38η αγ.: Η Σαμπντόρια πήρε τον αέρα της Γιουβέντους

Ένα γύρο μετά από το σόου του Μάουρο Ικάρντι στο Τορίνο, η Σαμπντόρια επικράτησε 3-2 της Γιουβέντους για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Serie A, με τον Αργεντινό να σκοράρει ξανά απέναντι στους "μπιανκονέρι".

Ελλείψει βαθμολογικού κινήτρου, ο Αντόνιο Κόντε παρέταξε και πάλι ένα κράμα βασικών και αναπληρωματικών στη Γένοβα. Οι "μπιανκονέρι" μπήκαν ορεξάτοι στο ματς, πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα, ωστόσο ισοφαρίστηκαν γρήγορα από πέναλτι του Έντερ. Οι επεμβάσεις του Άνζελο ντα Κόστα κρατούσαν ισόπαλο το σκορ για την ομάδα του Ντέλιο Ρόσι, η οποία στο 57ο λεπτό έκανε την ανατροπή με τον Λορέντζο ντε Σιλβέστρι.

Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους πρωταθλητές Ιταλίας. Ο Δανός φορ Νίκλας Μπέντνερ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, έσπασε τον καρπό του σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ, ενώ ο Ικάρντι σημείωσε ξανά γκολ κόντρα στους "μπιανκονέρι", μετά από τα 2 στο Πιεμόντε, "σφραγίζοντας" τη νίκη για τους "μπλουτσερκιάτι". Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Εμανουέλε Τζιακερίνι, χωρίς να αποφύγουν το κλείσιμο της σεζόν με δεύτερη ήττα από τη Σαμπντόρια.

# Στο 74ο λεπτό της συνάντησης, ο τερματοφύλακας Μάρκο Στοράρι έδωσε τη θέση του στον Βραζιλιάνο Ρουμπίνιο, ο οποίος είχε μείνει δίχως ομάδα από τον Δεκέμβριο του 2011 μέχρι το καλοκαίρι του 2012, όταν τον υπέγραψε η Γιουβέντους και έκανε το ντεμπούτο του.

# Στη Serie A θα αγωνίζονται από τη νέα περίοδο οι Σασουόλο και Βερόνα, που εξασφάλισαν την απευθείας άνοδό τους.