33η αγ.: "Σφαλιάρα" της Έμπολι στην Νάπολι (VIDEO)

Σε μία αναμέτρηση με τρία αυτογκόλ (!) η Έμπολι επιβλήθηκε 4-2 την Νάπολι στο "Κάρλο Καστελάνι" και, πλέον, απέχει ένα βαθμό από την παραμονή στη Serie A, εν αντιθέσει με την αντίπαλό της που αρχίζει να εγκαταλείπει το όνειρο του Champions League.

Η κακή παράδοση της Νάπολι κόντρα στην Έμπολι συνεχίστηκε, αφού όχι μόνο δεν κατάφερε να τη νικήσει για πέμπτο σερί ματς, αλλά ηττήθηκε 4-2 (σ.σ. σκόραρε για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος του "Κάρλο Καστελάνι").

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από πέντε ματς χωρίς ήττα στην έδρα τους και με το καλημέρα (8ο λεπτό), ο Μάσιμο Μακαρόνε φρόντισε να αποδείξει στους "παρτενοπέι" ότι η ομάδα του δεν αστειεύεται, φτάνοντας τα 10 γκολ στην εφετινή Serie A.

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν ονειρικό για την Έμπολι, αφού στο 43ο λεπτό ο Μιγκέλ Μπρίτος έβαλε αυτογκόλ και στο 45ο ο φορμαρισμένος Ρικάρντο Σαπονάρα διεύρυνε το προβάδισμα με εκπληκτικό βολέ.

Η Νάπολι ταξίδεψε στην Τοσκάνη με ανεβασμένη ψυχολογία χάρη στις τρεις διαδοχικές και εμφατικές νίκες επί της Φιορεντίνα, της Κάλιαρι και της Σαμπντόρια, ωστόσο η εικόνα της ήταν απογοητευτική και παρά το αυτογκόλ του Βενσάν Λαουρίνι στο 64ο λεπτό δεν κατάφερε να βελτιωθεί.

Τουναντίον, η αναμέτρηση επεφύλασσε και τρίτο αυτογκόλ (!) με άτυχο αυτή τη φορά τον Ραούλ Αλμπιόλ στο 81ο λεπτό κι ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Κρίστιαν Μάτζιο είχε χάσει καλή ευκαιρία για να μειώσει σε 3-2.

Ο τελευταίος λόγος ανήκε στους "παρτενοπέι", αφού ο Μάρεκ Χάμσικ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-2) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έμπολι (4-3-3): Σέπε, Λαουρίνι (79' Ρούι), Τονέλι, Ρουγκάνι, Χισάι, Βετσίνο, Βαλντιφιόρι, Κρότσε, Σαπονάρα (63' Ζιελίνσκι), Πουτσιαρέλι (81' Βέρντι), Μακαρόνε.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζιο, Κουλιμπαλί, Μπρίτος, Γκουλάμ (52' Αλμπιόλ), Ινλέρ (72' Γκαμπιαντίνι), Γκάργκανο, Καγεχόν, Χάμσικ, Μέρτενς (60' Ινσίνιε), Ιγκουαΐν.

# Τελευταία φορά που η Έμπολι έβαλε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο αγώνα της Serie A ήταν το Μάιο του 2007 κόντρα στην Ρετζίνα