπτο πέρασε ουσιαστικά δίχως καλή ευκαιρία.

Στην παράταση η κούραση ήταν φανερή και κάποια μακρινά σουτ δεν ήταν αρκετά να προκαλέσουν ανησυχίες στους δύο τερματοφύλακες. Από το πρώτο ημίχρονο της παράτασης κιόλας οι ποδοσφαιριστές έδειχναν την αδυναμία τους να κυνηγήσουν το γκολ και ούτε το δεύτερο επιπλέον 15λεπτό έφερε κάποια αλλαγή στο σκορ.

Στα πέναλτι ο Καστελάτσι έπιασε το πέναλτι του Κασάνο, αλλά λίγο αργότερα ο Ρόκι σούταρε άουτ. Στο έκτο πέναλτι ο Φερνάντο Μουσλέρα (που μέχρι εκείνο το σημείο έπεφτε πολύ καλά) έπιασε με το ένα χέρι το πέναλτι του Ούγκο Καμπανιάρο και ο Ουσμάν Νταμπό με ψύχραιμη εκτέλεση νίκησε τον Καστελάτσι και έδωσε στη Λάτσιο το πέμπτο κύπελλο της ιστορίας της.

Λάτσιο: Μουσλέρα, Λίχτσταϊνερ, Σιβίλια, Ρόζεναλ, Κολάροφ, Μπρόκι (103’ ντε Σιλβέστρι), Νταμπό, Λεντέσμα, Φότζια (80’ ντελ Νέρο), Σάρατε, Πάντεφ (73’ Ρόκι)

Σαμπντόρια: Καστελάτσι, Καμπανιάρο, Λουκίνι (96’ Γκασταλντέλο), Ακάρντι, Στανκεβίτσιους, Σαμάρκο (90’ Ντεσένα), Παλόμπο, Φραντσεσκίνι (88’ Ντελβέκιο), Πιέρι, Πατσίνι, Κασάνο

Σαμπντόρια-Λάτσιο 5-6 πέν. (1-1 παρ., 1-1 κ.α.)