Ημιτελικά: Πρώτο βήμα για Ουντινέζε

Στο Coppa Italia τα πηγαίνει εξαιρετικά η Ουντινέζε, η οποία νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα στο "Φρίουλι" και διατήρησε "ζωντανές" τις ελπίδες επανεμφάνισης σε τελικό του θεσμού μετά από 92 χρόνια.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με ρυθμό που επηρέαζε εμφανώς η βροχή. Παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, μία αντεπίθεση ήταν αυτή από την οποία προήλθε το πρώτο τέρμα της συνάντησης, με τον συνήθη ύποπτο για τους γηπεδούχους, Αντόνιο ντι Νατάλε. Ο 36χρονος επιθετικός, πάντως, πρωταγωνίστηκε και στο γκολ της ισοφάρισης, όταν έχασε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και στην εξέλιξη της φάσης ο Χουάν Βάργκας έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ που νίκησε τον Σιμόνε Σκουφέτ, τον πρώτο τερματοφύλακα της Ουντινέζε που γεννήθηκε στο Φρίουλι μετά από τον Ντίνο Τζοφ.

Ο "Τοτό" έδωσε τη θέση του στον Μπρούνο Φερνάντες στο ημίχρονο, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι και ο Λουίς Μουριέλ για την ομάδα του Φραντσέσκο Γκουιντολίν. Ο Κολομβιανός ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, όταν με νέο καταπληκτικό σουτ στο 82ο λεπτό, ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό της Ουντινέζε. Οι Τοσκανοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ποντάρουν σε ανατροπή στον επαναληπτικό του "Αρτέμιο Φράνκι".

Ουντινέζε (3-5-2): Σκουφέτ, Ερτό, Ντομίτσι, Μπούμπνιτς, Βίντμερ, Πίντζι (78' Αζιεμπάνγκ Μπαντού), Αλάν, Περέιρα, Σίλβα, Ντι Νατάλε (46' Φερνάντες), Λόπες (66' Μουριέλ)

Φιορεντίνα (4-3-2-1): Νέτο, Ντιακιτέ, Ροδρίγκες, Σάβιτς, Πασκουάλ, Φερνάντες, Πισάρο, Βαλέρο (75' Άντερσον), Χοακίν (70' Κουαδράδο), Βάργκας (88' Μάτος), Μάτρι