21η αγ.: "Χαστούκι" στο 92' για Ίντερ, ακάθεκτη η Νάπολι

Η Κάρπι σόκαρε την Ίντερ στις καθυστερήσεις και την απομάκρυνε από την κορυφή πριν από το Derby d' Italia. Ολοταχώς για τίτλο η Νάπολι, νίκη στη Γένοβα. Επιστροφή στις επιτυχίες η Φιορεντίνα.

Ικάρντι-Ίντερ-Κάρπι

Η ελεύθερη πτώση της Ίντερ στη Serie A συνεχίζεται. Η Κάρπι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στις καθυστερήσεις στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες και οι "νερατζούρι" απέτυχαν να νικήσουν για τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι, στη 200ή παρουσία του Ρομπέρτο Μαντσίνι στον πάγκο τους για το πρωτάθλημα. Τίποτα δεν προϊδέαζε γι' αυτήν την εξέλιξη απέναντι στην ομάδα με το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ εκτός έδρας. Οι ευκαιρίες ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και στο 39', μετά από ριμπάουντ, ο Ροντρίγο Παλάσιο έκανε το 1-0, με το πρώτο φετινό τέρμα του στη Serie A.

Πέρισιτς-Σουάγκερ-Ίντερ-Κάρπι

Ο Ιταλός τεχνικός είχε προβεί σε ορισμένες αλλαγές, αφού την προσεχή Κυριακή είναι προγραμματισμένο το Derby d' Italia στο Τορίνο με αντίπαλο τη Γιουβέντους, παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν στο προσκήνιο και έψαχναν το δεύτερο γκολ. Οι πρώτες αλλαγές (στην ανάπαυλα ο Ζοαο Μιράντα στη θέση του Άλεξ Τέλες) έφεραν και αλλαγή συστήματος από 4-4-2 σε 3-4-1-2, ενώ η είσοδος του Γιούτο Ναγκατόμο στη θέση του Μαρτίν Μοντόγια (αποδοκιμάστηκε ισχνά) επανέφερε το 4-4-2. Οι "νεοφώτιστοι" κατάφεραν να περιορίσουν τις τελικές των γηπεδούχων, αλλά στο 83' έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Λορέντζο Πασιούτι. Δεν το έβαλαν κάτω και στο 92', σε μία αντεπίθεση με δύο παίκτες της Κάρπι έναντι... έξι της Ίντερ, ο Κέβιν Λαζάνια που είχε περάσει ως αλλαγή, ισοφάρισε σε 1-1.

Ίντερ (4-4-2): Χαντάνοβιτς, Μοντόγια (76' Ναγκατόμο), Μουρίγιο, Ζεζούς, Τέλες (46' Μιράντα), Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μέλο, Λιάγιτς, Ικάρντι, Παλάσιο (84' Γιόβετιτς)

Κάρπι (3-5-2): Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Σουαγκέρ, Πασιούτι, Κρίμι, Μπιάνκο, Μαρτίνιο (73' Ντι Γκαούντιο), Λετίτζια (60' Νταπρελά), Μανκόζου (69' Λαζάνια), Μπάκογκου

Νάπολι

Στον αγώνα του 1ου γύρου, η Νάπολι προηγήθηκε με δύο γκολ, αλλά η Σαμπντόρια απέσπασε ισοπαλία. Στο Μαράσι, οι "παρτενοπέι" βρέθηκαν ξανά μπροστά με 2-0, οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο γκολ, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 4-2 που τους διατηρεί επικεφαλής στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκανε το 21/21 στο 9ο λεπτό, ο Λορέντζο Ινσίνιε συνέχισε με πέναλτι στο 18' και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Μαουρίτιζο Σάρι θα άφηνε πίσω της τη μεσοβδόμαδη εντός έδρας ήττα αποκλεισμό κόντρα στην Ίντερ για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Νάπολι-Σαμπντόρια

Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Κάρλος Χοακίν Κορέα μείωσε σε 2-1, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο προσεκτικοί σε σχέση με τον αγώνα του "Σαν Πάολο". Έχασαν ευκαιρίες με τον Ιγκουαΐν, βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω μετά από την αποβολή του Ματία Κασάνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58' και ανέκτησαν διαφορά δύο τερμάτων με τον Μάρεκ Χάμσικ στο 60'. Ο Έντερ μείωσε εκ νέου για τη Σαμπντόρια στο 72' (με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο εκτός αποστολής), ωστόσο η Νάπολι δεν γινόταν να χάσει βαθμούς σε αυτό το παιχνίδι. Το γκολ του Ντρις Μέρτενς στα τελευταία λεπτά "κλείδωσαν" την πέμπτη σερί νίκη πρωταθλήματος, με την ομάδα να συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού.

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Βιβιάνο, Κασάνι, Μόισαντερ, Ζουκάνοβιτς, Ρετζίνι, Μπαρέτο (56' Άλβαρες), Φερνάντο, Καρμπονέρο, Κορέα (80' Ιβαν), Έντερ, Κασάνο (65' Ντοντό)

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ (71' Στρίνιτς), Αλάν, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν (84' Ελ Καντουρί), Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (75' Μέρτενς)

Firenze 24 Gennaio 2016 Firenze stadio Artemio Campionato serie A Tim Fiorentina vs Torino Nella Foto ESULTANZA GOL ILICIC
© 2009 Massimo Sestini All rigths reserved
Φιορεντίνα © 2009 MASSIMO SESTINI ALL RIGTHS RESERVED

Μετά από δύο σερί "χαστούκια", η Φιορεντίνα αντιμετώπιζε τον... κατάλληλο αντίπαλο για να συνέλθει. Η Τορίνο είχε νικήσει για τελευταία φορά στο "Αρτέμιο Φράνκι" τον Οκτώβριο του 1976 για τη Serie A και υποτάχθηκε ξανά, με 2-0, στην ομάδα του Πάουλο Σόουζα. Οι "βιόλα" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν αρκετά στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου και εν τέλει προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Γιόσιπ Ίλιτσιτς. που έφτασε τα δέκα γκολ, όσα και στην πιο παραγωγική σεζόν του στην Ιταλία (το 2012-2013 με την Παλέρμο).

Ίλιτσιτς-Βαλέρο-Φιορεντίνα

Ο Τσίπριαν Ταταρουσάνου χρειάστηκε ουσιαστικά μόλις μία φορά στο 2ο ημίχρονο και αφού κράτησε το μηδέν, το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Ο Σόουζα έδωσε το ντεμπούτο τους με τη Φιορεντίνα στους Τίνο Κόστα και Μάουρο Σάρατε (κι ενώ ο Κρίστιαν Τέγιο παρακολουθούσε από τις εξέδρες) και στο 84' ο Γκονάλο Ροντρίγκες, με τον συνήθη τρόπο, μετά από κόρνερ του Μανουέλ Πασκουάλ, έφτασε τα 20 γκολ στη Serie A.

Φιορεντίνα (3-4-1-2): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπερναρντέσκι, Βαλέρο, Βερδού (86' Μπλαστσικόβσκι), Πασκουάλ, Ίλιτσιτς (67' Κόστα), Κάλινιτς (82' Σάρατε), Μπαμπακάρ

Τορίνο (3-5-2): Ιτσάσο, Μακσίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Τζαπακόστα, Ακουά (72' Μπενάσι), Βίβες, Μπαζέλι (81' Πέρτσιτς), Μολινάρο, Μπελότι, Ιμόμπιλε (72' Μαρτίνες)

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας νίκης της Μπολόνια με 2-0 επί της έκπληξης της κατηγορίας, Σασουόλο, στην εντυπωσιακή ανάκαμψη των "ροσομπλού" με τον Ρομπέρτο Ντοναντόνι στο τιμόνι.

# Ο Βαγγέλης Μόρας έβγαλε το 90λεπτο στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 της Βερόνα με την Τζένοα, με τους γηπεδούχους να αγνοούν ακόμα τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Εκτός αποστολής για τους "γκριφόνι" ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

# Η Ουντινέζε υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Παλέρμο, με τον Ορέστη Καρνέζη στο τέρμα και τον Παναγιώτη Κονέ να περνάει αλλαγή στο 80' και να αγωνίζεται για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα από τον Σεπτέμβριο.

# Φιορεντίνα και Τορίνο, δύο σύλλογοι με έναν κοινό εχθρό, τη Γιουβέντους: "Φίλοι για πάντα, ενωμένοι κόντρα στη Γιούβε".

# Ένας φίλος της Ίντερ βρίσκει τη ζωή δύσκολη...

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

19:00 Φροζινόνε - Αταλάντα 0-0

21:45 Έμπολι - Μίλαν 2-2

(32' Ζιελίνσκι, 61' Μακαρόνε - 8' Μπάκα, 48' Μποναβεντούρα)

16:00 Λάτσιο - Κιέβο 4-1

(66' πέν., 81' Καντρέβα, 72' Κατάλντι, 90+6' Κεϊτά - 5' Σέζαρ)

16:00 Βερόνα - Τζένοα 1-1

(39' Πατσίνι - 47' Σέζαρ)

16:00 Σαμπντόρια - Νάπολι 2-4

(45' Κορέα, 73' Έντερ - 9' Ιγκουαΐν, 18' πέν. Ινσίνιε, 60' Χάμσικ, 79' Μέρτενς)

16:00 Παλέρμο - Ουντινέζε 4-1

(35' Κουαΐσον, 56' Χίλιεμαρκ, 77' Λαζάαρ, 87' Τραϊκόβσκι - 79' Τερό)

21:45 Γιουβέντους - Ρόμα 1-0

(77' Ντιμπάλα)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Γκάτσολα, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Λαρίμπι (57' Μπιοντίνι), Πελεγκρίνι (77' Ντεφρέλ), Ντάνκαν, Μπεράρντι (83' Τρότα), Φαλτσινέλι, Σανσόνε

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Ροσετίνι, Οικονόμου, Γκασταλντέλο, Μορλέο (77' Φεράρι), Ντονσά (72' Μπρίγκι), Ντιαβαρά, Ταϊντέρ, Μουνιέ (60' Φλόκαρι), Ντέστρο, Τζιακερίνι

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Κονκό (69' Άντερσον), Μπίσεβατς, Ράντου, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (60' Κλόζε), Κατάλντι, Παρόλο, Καντρέβα, Τζόρτζεβιτς (46' Μάτρι), Κεϊτά

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Κατσιατόρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο, Ραντοβάνοβιτς, Πίντζι (74' Εμποκού), Μπίρσα (66' Φρε), Παλόσκι, Ινγκλέζε (49' Σάρντο)

Βερόνα (4-1-4-1): Κόπολα, Σάλα, Μόρας, Χελάντερ, Πιζάνο, Γκρέκο (57' Σιλιγκάρντι), Βσόλεκ (81' Γιάνκοβιτς), Ιονίτσα, Χάλφρεντσον, Ρέμπιτς (46' Γκόμες), Πατσίνι

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Μουνιός, Ντε Μαϊό, Ίτσο, Ανσάλντι, Ρινκόν, Τζεμαϊλί (59' Ριγκόνι), Λασάλτ, Σούσο (59' Τσέρτσι), Παβολέτι, Περότι (68' Μαρκέζε)

Παλέρμο (4-3-3): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκολντανίγκα, Γκονσάλες, Λαζάαρ, Χίλιεμαρκ, Γιάγιαλο, Τσότσεβ, Βάσκες, Τζιλαρντίνο (78' Τζόρτζεβιτς), Κουαΐσον (86' Τραϊκόβσκι)

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Γουαγκέ, Φελίπε, Πίρις, Γουιντμέρ, Μπαντού (80' Κονέ), Λόντι, Φερνάντες, Εντενίλσον (67' Αντνάν), Πέριτσα (56' Σαπάτα), Τερό