14η αγ.: Ανεβαίνει η Γιουβέντους, σοκ για Ρόμα, γκολ ο Μόρας

Η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα από το Παλέρμο και συνεχίζει την αντεπίθεση. Η Ρόμα γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα και έμεινε πίσω στην κούρσα τίτλου. Το γκολ του Βαγγέλη Μόρα δεν ήταν αρκετό για τη Βερόνα.

Γιουβέντους-Παλέρμο

Η επάνοδος της Γιουβέντους στις θέσεις κορυφής γίνεται με αργά, αλλά σταθερά βήματα. Το 3-0 στο "Ρέντζο Μπαρμπέρα" επί της Παλέρμο αποτέλεσε επίδειξη δύναμης από τους "μπιανκονέρι", που "ψαλιδίζουν" τη διαφορά από το γκρουπ διεκδίκησης του σκουντέτο. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, σε μία έδρα όπου η "γηραιά κυρία" αγνοούσε την ήττα τα τελευταία τέσσερα χρόνια και αγνοούσε το 0-0 τα τελευταία 46. Ως εκ τούτου, η "λευκή" ισοπαλία του 1ου ημιχρόνου, παρά τις ευκαιρίες και των δύο ομάδων, δεν θα συνεχιζόταν για πολύ.

Γιουβέντους

Ο Μάριο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ ο Στέφανο Σορεντίνο συνέχισε να δέχεται πίεση και μετά από το 1-0. Το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του και όλα πόνταραν σε ένα φινάλε θρίλερ, όταν ο Στέφανο Στουράρο έκανε το 2-0 στο 89' και τελείωσε κάθε αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή. Ο Σιμόνε Τζάτζα έγραψε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, έχοντας περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Παλέρμο (4-3-1-2): Σορεντίνο, Στρούνα (74' Ρισπόλι), Γκολντανίγκα, Γκονάλες, Λαζάαρ, Χίλιεμαρκ (60' Κουαΐσον), Γιάγιαλο, Τσότσεβ, Μπρούγκμαν, Βάσκες, Τζιλαρντίνο (67' Τραϊκόβσκι)

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο (68' Λίχτσταϊνερ), Στουράρο, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Εβρά, Ντιμπάλα (84' Τζάτζα), Μάντζουκιτς (67' Μοράτα)

Μανωλάς-Ρόμα-Αταλάντα

Η Αταλάντα έκανε την έκπληξη και επιβλήθηκε με 2-0 της Ρόμα μέσα στο "Ολίμπικο", ολοκληρώνοντας καθ' αυτόν τον τρόπο τη "διαβολοβδομάδα" των Ρωμαίων που προέρχονταν από τον διασυρμό με 6-1 από την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες, ωστόσο πλήρωσε τα λάθη απροσεξίας που πραγματοποίησε στην άμυνα (όχι, πάντως, από τον Κώστα Μανωλά που αγωνίστηκε για 90 λεπτά, ούτε από τον Βασίλη Τοροσίδη που μπήκε στον αγώνα στο 83') και τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και στα δύο τέρματά τους.

Τζέκο-Ρόμα-Αταλάντα

Αρχικά, ένα λάθος διώξιμο του Λικά Ντιν έφερε τον Αλεχάντρο Γκόμες σε θέση βολής εκτός περιοχής για το 1-0 στο 40ό λεπτό. Παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, με τον Έντιν Τζέκο και τον Μιραλέμ Πιάνιτς, το γκολ δεν ήρθε. Αντιθέτως, ένα λάθος έφερε τον Μάξι Μοράλες σε θέση τετ α τετ στο 60' με τον Μόργκαν ντε Σάνκτις και τον Ιταλό να νικάει τον αντίπαλό του. Δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στο 80', όταν ο Γκόμες βγήκε κι αυτός μόνος του, ανατράπηκε από τον Μαϊκόν που αποβλήθηκε και ο Ερνάν Ντένις έγραψε το 2-0. Οι αποβολές των Γκουλιέλμο Στεντάρντο και Αλμπέρτο Γκράσι που ακολούθησαν, δεν πτόησαν τους μπεργκαμάσκι. που έφτασαν στην πρώτη νίκη μετά από έναν μήνα.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Φλορέντζι (70' Μαϊκόν), Μανωλάς, Καστάν, Ντιν, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (83' Τοροσίδης), Τζέκο, Φαλκέ (62' Ουμάρ)

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Ραϊμόντι, Στεντάρντο, Παλέτα, Μπρίβιο, Γκράσι, Τσιγκαρίνι (72' Μιλιάτσιο), Κούρτιτς (84' Ντε Ρουν), Μοράλες, Ντένις, Γκόμες (89' Κερουμπίν)

# Ο Βαγγέλης Μόρας σκόραρε για πρώτη φορά φέτος με τη Βερόνα και για τέταρτη συνολικά, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Φροζινόνε, με την ομάδα του να αγωνίζεται από το 19' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Ραφαέλ.

# Ο Ορέστης Καρνέζης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας νίκης της Ουντινέζε με 3-2 επί της Κιέβο. Εκτός αποστολής ο τραυματίας Παναγιώτης Κονέ.

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της Τζένοα με 2-1 από την Κάρπι.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

19:00 Τορίνο - Μπολόνια 2-0

(75' Μπελότι, 90+2' Βίβες)

21:45 Μίλαν - Σαμπντόρια 4-1

(16' Μποναβεντούρα, 38' πέν., 49' Νιανγκ, 80' Αντριάνο - 87' πέν. Έντερ)

Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

16:00 Κιέβο - Ουντινέζε 2-3

(26' Παλόσκι, 72' Ινγκλέζε - 42' αυτ. Φρε, 46', 80' Τερό)

16:00 Φροζινόνε - Βερόνα 3-2

(22' πέν., 40' Ντ. Τσιοφάνι, 48' Ντιονίζι - 69' Βιβιάνι, 75' Μόρας)

16:00 Τζένοα - Κάρπι 1-2

(8' Φιγκέιρας - 57' Μποριέλο, 80' Τζακάρντο)

16:00 Ρόμα - Αταλάντα 0-2

(40' Γκόμες, 82' πέν. Ντένις)

19:00 Έμπολι - Λάτσιο 1-0

(5' Τονέλι)

21:45 Παλέρμο - Γιουβέντους 0-3

(54' Μάντζουκιτς, 89' Στουράρο, 90+3' Τζάτζα)

Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

20:00 Σασουόλο - Φιορεντίνα

22:00 Νάπολι - Ίντερ

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι, Ντιακιτέ, Μπλανκάρντ (62' Μπερτοντσίνι), Κριβέλο, Παγκανίνι, Γκόρι, Σαμάρκο, Σοντίμο (73' Φράρα), Ντ. Τσιοφάνι (65' Καστίγιο), Ντιονίζι

Βερόνα (4-3-3): Ραφαέλ, Πιζάνο, Μπιανκέτι, Μόρας, Σουπραγέν, Ιονίτσα (56' Γκρέκο), Βιβιάνι, Χάλφρεντσον, Σιλιγκάρντι (21' Γκολίνι), Τόνι, Γκόμες (46' Πατσίνι)

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Φρε, Γκαμπερίνι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο, Ριγκόνι, Χετεμάι, Μπίρσα (71' Πέπε), Παλόσκι (67' Πελισιέρ), Μετζιορίνι (61' Ινγκλέζε)

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Πίρις, Ντανίλο, Φελίπε, Γουιντμέρ, Μπαντού, Λόντι, Ιτούρα (64' Φερνάντες), Εντενίλσον (79' Αντνάν), Τερό, Αγκίρε (73' Ντι Νατάλε)

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ίτσο, Μπουρδίσο, Ανσάλντι, Φιγκέιρας (44' Ντε Μαϊό, 71' Πάντεβ), Ρινκόν, κόστα (60' Εντσάμ), Λασάλτ, Λάζοβιτς, Παβολέτι, Γκακπέ

Κάρπι (4-4-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Λετίτζια, Πασιούτι, Κοφί, Λόλο, Μαρτίνιο (54' Ντι Γκαούντιο), Μάτος (51' Μποριέλο), Μπακογκού (75' Λαζάνια)

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι, Παρέδες, Μπίχελ, Σαπονάρα (54' Κρούνιτς, 69' Πουτσιαρέλι), Μακαρόνε, Λιβάγια (64' Τζαμπέλι)

Λάτσιο (4-4-1-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Χουντ, Μαουρίσιο, Ράντου (57' Κλόζε), Καντρέβα, Μπίγλια, Παρόλο, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (57' Άντερσον), Τζόρτζεβιτς (74' Μάτρι)