21η αγ.: Στοπ στη Γιουβέντους από Λάτσιο, τα δοκάρια σταμάτησαν τη Νάπολι

Μετά από 12 σερί νίκες, η Γιουβέντους των 10 παικτών βρήκε τον... μάστορά της απέναντι στη Λάτσιο στο "Ολίμπικο", μένοντας στο 1-1 για την 21η αγωνιστική της Serie A. Τρία δοκάρια και μία απίθανη ευκαιρία κράτησαν τη Νάπολι στο 1-1 με αντίπαλο την Κιέβο στο "Σαν Πάολο".

Τα πάντα έχουν ένα τέλος και στο "Ολίμπικο", έμοιαζαν να συνδέονται. Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν είχε να αποβληθεί από το 2011 κι ένα παιχνίδι με τη Λέτσε, ενώ η Γιουβέντους δεν είχε χάσει βαθμό στις προηγούμενες 12 αγωνιστικές. Ο αρχηγός της αντίκρισε κόκκινη κάρτα, όμως, και η "γηραιά κυρία" έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Λάτσιο στο "Ολίμπικο", ολοκληρώνοντας καθ' αυτόν τον τρόπο μία διαβολοβδομάδα που περιελάμβανε την ήττα αποκλεισμό στο Coppa Italia από τη Ρόμα. Η φάση που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 27ο λεπτό, όταν μία κάθετη μπαλιά έφερε τον Μίροσλαβ Κλόζε σε θέση τετ α τετ με τον διεθνή Ιταλό τερματοφύλακα, ο οποίος τον ανέτρεψε στη μικρή περιοχή. Ο Μάρκο Στοράρι πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια (ο Κουάντουο Ασαμόα "θυσιάστηκε"), αλλά ο Αντόνιο Καντρέβα δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Ακόμα και με παίκτη λιγότερο, οι "μπιανκονέρι" ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και μάλιστα έχασαν μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Φερνάντο Γιορέντε. Ένα χέρι του Λεονάρντο Μπονούτσι δεν έπεισε τον διαιτητή για πέναλτι και στο 60ό λεπτό ο Γιορέντε δεν αστόχησε ξανά και με έξυπνη κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ αμέσως μετά ο Κάρλος Τέβες έχασε μοναδική ευκαιρία για μία απίθανη ανατροπή. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν στα τελευταία λεπτά, με τον Έντι Ρέια να μην επιλέγει κάποιον επιθετικό επιπλέον και τον Αντόνιο Κόντε να μην κάνει δεύτερη αλλαγή. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους κι η Λάτσιο θα περιμένει μέχρι την επόμενη σεζόν για την πρώτη εντός έδρας νίκη επί της Γιουβέντους στη Serie A μετά από τον Δεκέμβριο του 2003.

Λάτσιο (3-4-2-1): Μπερίσα, Μπιάβα, Τσάνα, Ντίας, Καβαντά (65' Γκονσάλες), Λεντέσμα, Μπίγλια, Κονκό, Καντρέβα (85' Κεϊτά), Ερνάνες, Κλόζε

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Λίχτσταϊνερ, Βιδάλ, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Ασαμόα (26' Στοράρι), Τέβες, Γιορέντε

Η μπάλα δεν ήθελε να κάνει με τίποτα το χατίρι της Νάπολι και όταν το έκανε, στο 88', ήταν αργά ώστε οι "παρτενοπέι" να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 με αντίπαλο την Κιέβο στο "Σαν Πάολο". Οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ είχαν 3 δοκάρια στη διάρκεια του 90λέπτου και δεν κατάφεραν ποτέ να σώσουν την κατάσταση απέναντι στην ομάδα του Εουτζένιο Κορίνι, ο οποίος αποβλήθηκε στα τελευταία αγωνιώδη λεπτά. Όλα άρχισαν όταν ο Τζενάρο Σάρντο άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είναι η ομάδα που έχει χάσει τα περισσότερα παιχνίδια φέτος έχοντας βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Μία απίθανη ευκαιρία του Γκονσάλο Ιγκουαΐν και ένα δοκάρι του Ντρις Μέρτενς έδειχναν ότι τα πράγματα δεν θα ήταν τόσο εύκολα για τους γηπεδούχους, παρά τον έλεγχο του αγώνα. Εξάλλου, η Νάπολι δεν έχει καταφέρει να ανατρέψει αγώνα ακόμα στο πρωτάθλημα και όταν ήρθε το δεύτερο δοκάρι του Μέρτενς, ο ιδρώτας άρχισε να κυλάει από το πρόσωπο του Μπενίτεθ. Ο Ισπανός προπονητής έδωσε το ντεμπούτο του Ζορζίνιο στο κέντρο, έριξε στη μάχη και τον Λορέντζο Ινσίνιε, αλλά το μόνο που πήρε ήταν ακόμα ένα δοκάρι από τον τελευταίο, με τους "παρτενοπέι" να φτάνουν τα 10 φέτος, πίσω μόνο από τη Γιουβέντους (11). Η πίεση, πάντως, "καρποφόρησε" εν μέρει, αφού ο Ραούλ Αλμπιόλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 88' και εξασφάλισε την παραμονή της ομάδας του στην 3η θέση για ακόμα μία αγωνιστική, με τη Φιορεντίνα να καταδοκεί.

Νάπολι (4-2-3-1): Καμπράλ, Μάτζιο (79' Ινσίνιε), Αλμπιόλ, Μπρίτος, Ρεβεγέ, Τζεμαϊλί (56' Ζορζίνιο), Ινλέρ, Καγεχόν, Χάμσικ, Μέρτενς, Ιγκουαΐν

Κιέβο (3-5-2): Πουτζιόνι, Φρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Σάρντο, Μπεντιβόλιο (72' Ραντοβάνοβιτς), Ριγκόνι, Χετεμάι, Ντραμέ, Παλόσκι (79' Εστιγαρίμπια), Τερό