32η αγ.: Γκολ ο Σαμαράς στη νίκη της Σέλτικ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαμαρά, η Σέλτικ επικράτησε 2-0 της Σεντ Τζόνστον και συνέχισε τη μοναχική της πορεία προς τον τίτλο. Πλέον, οι "καθολικοί" χρειάζονται μόλις ένα βαθμό για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Με τη συμπλήρωση 66 λεπτών παιχνιδιού, ο Κόμονς επιχείρησε τη σέντρα και ο Έλληνας διεθνής με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο "Σέλτικ Παρκ". Τέσσερα λεπτά αργότερα ο δραστήριος "Σαμ" έκανε το γύρισμα και ο Μίλαρ έβαλε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας άθελά του το τελικό αποτέλεσμα.

Υπενθυμίζεται ότι η μοναδική φετινή εντός έδρας ήττα της Σέλτικ έγινε στις 21 Αυγούστου (4η αγωνιστική) με αντίπαλο την Σεντ Τζόνστον. Το νικητήριο γκολ των "αγίων" είχε σημειωθεί στο 60ό λεπτό από τον ΜακΚέι.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 19ο λεπτό οι θεατές έκαναν standing ovation με σκοπό να στείλουν τις πιο θερμές ευχές τους στο Νο 19 της Άστον Βίλα, τον Στίλιαν Πετρόφ, που διαγνώσθηκε με λευχαιμία.