Προημιτελικά: Η Ουντινέζε "σκότωσε" και τη Μίλαν

Μετά από την Ίντερ, σειρά είχε η έτερη ομάδα του Μιλάνου, η Μίλαν, η οποία έπεσε στα χέρια της Ουντινέζε και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia, εξαιτίας της εντός έδρας ήττα με 2-1.

Οι "ροσονέρι" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν μόλις στο 6' με τον Μάριο Μπαλοτέλι κι έδειχναν έτοιμοι για την 3η σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Από τα πρώτα λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν έλλειψη φαντασίας στις επιθετικές προσπάθειές τους και δεν δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του ασταθή Ζέλικο Μπέρκιτς. Ο Λουίς Μουριέλ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου από πλευράς φιλοξενουμένων, αναστατώνοντας συχνά πυκνά την άμυνα της Μίλαν, η οποία από νωρίς είχε μία αλλαγή εξαιτίας του τραυματισμού του Κριστιάν Σαπάτα.

Ένα ακατανόητο μαρκάρισμα του Ούρμπι Εμάνουελσον επέφερε το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Μουριέλ πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου και η Μίλαν βρέθηκε σε δύσκολη θέση. Οι παίκτες του Κλάρενς Ζέεντορφ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, αλλά ο Ολλανδός δεν είχε ιδιαίτερες επιλογές από τον πάγκο, αφού στην αποστολή πήρε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές από την primavera. Ο Κεϊσούκε Χόντα που θα μπορούσε να προσφέρει κάτι στην επιθετική λειτουργία επελέγη στο 82ο λεπτό, μετά από το γκολ του Νίκο Λόπες που έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Ο νεαρός Ουρουγουανός επιθετικός έβαλε μπροστά στο σκορ τους πιο δραστήριους "μπιανκονέρι", που κράτησαν το προβάδισμα και οδήγησαν σε αποδοκιμασίες τους μόλις 10.227 φιλάθλους που πλήρωσαν (126.029,50 ευρώ) εισιτήριο στο Σαν Σίρο.

Η σύνθεση της Μίλαν (4-2-3-1): Αμπιάτι, Ντε Σίλιο, Σαπάτα (36' Μεξές), Ραμί, Εμάνουελσον (87' Αμπάτε), Νοτσερίνο (82' Χόντα), Ντε Γιονγκ, Μπίρσα, Κακά, Ρομπίνιο, Μπαλοτέλι

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2014

21:45 Ρόμα - Γιουβέντους 1-0

(79' Ζερβίνιο)

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

22:00 Μίλαν - Ουντινέζε 1-2

(6' Μπαλοτέλι - 41' πέν. Μουριέλ, 78' Λόπες)

Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2014

22:00 Φιορεντίνα - Σιένα

Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014

21:45 Νάπολι - Λάτσιο

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Ουντινέζε - Σιένα ή Φιορεντίνα

2. Ρόμα - Νάπολι ή Λάτσιο

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.