24η αγ.: Τρίτωσε το καλό για την Ίντερ, στο -3 από την Ρόμα η Νάπολι (VIDEOS)

Η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Κάλιαρι στο "Σαντ'Ελία", πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την πεντάδα. Πλησίασε την Ρόμα η Νάπολι (2-0 την Σασουόλο στο "Σαν Πάολο").

Με γκολ των Ματέο Κόβατσιτς και Μάουρο Ικάρντι, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Κάλιαρι στο "Σαντ'Ελία" και για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2012 έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Χουάν Καρίσο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, καθώς ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, ο Ζουάν εξέτισε την ποινή του και αγωνίστηκε δίπλα στον Νεμάνια Βίντιτς, ενώ οι Λούκας Ποντόλσκι και Ικάρντι προτιμήθηκαν από τους Σέρνταν Σατσίρι και Ροντρίγκο Παλάσιο.

Η Ίντερ απείλησε δύο φορές με τον Λούκας Ποντόλσκι και άλλη μία με τον Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς στο πρώτο ημίωρο, ενώ η Κάλιαρι αντιπαρέταξε μόνον την ταχύτητα του Πολ-Χοσέ Εμποκού στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, καθώς στο 47ο λεπτό ο Ποντόλσκι έκανε τη σέντρα, ο Ικάρντι δεν μπόρεσε και ο επερχόμενος Ματέο Κόβατσιτς άνοιξε το σκορ με σουτ.

Ο Τζιανφράνκο Τζόλα έριξε στη μάχη έναν παίκτη που ανήκει στην Ίντερ, τον Σαμουέλε Λόνγκο, ωστόσο ο Ικάρντι ήταν εκείνος που σκόραρε, διπλασιάζοντας τα γκολ των "νερατζούρι" με μία ωραία προσπάθεια από δεξιά κι ενώ το ρολόι σημάδευε το 68ο λεπτό.

Ο Λόνγκο, πάντως, είχε συμβολή στη φάση του γκολ της Κάλιαρι (χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Καρίσο) και απείλησε σε ακόμα δύο περιπτώσεις, εντούτοις το 1-2 παρέμεινε μέχρι τέλους, δεδομένου ότι το δυνατό σουτ του Ερνάνες στο 93' τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ζέλικο Μπρκιτς.

Κάλιαρι (4-3-3): Μπρκιτς, Ντεσένα, Ροσετίνι, Καπουάνο, Αβελάρ, Κόντι, Ντόνσα, Κρίσετιγκ (72' Τσεπιτέλι), Εμποκού, Κόσου (67' Ζοάο Πέδρο), Τσοπ (56' Λόνγκο).

Ίντερ (4-3-3): Καρίσο, Καμπανιάρο, Βίντιτς, Ζουάν, Σαντόν, Γκουαρίν, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς (83' Ερνάνες), Κόβατσιτς (93' Κουζμάνοβιτς), Ποντόλσκι (81' Ντοντό), Ικάρντι.

Στο -3 η Νάπολι

Η Νάπολι σκόραρε δύο φορές σε εννέα λεπτά, επικράτησε 2-0 της Σασουόλο στο "Σαν Πάολο" και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα.

Ο Ράφα Μπενίτες εμπιστεύθηκε τα γάντια του τερματοφύλακα στον Μαριάνο Αντουχάρ, ενώ ο Ντουβάν Σαπάτα πήρε τη θέση του τιμωρημένου Γκονσάλο Ιγκουαΐν στην κορυφή της Νάπολι.

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Σασουόλο, αφού στο 11ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Λούκα Αντέι και στο 23ο ο Πάολο Καναβάρο (ο Πάολο Μπιάνκο έκανε το ντεμπούτο του), ωστόσο οι "παρτενοπέι" δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου επεφύλασσε από μία καλή στιγμή για τις δύο ομάδες, προτού ο Σαπάτα κερδίσει τις κόντρες, ανοίγοντας το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή στο 61ο λεπτό και δώσει στον Μάρεκ Χάμσικ την ασίστ για το δεύτερο γκολ στο 70'.

Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ντρις Μέρτενς για φάουλ από πίσω στον Σιμόνε Μισιρόλι, ωστόσο η Νάπολι, με τη συνδρομή του Αντουχάρ που σταμάτησε εντυπωσιακά τον Φραντσέσκο Μαγκνανέλι στο 77', διατήρησε το προβάδισμα και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντουχάρ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπες, Γκάργκανο, Γκαμπιαντίνι (66' Μέρτενς), Χάμσικ (82' Ντε Γκουζμάν), Καγεχόν (89' Καγεχόν), Σαπάτα.

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Αντέι (11' Μπιοντίνι), Καναβάρο (23' Μπιάνκο), Ατσέρμπι, Γκατσόλα, Ταϊντέρ (78' Λαζάρεβιτς), Μαγκνανέλι, Μισιρόλι, Μπεράρντι, Τζάτζα, Φλόρο Φλόρες.

# Ο Τάσος Δώνης παρακολούθησε από τον πάγκο την αναμέτρηση της Σασουόλο με την Κάλιαρι