19η αγ.: Βελτιωμένη επιθετικά η Σπόρτινγκ του Φερέιρα

Για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας σημείωσε τρία γκολ σε ένα παιχνίδι, τα οποία πάντως μετά βίας χρειάστηκαν για να κάμψει την αντίσταση της Ζιλ Βισέντε με 3-2.

Το νεανικό συγκρότημα του Ζεσουάλδο Φερέιρα (μ.ό. ηλικίας 21,7 ετών) μπήκε αφιονισμένο στην αναμέτρηση του "Μπαρτσέλος" και μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μπρούμα άνοιξε το σκορ στο ντεμπούτο του, ενώ στο 6' ο αμαρκάριστος Τιάγκο Ιλόρι εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ζακάρια Λαμπιάντ και από κοντά έγραψε το 2-0.

Ο Ιλόρι, πάντως, υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος στο 20ό λεπτό, που είχε ως συνέπεια ο Ούγκο Βιέιρα να του κλέψει την μπάλα και να μειώσει. Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε (στο 53'), δίνοντας νέα τροπή στην αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά, πάντως, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να "αυτοκτονήσουν" για ακόμα μία φορά εφέτος και στο 63ο λεπτό, ο Ντιέγκο Καπέλ τους ξανάδωσε το προβάδισμα με κεφαλιά, κάνοντας στον εαυτό του ένα πολύ όμορφο δώρο για τα 25α γενέθλιά του. Η είσοδος του Αντρέ Μάρτινς προσέφερε σταθερότητα στην ομάδα του Φερέιρα, η οποία πανηγύρισε τη 2η εκτός έδρας νίκη της.