25η αγ.: Ελπίζει η Ρέιντζερς

Το εντός έδρας παιχνίδι με τη Χιμπέρνιαν δεν έκρυβε εκπλήξεις για τη Ρέιντζερς και κατακτώντας τους τρεις βαθμούς έφτασε στο -1 από την πρωτοπόρο Σέλτικ, έχοντας πάντως ένα παιχνίδι παραπάνω.

Οι παίκτες του Άλι ΜακΚόιστ είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, στοιχείο που τους βοήθησε να πιέσουν εξ αρχής την άμυνα των φιλοξενούμενων και να φτάσουν στο άνετο 4-0. Ήδη από το 27' είχαν το προβάδισμα χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Στίβεν Ντέιβις στο 27ο λεπτό.

Τα άλλα γκολ των "διαμαρτυρόμενων" σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτα έδρασε ο Χίλι στο 55' προτού στο 72' ο Σόουν Άλουκο σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο πιο όμορφο γκολ του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντέιβις στο 93', με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο ντέρμπι της τρίτης θέσης η Μάδεργουελ επικράτησε 3-2 της Σεντ Τζόνστον στο "Φιρ Παρκ" και ξέφυγε τόσο από την αντίπαλό της όσο και από τη Χαρτς.