Δύο γκολ ο Σαμαράς στο θρίαμβο επί της Νταντί Γιουνάιτεντ

Ο Γιώργος Σαμαράς σκόραρε μετά από περίπου ένα μήνα (στις 21 Απριλίου είχε βρει δίχτυα επί της Ινβερνές) και, μάλιστα, δύο φορές με θύμα την Νταντί Γιουνάιτεντ.

Ο Κρις Κόμονς άνοιξε το χορό των γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 11' και έξι λεπτά αργότερα ο διεθνής επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της Σέλτικ με σουτ που κόντραρε στον Τζον Σούταρ.

Δεν πέρασαν παρά 10 λεπτά όταν ο Κόμονς εκτέλεσε φάουλ και ο Γιώργος Σαμαράς έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με κεφαλιά. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησε μία ωραία αντεπίθεση των πρωταθλητών στο 81ο λεπτό, η οποία ολοκληρώθηκε με σουτ του Σκοτ Μπράουν στο δοκάρι.

Για την ιστορία ο Άντονι Στόουκς σημείωσε το τελευταίο γκολ της Σέλτικ στο εφετινό πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Η ομάδα του Νιλ Λένον, πλέον, προετοιμάζεται για τον τελικό του Κυπέλλου με την Χιμπέρνιαν (26/05, 17:00)