28η αγ.: Η "παλιά φρουρά" στέφει τη Γιουβέντους, γκέλα για Μίλαν

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν έσωσε πέναλτι και ο Αντρέα Πίρλο με καταπληκτικό φάουλ έδωσε στη Γιουβέντους τη νίκη στο τέλος με 1-0 επί της Τζένοα για την 28η αγωνιστική της Serie A και την εκτόξευσε στο +17 από τη Ρόμα. Η Φιορεντίνα ανέκτησε την 4η θέση από την Ίντερ, ενώ η Πάρμα νίκησε 4-2 τη Μίλαν στο Σαν Σίρο.

Δύο ποδοσφαιριστές που μοιράζονται τις ίδιες γυναίκες και τα εξώφυλλα των σκανδαλοθηρικών περιοδικών τον τελευταίο καιρό, έδειξαν ότι γνωρίζουν να μοιράζονται και τις επιτυχίες της Γιουβέντους. Η "γηραιά κυρία" αγκομάχησε στο "Λουίτζι Φεράρις", αλλά έφυγε νικήτρια με 1-0 επί της Τζένοα, συνεχίζοντας ολοταχώς για τον τίτλο. Πρωταγωνιστές αυτής της επιτυχίας ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν που έπιασε το πέναλτι του Εμανουέλε Καλαϊό στο 72ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Αντρέα Πίρλο, από την πλευρά του, έστησε την μπάλα αρκετά έξω από την περιοχή του Ματία Περίν, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο χρειάστηκε ελάχιστες φορές λόγω της αστοχίας στην τελική προσπάθεια των "μπιανκονέρι", και με μία αριστοτεχνική εκτέλεση έδωσε προβάδισμα στη Γιουβέντους στο 89ο λεπτό. Οι απογοητευμένοι "γκριφόνι" δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν, ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι δεν έκανε 2η αλλαγή, κρατώντας τον Γιάννη Φετφατζίδη στον πάγκο, και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Τζένοα (3-5-2): Περίν, Μπουρδίσο, Ντε Μάιο, Μαρκέζε, Μότα, Μπερτολάτσι, Ματουζάλεμ, Στουράρο, Αντονέλι, Σκούλι, Τζιλαρντίνο (64' Καλαϊό)

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Ογκμπόνα, Μπονούτσι, Κάσερες, Λίχτσταϊνερ (84' Ίσλα), Βιδάλ (85' Παντοΐν), Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Γιορέντε, Οσβάλντο (79' Κουαλιαρέλα)

Το έργο της Φιορεντίνα ήταν περισσότερο εξωαγωνιστικό, παρά αγωνιστικό απέναντι στην Κιέβο και οι "βιόλα" τα πήγαν περίφημα, φτάνοντας στη νίκη 3-1. Οι Τοσκανοί έπρεπε να αντιμετωπίσουν τον εκνευρισμό μετά από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, τις διαμαρτυρίες για τις διαιτητικές αποφάσεις, την κόντρα με τη Γιουβέντους και τις απουσίες παικτών και Βιτσέντζο Μοντέλα, αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αρκετά μεγάλη ώστε να προβληματιστούν.

Μόλις στο 11', ο Χουάν Κουαδράδο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, στο 39' ο Αλεσάντρο Μάτρι έκανε το 2-0 και το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του. Ο Αλμπέρτο Παλόσκι μείωσε στο 62' για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ντάβιντ Πισάρο είχε την ευκαιρία να ανακτήσει διαφορά 2 τερμάτων με πέναλτι στο 81'. Απέτυχε και τη λύση την έδωσε ο Μάριο Γκόμεθ, ο οποίος στο 89' σημείωσε το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα από τον Σεπτέμβριο του 2013, αν και από θέση οφσάιντ. Η Φιορεντίνα νίκησε και επέστρεψε στην 4η θέση που είχε καταλάβει προσωρινά η Ίντερ.

Φιορεντίνα (3-5-2): Νέτο, Ντιακιτέ, Ροδρίγκες, Κόμπερ, Κουαδράδο, Αμπροζίνι, Πισάρο, Άντερσον (65' Ίλιτσιτς), Πασκουάλ, Βόλσκι (74' Βάργκας), Μάτρι (58' Γκόμεθ)

Κιέβο (4-4-2): Αγκάτσι, Φρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Ρουμπίν, Ριγκόνι, Ραντοβάνοβιτς (76' Πελισιέρ), Γκουαρέντε (46' Λαζάρεβιτς), Χετεμάι, Στόιαν (61' Ομπίνα), Παλόσκι

Δύο γκολ του Αντόνιο Κασάνο "λύγισαν" τη Μίλαν που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 5' και παρά την προσωρινή ισοφάριση στο 2ο ημίχρονο, η καταπληκτική Πάρμα πήρε τη νίκη με 4-2 μέσα στο Σαν Σίρο. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το 5ο λεπτό, όταν ο Κριστιάν Αμπιάτι ανέτρεψε τον Εσέκιελ Στσελότο που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και αποβλήθηκε. Ο Κασάνο άνοιξε το σκορ και με παίκτη λιγότερο, οι "ροσονέρι" έπρεπε να διανύσουν έναν Γολγοθά. Ο Μάριο Μπαλοτέλι είχε δοκάρι λίγο αργότερα με το οποίο θα μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα. Οι κίτρινες κάρτες στα δύο στόπερ (Φιλίπ Μεξές, Ντανιέλε Μπονέρα) και το γκολ του Κασάνο στο 51' ισοπέδωσαν κάθε ελπίδα ανατροπής για τους γηπεδούχους, απέναντι σε μία ομάδα που αγνοούσε την ήττα στα προηγούμενα 15 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Ο Αντίλ Ραμί πέρασε στο παιχνίδι στο 53' και 3 λεπτά αργότερα μείωσε με κεφαλιά για την ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ. Ο Ολλανδός τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα, αντικαθιστώντας και τον Μπονέρα, με συνέπεια να παίξει ένα σύστημα 2-4-3. Απέδωσε στο 76ο λεπτό, με τον Μπαλοτέλι να σκοράρει από τη βούλα του πέναλτι, αλλά στην επόμενη επίθεση ο παίκτης που αντικατέστησε τον Κασάνο, ο Αμαουρί, αποκατέστησε το προβάδισμα των "παρμέντσι" με ένα φανταστικό τακουνάκι μετά από ατομική ενέργεια. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζονατάν Μπιαμπιανί στις καθυστερήσεις και πλέον η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για μία θέση στο Europa League.

Μίλαν (4-2-3-1): Αμπιάτι, Αμπάτε, Μεξές, Μπονέρα (66' Πατσίνι), Εμάνουελσον (53' Ραμί), Ντε Γιονγκ, Εσιέν (8' Αμέλια), Πόλι, Μοντολίβο, Κακά, Μπαλοτέλι

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Κασάνι, Φελίπε, Λουκαρέλι, Μολινάρο, Ακουά (80' Μουνάρι), Μαρκιόνι (72' Όμπι), Παρόλο, Στσελότο, Κασάνο (63' Αμαουρί), Μπιαμπιανί

# Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σημείωσε το πρώτο φετινό τέρμα του, με πέναλτι στην εκτός έδρας ήττα της Μπολόνια με 2-1 από τη Λιβόρνο. Ο Παναγιώτης Κονέ στάθηκε ξανά άτυχος, αφού τραυματίστηκε ξανά και αντικαταστάθηκε από το 16'.

# Από τον πάγκο παρακολούθησε την εντός έδρας ήττα της Κάλιαρι από τη Λάτσιο με 2-0 ο Μάριος Οικονόμου.