Γιουβέντους - Ρόμα 1-0

Το γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα στο 77' έκαμψε την αντίσταση της Ρόμα και έδωσε στη Γιουβέντους την ενδέκατη σερί νίκη στη Serie A.

Ντιμπάλα-Γιουβέντους

Η Γιουβέντους αναδείχθηκε η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Ρόμα στο Τορίνο και το 1-0 τη διατηρεί σε απόσταση νίκης από την πρωτοπόρο Νάπολι και παράλληλα συνέχισε το σερί νικών που πλέον έφτασε στις έντεκα.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πιάσουν από τον "λαιμό" τον ντεφορμέ αντίπαλό τους που προερχόταν από τρεις σερί ισοπαλίες ακόμα και μετά από την αλλαγή προπονητή. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έβλεπε τους ποδοσφαιριστές του να περιορίζονται στην περιοχή τους και τους "μπιανκονέρι" να απειλούν με σωρεία ευκαιριών, αν και απουσίαζε η πολύ μεγάλη στιγμή.

Τζέκο-Κιελίνι-Ρόμα-Γιουβέντους

Η απάντηση των "τζιαλορόσι" ήρθε με τη μορφή σκληρών μαρκαρισμάτων, που επέφεραν κίτρινη κάρτα σε Ντανιέλε ντε Ρόσι, Αντόνιο Ρίντιγκερ και Μιραλέμ Πιάνιτς. Μετά από 25 λεπτά... εγκατάστασης στο γήπεδο της Ρόμα, η Γιουβέντους μείωσε το πρέσινγκ, παρά τις φωνές του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Ένα δοκάρι του Πάουλο Ντιμπάλα σε φάση που δεν μέτρησε ορθώς για οφσάιντ και ένα δυνατό τάκλιν του Κώστα Μανωλά (ο Βασίλης Τοροσίδης μπήκε στο 93') στον Μάριο Μάντζουκιτς ολοκλήρωσαν ένα 1ο ημίχρονο που είχε έντονο το "μπιανκονέρο" χρώμα.

Το 2ο μέρος άρχισε δίχως αλλαγές, αλλά και χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση στα πρώτα λεπτά. Οι "τζιαλορόσι" πήραν τον έλεγχο στο κέντρο, αλλά δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν την εστία του Τζιανλουίτζι Μπουφόν, με συνέπεια να μην έχουν τελικές προσπάθειες.

Ένα σουτ του Ρατζά Ναϊνγκολάν οδήγησε στην πρώτη αλλαγή του αγώνα, με τον Χουάν Κουαδράδο να περνάει στη θέση του Στέφαν Λίχτσταϊνερ και να προκαλεί μία μίνι αναστάτωση στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Εβρά-Ναϊνγκολάν-Ρόμα-Γιουβέντους

Οι "μπιανκονέρι" ανέκτησαν ορισμένα μέτρα και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην πλάτη των φιλοξενουμένων, όταν δεν σούταραν από μακριά με τους Πολ Πογκμπά και Πατρίς Εβρά που ήταν αρκετά δραστήριοι και είχαν τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες.

Στο 77ο λεπτό, ο Πογκμπά έβγαλε την κάθετη στον Ντιμπάλα, ο οποίος πλάσαρε από αριστερά, νίκησε τον Βόιτσιεχ Στσέσνι και με το δωδέκατο τέρμα του στη Serie A, έδωσε τη νίκη στη Γιουβέντους, που παραμένει η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχσταϊνερ (66' Κουαδράδο), Κεντίρα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Εβρά, Ντιμπάλα (84' Μοράτα), Μάντζουκιτς

Ρόμα (3-4-1-2): Στσέσνι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ρίντιγκερ, Φλορέντζι (90+3' Τοροσίδης), Βενκέρ (71' Κεϊτά), Πιάνιτς, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Τζέκο, Σαλάχ (90' Ουμάρ)

# Το εντυπωσιακό κορεό των φίλων της Γιουβέντους.