23η αγ.: Η Λάτσιο άντεξε το "σφυροκόπημα" της Ρόμα, γκέλα στο τέλος για Γιουβέντους

Το "σφυροκόπημα" της Ρόμα δεν είχε αποτέλεσμα και η Λάτσιο "έκλεψε" τον βαθμό της εντός έδρας ισοπαλίας 0-0 στο "Ολίμπικο" για την 23η αγωνιστική της Serie A, δουλεύοντας για τη Γιουβέντους, η οποία έχασε κι αυτή βαθμούς στο τέλος με αντίπαλο τη Βερόνα. Νίκη χάρη στον Βάλτερ Σάμουελ για την Ίντερ.

Η στατιστική είναι αμείλικτη. Η Ρόμα 14 σουτ, η Λάτσιο 3. Το αποτέλεσμα δεν συμφωνεί. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και το 0-0 αποτελεί ουσιαστικά νίκη για τους τύποις γηπεδούχους, που άντεξαν σε ένα 90λεπτο "σφυροκόπημα" από τους "τζιαλορόσι. Η ομάδα του Έντι Ρέια παρατάχθηκε με ένα ασυνήθιστο 4-3-3, καθρεφτίζοντας τον γνωστό σχηματισμό των φιλοξενουμένων. Η συνοχή της ομάδας του Ρουντί Γκαρσία ήταν τέτοια που συνεχώς συμπίεζε τους "λατσιάλι" στο γήπεδό τους, με τους Μάικον και Βασίλη Τοροσίδη να εφορμούν διαρκώς από τις πτέρυγες σε επικίνδυνες θέσεις.

Ο Ζερβίνιο ήταν ο εκφραστής των περισσοτέρων επιθετικών προσπαθειών της Ρόμα, αλλά δίχως τύχη. Ο Ετρίτ Μπερίσα είχε πολύ δουλειά, αλλά αρκετά ήταν και τα σουτ που έφευγαν δίπλα από την εστία του. Όταν πέρασε στον αγώνα ο Μίτσελ Μπάστος και λίγο αργότερα ο Άντεμ Λιάγιτς, οι φιλοξενούμενοι "εγκαταστάθηκαν" έξω από την περιοχή της Λάτσιο, αλλά δεν είχαν την αποτελεσματικότητα άλλων αγώνων, με συνέπεια να μείνουν στην ισοπαλία και 9 πόντους μακριά από την κορυφή.

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Κονκό, Μπιάβα, Ντίας, Ράντου, Γκονσάλες (79' Ονάζι), Λεντέσμα, Λούλιτς, Καντρέβα, Κλόζε, Κεϊτά (46' Μάουρι)

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Πιάνιτς (79' Λιάγιτς), Ντε Ρόσι, Στρότμαν, Ζερβίνιο, Τότι (83' Ντέστρο), Φλορέντζι (64' Μπάστος)

Η Γιουβέντους... λησμόνησε να "σκοτώσει" τις ελπίδες της Βερόνα και το πλήρωσε, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-2. Η "γηραιά κυρία" έπαιζε μονότερμα την ομάδα του Αντρέα Μαντορλίνι για ένα ημίχρονο, με τον Κάρλος Τέβες να διασφαλίζει γκολ για 34ο σερί παιχνίδι απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο και για 36ο σερί αγώνα στη Serie A. Ο Αργεντινός επιθετικός γιόρτασε τα 30ά γενέθλιά του 4 ημέρες αργότερα, με το 12ο και 13ο γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά η συνεισφορά του δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Στο 2ο ημίχρονο, ένας πρώην φορ της "γηραιάς κυρίας" και αναγεννημένος φέτος στους "νεοφώτιστους", ο 36χρονος Λούκα Τόνι, μείωσε με το 11ο φετινό τέρμα του και κράτησε στο παιχνίδι την ομάδα του Βαγγέλη Μόρα. Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν κλήθηκε μόνο σε μία περίπτωση να σώσει τη νίκη, πραγματοποιώντας μία καταπληκτική επέμβαση και το παιχνίδι όδευε προς ακόμα ένα "τρίποντο" των "μπιανκονέρι", μέχρι που η αλλαγή Χουάν Γκόμες ισοφάρισε σε 2-2 λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Βερόνα (4-3-3): Ράφαελ, Κατσιατόρε (86' Γκόμες), Μόρας, Μάρκες, Αλμπερτάτσι, Ρόμουλο, Ντοναντέλ (69' Τσιριγλιάνο), Χάλφρεντσον, Ιτούρμπε, Τόνι, Γιάνκοβιτς (62' Μαρτίνιο)

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι (75' Ογκμπόνα), Λίχτσταϊνερ, Βιδάλ, Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα (80' Πελούζο), Τέβες, Γιορέντε (66' Οσβάλντο)

Ο Βάλτερ Σάμουελ επέστρεψε στο γήπεδο με τη φανέλα της Ίντερ για πρώτη φορά μετά από το τέλος Οκτωβρίου και σημείωσε το μοναδικό τέρμα των "νερατζούρι" στη νίκη 1-0 επί της Σασουόλο στο "Τζιουζέπε Μεάτσα". Οι γηπεδούχοι είχαν διαλύει τους "νεοφώτιστους" στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 7-0, ωστόσο αυτήν τη στιγμή βρίσκονταν σε κακή κατάσταση, με 6 σερί παιχνίδια σε κάθε διοργάνωση δίχως νίκη. Αν και είχαν την κυριαρχία στο γήπεδο, με απόλυτη κατοχή μπάλας, δεν κατάφερναν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Τζιανλούκα Πέγκολο.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι έφτασε στο γκολ. Ο Ερνάνες στο ντεμπούτο του εκτέλεσε κόρνερ και ο Σάμουελ με κεφαλιά βρήκε δίχτυα και έδιωξε μεγάλο μέρος του άγχους των "νερατζούρι". Το παιχνίδι έγινε καλύτερο, η Ίντερ είχε πολύ περισσότερες προσπάθειες σε σχέση με το 1ο ημίχρονο, αλλά η αστοχία και ο διαιτητής που δεν καταλόγησε πέναλτι στον Αργεντινό σκόρερ της στέρησαν μία πιο ευρεία νίκη.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Σάμουελ (80' Καμπανιάρο), Ζουάν, Ζόναταν, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς (84' Ταϊντέρ), Ερνάνες, Ναγκατόμο, Παλάσιο, Μιλίτο (66' Μπότα)

Σασουόλο (3-4-1-2): Πέγκολο, Μπιάνκο (74' Μισιρόλι), Καναβάρο, Αριάουντο, Ρόζι, Μπρίγκι, Μπιοντίνι (23' Τσιμπσά), Λόνγκι, Μαρόνε, Μπεραϊντί, Φλόκαρι (80' Φλόρο Φλόρες)

# Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της νίκης της Μπολόνια στο Πιεμόντε επί της Τορίνο με 2-1. Εκτός ο τιμωρημένος Παναγιώτης Κονέ. Για τους γηπεδούχους, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έμεινε στον πάγκο.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Τζένοα επί της Λιβόρνο.

# Ο Μάριος Οικονόμου ήταν στον πάγκο στην ήττα της Κάλιαρι από τη Σαμπντόρια στο "Λουίτζι Φεράρις".

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014

19:00 Φιορεντίνα - Αταλάντα 2-0

(16' Ίλιτσιτς, 86' Βόλσκι)

19:00 Ουντινέζε - Κιέβο 3-0

(56' Ντι Νατάλε, 74' Φερνάντες, 86' Αζιεμάνγκ Μπαντού)

21:45 Νάπολι - Μίλαν 3-1

(11' Ινλέρ, 56', 82' Ιγκουαΐν - 8' Τααράτ)

16:00 Βερόνα - Γιουβέντους 2-2

(52' Τόνι, 90+4' Γκόμες - 4', 21' Τέβες)

21:45 Ίντερ - Σασουόλο 1-0

(48' Παλάσιο)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Τορίνο (3-4-1-2): Παντέλι, Μακσίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Νταρμιάν (46' Μπασά), Βίβες, Φάρνερουντ (63' Λαρόνδο), Μαζιέλο, Ελ Καντουρί (46' Κούρτιτς), Τσέρτσι, Ιμόμπιλε

Μπολόνια (3-4-1-2): Κούρτσι, Άντονσον, Νατάλι (64' Κερουμπίν), Μαντοβάνι, Γκάριτς, Χριστοδουλόπουλος, Κριν (78' Σόρενσεν), Μορλέο, Πέρες, Μπιάνκι (88' Ίμπσον), Κριστάλδο

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Ντα Κόστα, Ντε Σιλβέστρι, Φορνασιέρ, Γκασταλντέλο, Ρετζίνι, Παλόμπο, Κέρστιτσιτς (84' Βσόλεκ), Γκαμπιαντίνι, Σοριάνο (61' Ομπιάνγκ), Έντερ, Οκάκα (83' Ρενάν)

Κάλιαρι (4-4-2): Αβράμοφ, Πέρικο, Ροσετίνι, Αστόρι, Μούρου, Κόντι, Έκνταλ (75' Αντριάν), Βετσίνο (90+1' Ιμπραϊμί), Καμπρέρα (56' Κόσου), Σάου, Νενέ

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Κασάνι, Παλέτα, Λουκαρέλι, Γκόμπι (87' Μολινάρο), Γκάργκανο (62' Ακουά), Μαρκιόνι, Παρόλο, Μπιαμπιανί, Αμαουρί, Κασάνο (74' Παλαντίνο)

Κατάνια (4-3-3): Αντούχαρ, Περούτσι, Μπελούσι, Σπόλι, Ρολίν (76' Άλβαρες), Ίσκο, Λόντο, Ρινάουντο, Κάστρο (89' Φεντάτο), Μπερχέσιο, Μπαριέντος (89' Πλάσιλ)

Λιβόρνο (3-4-1-2): Μπάρντι, Τσεκερίνι, Έμερσον, Κόντα, Πιτσίνι (58' Μπελφοντίλ), Μπενάσι, Γκρέκο (71' Ντάνκαν), Μεσμπά, Λούτσι, Παουλίνιο, Εμεγκάρα (87' Μπόρχα)

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Μαρκέζε, Πορτανόβα, Μπουρδίσο, Βερσάλικο (50' Μότα), Μπερτολάτσι (73' Καμπράλ), Ματουζάλεμ, Ντε Τσέλιε (61' Στουράρο), Κονατέ, Τζιλαρντίνο, Αντονέλι

15:32
Καλησπέρα σας. Παρακολουθήστε LIVE το ντέρμπι της Ρώμης, με τη Λάτσιο να αντιμετωπίζει τη Ρόμα.
15:37
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Κονκό, Μπιάβα, Ντίας, Ράντου, Γκονσάλες, Λεδέσμα, Λούλιτς, Καντρέβα, Κεϊτά, Κλόζε
ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Στρότμαν, Φλορέντσι, Τότι, Ζερβινιό
15:46
Όλα έτοιμα για το σπουδαίο ντέρμπι. Στη σέντρα οι "τζαλορόσι".
15:46
1' Σέντρα στο ιταλικό... αιώνιο ντέρμπι.
15:56
7' Καλύτερα έχει μπει στην αναμέτρηση η Ρόμα, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.
16:00
13' Αντεπίθεση για την Λάτσιο, καλή η σέντρα του Λούλιτς αλλά ο Κλόζε για λίγα εκατοστά δεν μπορεί να βρει με το κεφάλι την μπάλα.
16:01
15' Πρώτη καλή ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Φλορέντσι βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε με τη μία αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
16:05
18' Καλή η μπαλιά για τον Κλόζε, τελευταία στιγμή τον κόβει ο Μπενατιά!
16:05
19' Κίτρινη στον Μπενατιά.
16:08
22' Ο Τότι βρίσκει σε εκτέλεση φάουλ τον Μπενατιά ο οποίος πολύ κοντά στην εστία, αλλά χωρίς ισορροπία, στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
16:12
25΄Σκοράρει ο Ζερβινιό αλλά ο βοηθός σηκώνει την σημαία για οφσάιντ. Πολύ δύσκολη φάση, ο παίκτης της Ρόμα για... χιλιοστά ίσως να είναι εκτεθειμένος. Ο Ζερβινιό πήρε το ''ριμπάουντ'' σε απόκρουση του Μπερίσα, ύστερα από βολίδα του Μάικον.
16:15
29' Σουτ στην κίνηση από τον Τότι, ο Μπερίσα είναι σε καλή θέση και μπλοκάρει.
16:19
Αριστερό μπακ και σήμερα ο Βασίλης Τοροσίδης.
16:20
Οι Ιταλοί ξαναδείχνουν το γκολ του Ζερβινιό που ακυρώθηκε. Πάρα πολύ δύσκολη φάση.
16:22
36' Δυνατό σουτ του Γκονσάλες έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία.
16:24
Μονομαχία από το σημερινό ντέρμπι.
16:25
39' Ο Τότι βρίσκει μόνο του τον Πιάνιτς μέσα στην περιοχή αλλά αυτός κάνει... άθλιο κοντρόλ και χάνει μοναδική ευκαιρία.
16:25
39' Νέα επίθεση για τη Ρόμα, ο Ζερβινιό σουτάρει από πλάγια αριστερά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
16:28
38' Κίτρινη κάρτα στον Λούλιτς.
16:28
42' Σουτ του Τότι από μακρυά, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
16:32
+1' ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
16:34
Ημίχρονο χωρίς σκορ στο Ολίμπικο, καλύτερη η Ρόμα αλλά έχει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.
16:46
Αυτά είναι τα στατιστικά του ημιχρόνου που πιστοποιούν την ανωτερότητα της Ρόμα.
16:50
46΄Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
16:53
O Mάουρι έχει πάρει τη θέση του Κειτά στην επανάληψη.
16:54
Άλλο ένα ντέρμπι για τον Τότι!
16:57
53' Σουτ του Ζερβινιό στην κλειστή γωνία του Μπερίσα, ο Αλβανός με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ.
16:58
54' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ρόμα, ο Πιάνιτς από εξαιρετική θέση στέλνει τη μπάλα άουτ!
17:01
57' Φοβερό σουτ από τον Τότι, η μπάλα λίγο άουτ!
17:04
60' Κακό τελείωμα από τον Ζερβινιό, η μπάλα φεύγει άουτ.
17:08
65' O Mπαστός στη θέση του Φλορέντσι. Πρώτη αλλαγή και για τη Ρόμα.
17:11
67' Κίτρινη κάρτα στον Μάουρι.
17:17
68' Κίτρινη κάρτα στον Καντρέβα.
17:17
72' Η Ρόμα πίεσε πάρα πολύ την Λάτσιο για περίπου 20' στην επανάληψη. Μετά το 65' ο ρυθμός της άριχσε να πέφτει.
17:25
79 Λάζιτς (για Ρόμα) και Ονάζι (Λάτσιο) στο παιχνίδι. Έξω οι Πιάνιτς και Γκονσάλες.
17:27
82' Εκτός ο Τότι μέσα ο Ντέστρο.
17:30
85' Μετά από ώρα απειλεί η Ρόμα αλλά το σουτ του Μπάστος κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.
17:34
90' Μόλις 2 λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:36
Τελειώνει ο αγώνας, 0-0. Την ίδια ώρα που η Βερονα ισοφαρίζει την Γιουβέντους σε 2-2!
17:38
Η Ρόμα χάνει μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την Γιούβε. Η συμπολίτισσά της σταματά απόψε. Καλό σας απόγευμα.