Στη Ρόμα το Κύπελλο

Η τρίτη φορά ήταν και η καλύτερη. Η Ρόμα ηττήθηκε με 2-1 από την Ίντερ στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" αλλά το 6-2 του πρώτου αγώνα αποτέλεσε το ιδανικό εφόδιο και ως εκ τούτου, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι κατέκτησε για όγδοη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Ιταλίας.

Η τρίτη φορά ήταν και η καλύτερη. Η Ρόμα ηττήθηκε με 2-1 από την Ίντερ στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" αλλά το 6-2 του πρώτου αγώνα αποτέλεσε το ιδανικό εφόδιο και ως εκ τούτου, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας για όγδοη φορά στην ιστορία της.

Γκρίνια από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό που θα ήταν μία επική ανατροπή. Παράλληλα, μετά τις δύο αποτυχημένες απόπειρες το 2005 και το ’06, απέναντι στην ίδια ομάδα, οι πρωτευουσιάνοι πήραν το αίμα τους πίσω.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με ιαχές παρότρυνσης από τους φίλους των γηπεδούχων αλλά τελείωσε με αποδοκιμασίες. Αιτία, δύο επίμαχες φάσεις στην περιοχή του Ντόνι. Στο 9ο λεπτό, ο Φεράρι έσπρωξε τον Στάνκοβιτς αλλά ο Εμίντιο Μορτζάντι δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Ομοίως (δεν) έπραξε και στις καθυστερήσεις, όταν ο Μάικον έπεσε στο χορτάρι από την παρέμβαση του Ακουιλάνι.

Τα Κύπελλα της Ρόμα (8)
1963/64, 1968/69, 1979/80, 1980/81, 1983/84, 1985/86, 1990/91, 2006/07.

* Η Γιουβέντους έχει κατακτήσει εννέα φορές το Κύπελλο αλλά πλέον νιώθει καυτή την ανάσα της Ρόμα.

Το αγωνιστικό κομμάτι δεν είχε πολλά να μας δώσει. Αντίθετα όμως με τις ευκαιρίες όμως δεν έλειπε το πάθος, το οποίο πλήρωσε ο Πατρίκ Βιεϊρά. Ο Γάλλος μέσος δέχτηκε ένα δυνατό μαρκάρισμα από τον Ταντέι και με πρόβλημα στο δεξί γόνατο αποχώρησε για να μπει στη θέση του ο Χούλιο Κρουζ.

Στην επανάληψη, η Ίντερ βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δις και έδωσε, έστω και προσωρινά, νέο ενδιαφέρον. Στο 50’, ο Κρέσπο έπιασε εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Μάικον και νίκησε τον Ντόνι, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Κρουζ πήρε τη μπάλα από τον Φίγκο και έκανε το 2-0. Ακόμη δύο τέρματα ήταν το ζητούμενο για τους γηπεδούχους αλλά η παρέα του Φρανσίσκο Τότι δεν άφησε περιθώρια για να χαθεί το σαφές προβάδισμα του πρώτου αγώνα.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, οι "τζιαλορόσι" έψαξαν το γκολ και θα το είχαν πετύχει αν ο Κόρντομπα δεν έβαζε το χέρι του σε προσπάθεια του Μαντσίνι. Η παράβαση αυτή όμως του κόστισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ως εκ τούτου ο Κολομβιανός αμυντικός πήγε στην εξέδρα στο 71’ για να συναντήσει τον προπονητή του, Ρομπέρτο Μαντσίνι, ο οποίος είχε αποβληθεί λίγα λεπτά νωρίτερα για διαμαρτυρία.

Το τέρμα που έδωσε τέλος ακόμη και στα πιο ευφάνταστα μυαλά ήρθε εν τέλει για τη Ρόμα επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Τότι έδωσε την πάσα στον Σιμόνε Περότα και εκείνος νίκησε τον Τόλντο, μείωσε το σκορ και έστειλε οριστικά και αμετάκλητα το τρόπαιο στην πρωτεύουσα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, οι παίκτες της Ρόμα διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και αν δεν ήταν ο Μάικον, ίσως να είχαν φύγει από τη Λομβαρδία αήττητοι.

Το ματς ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Κρίστιαν Πανούτσι, ο οποίος στις καθυστερήσεις ανέτρεψε τον Άλβαρο Ρεκόμπα και ενώ ο Ουρουγουανός εφορμούσε προς την αντίπαλη εστία.

Ίντερ: Τόλντο, Μάικον, Κόρντομπα, Μπουρντίσο, Ζανέτι, Φίγκο (82’ Μάξουελ), Βιεϊρά (26’ Κρουζ), Καμπιάσο, Στάνκοβιτς, Γκονζάλες (54’ Ρεκόμπα), Κρέσπο.
Ρόμα: Ντόνι, Πανούτσι, Φεράρι, Μεσές, Κίβου, Ταντέι, Ντε Ρόσι, Περότα, Ακουιλάνι (58’ Πιζάρο), Μαντσίνι (79’ Τονέτο), Τότι.