21 αγ.: Στραβοπάτησε στο "Φρίουλι" η Γιουβέντους, επιτέλους νίκη η Μίλαν (VIDEOS)

Η Γιουβέντους έχασε την ευκαιρία να αυξήσει στους εννέα βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Ουντινέζε στο "Φρίουλι". Μπλόκο της Σασουόλο στην Ίντερ, πέρασε από την Βερόνα η Νάπολι, επιτέλους νίκη η Μίλαν.

Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Ουντινέζε στο πρωτάθλημα σημειώθηκε τον Οκτώβριο, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κρατήσει στο μηδέν την ελλιπέστατη Γιουβέντους (απουσίαζαν Κλαούντιο Μαρκίζιο και Αρτούρο Βιδάλ), η οποία έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευθεί στο έπακρο το σαββατιάτικο στραβοπάτημα της Ρόμα.

Η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπρούνο Φερνάντες και Σιρίλ Τερεό, ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 58ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο Περέιρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αντικατέστησε τον Φερνάντο Γιορέντε με τον άνθρωπο που πριν από λίγες ημέρες είχε χαρίσει στην Γιουβέντους την πρόκριση επί της Πάρμα στο Κύπελλο, τον Άλβαρο Μοράτα, αλλά ούτε εκείνος ούτε ο Κάρλος Τέβες κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ντανίλο, Ορτό, Πίρις, Βίντμερ, Άλαν, Γκιγέρμε, Φερνάντες, Σίλβα (66' Πασκουάλε), Τερεό, Ντι Νατάλε.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Εβρά (74' Παντουάν), Μπονούτσι, Κιελίνι, Κάσερες, Πίρλο, Περέιρα, Πογκμπά, Τέβες, Γιορέντε (67' Μοράτα).

Επιτέλους νίκη

Οι ελάχιστοι και απογοητευμένοι θεατές που βρέθηκαν στο Σαν Σίρο είδαν την Μίλαν να επικρατεί 3-1 της καταδικασμένης Πάρμα στο ντεμπούτο των Ματία Ντέστρο και Σαλβατόρε Μποκέτι, μειώνοντας στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την πεντάδα.

Ο Ζερεμί Μενέζ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 17ο λεπτό, αλλά τα νεύρα επανήλθαν στο 25ο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντανιέλε Γκαλόπα, ο Αντόνιο Νοτσερίνο ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια, προτού ο Άλεξ σημαδέψει με φάουλ το δοκάρι του Αντόνιο Μιράντε στο 35ο και οι φιλοξενούμενοι αγγίξουν την ανατροπή στο 39ο με τον Νοτσερίνο.

Ο Μενέζ έμελλε να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Μίλαν με ωραίο σουτ εντός περιοχής στο 57ο λεπτό και με εξαίρεση τη δυσφορία των οπαδών για την αντικατάσταση του Ντέστρο από τον Σουλέι Μουντάρι, όλα κύλησαν ομαλά για τους "ροσονέρι", οι οποίοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Κρίστιαν Τζακάρντο στο 76'.

Μίλαν (4-2-3-1): Ντιέγκο Λόπεθ, Τζακάρντο, Αλεξ, Ραμί, Μποκέτι, Πόλι, Φαν Χίνκελ (46' Εσιέν), Χόντα, Μενέζ (81' Πατσίνι), Τσέρτσι, Ντέστρο (74' Μουντάρι).

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Σαντακρότσε (60' Ρίσπολι), Κόστα, Λουκαρέλι, Γκόμπι, Νοτσερίνο, Μαρίγκα (65' Χοσέ Μάουρι), Γκαλόπα, Βαρέλα (77' Λούκας Χαρασλίν), Παλαντίνο, Ροντρίγκες.

Την έσωσε ο "νέος"

Η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Κιέβο στην Βερόνα με γκολ του νεοαποκτηθέντα Μανόλο Γκαμπιαντίνι, πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μπόστιαν Σέζαρ στο 18', αλλά ισοφάρισαν άμεσα με τον Σέρχιο Πελισιέρ κι έχασαν έξι ευκαιρίες για να ξαναβρούν δίχτυα.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο δεύτερο ημίχρονο (η Κιέβο έχασε την πιο κλασική ευκαιρία με τον Έρβιν Ζουκάνοβιτς), αλλά η Νάπολι ήταν εκείνη που "χτύπησε" με τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι στο 62ο λεπτό και πανηγύρισε τη νίκη.

Κιέβο (4-4-2): Μπιτσάρι, Σέζαρ (81' Κρίστιανσεν), Γκαμπερίνι, Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα (61' Μπότα), Ίσκο, Χετεμάι, Ραντοβάνοβιτς, Σκελότο, Πελισιέρ, Παλόσκι (71' Μετζιορίνι).

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Στρίνιτς, Ντε Γκουζμάν, Μάτζιο, Λόπες, Ζορζίνιο (69' Γκάργκανο), Ιγκουαΐν, Μέρτενς (78' Χάμσικ), Γκαμπιαντίνι (65' Καγεχόν).

Η εκδίκηση της Σασουόλο

Ρεβάνς για την περσινή ήττα με 7-0 στην έδρα της από την Ίντερ πήρε η Σασουόλο, η οποία επικράτησε 3-1 και την προσπέρασε στον πίνακα της βαθμολογίας.

Στην πολύ δυνατή της έδρα, όπου έχει ηττηθεί μόλις μία φορά φέτος βασίζεται η Σασουόλο, κάτι που το έκανε "ξεκάθαρο" από την αρχή του αγώνα κόντρα στην Ίντερ. Ο Ζάζα με σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό από ασίστ του Μισιρόλι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σανσόνε βρήκε λίγο ελεύθερο χώρο έξω από την περιοχή και "τράβηξε την σκανδάλη", με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό "παραθυράκι" του Χαντάνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος ο Μαντσίνι προσπάθησε να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας τον Ικάρντι στο ματς, με τον Ιταλό να τον δικαιώνει στο 83ο λεπτό, μειώνοντας σε 2-1. Ωστόσο, η Σασουόλο "χτύπησε" και πάλι στο 93'. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι από τον Ντόνκορ, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντομένικο Μπεράρντι, γράφοντας το τελικό 3-1.

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο, Τερανόβα (82' Μπρίγκι), Καναβάρο, Λόνγκι (61' Γκατζόλα), Μισιρόλι (75' Αντέι), Μανανέλι, Μπιοντίνι, Μπεράρντι, Ζάζα, Σανσόνε.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ντόνκορ, Ρανόκια, Βίντιτς (70' Μπρόζοβιτς), Ντοντό, Γκουαρίν, Κόβασιτς, Μεντέλ, Σατσίρι, Παλάσιο (83' Πούσκας), Ποντόλσκι (56' Ικάρντι).

# Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έβαλε δύο γκολ στο ίδιο ματς για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2012

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Βερόνα με την Παλέρμο και μάλιστα σημείωσε ένα υπέροχο γκολ. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε στο 5ο λεπτό στη θέση του τραυματία Χακόπο Σάλα

# Ο Ορέστης Καρνέζης υπερασπίστηκε την εστία της Ουντινέζε σε όλο το 90λεπτο του ματς με την Γιουβέντους

# Η Πάρμα έφτασε τις οκτώ συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες στη Serie A για πρώτη φορά στην ιστορία της