Ο Κασίγιας γίνεται ιστορία

Ο άλλοτε κορυφαίος Ισπανός τερματοφύλακας, Ίκερ Κασίγιας, βασικός και αναντικατάστατος στη Ρεάλ Μαδρίτης και στην Πρωταθλήτρια Κόσμου, Ισπανία, έχει χάσει πολλή από την αίγλη του τις δύο τελευταίες σεζόν που "μαραζώνει" στον πάγκο. Φαίνεται όμως, πως ήρθε η ώρα να την ανακτήσει.

Ο Ικερ Κασίγιας κράτησε ανέπαφη την εστία του κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης ( 2-0) στο "Βιθέντε Καλντερόν" το βράδυ της Τρίτης, για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Ισπανός γκολκίπερ δεν δέχτηκε δηλαδή ούτε ένα γκολ στην πορεία της Ρεάλ προς τον τελικό του κυπέλλου, κατάφερε να γίνει ο πρώτος τερματοφύλακας που το καταφέρνει στα 111 χρόνια ιστορία του θεσμού.

Μόνο η Μπαρτσελόνα το 1912 που είχε συμμετάσχει απ' ευθείας στα ημιτελικά και η Αθλέτικ Μπιλμπάο το 1916, είχαν καταφέρει κάτι αντίστοιχο, το οποίο όμως δεν έχει καμία σχέση με το επίτευγμα του Κασίγιας που κρατά απαραβίαστη την εστία του για 862 λεπτά. Στον τελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Κασίγιας -εφόσον αγωνιστεί- θα έχει την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος τερματοφύλακας που θα ολοκληρώσει τη διοργάνωση χωρίς να δει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του τέρματός του.

Το φετινό επίτευγμα του Κασίγιας γίνεται ακόμη μεγαλύτερο, αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός ότι δεν έχει δεχτεί γκολ για 142 λεπτά στα δύο παιχνίδια του Champions League που έχει συμμετάσχει φέτος. Ήτοι ένα ολόκληρο 90λεπτό κόντρα στη Κοπεγχάγη και 52 λεπτά απέναντι στη Γαλατασαράι (είχε σκοράρει στο 38' η τούρκικη ομάδα στο 4-1 της Μαδρίτης).

Όλα αυτά γεμίζουν αυτοπεποίθηση και χαρά τον Ίκερ Κασίγιας ο οποίος στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα με την Ατλέτικο, μίλησε για το επίτευγμά του: "Είμαι πραγματικά χαρούμενος. Είμαστε στον τελικό κάτι που αποτελούσε στόχο μας και εγώ έχω καταφέρει να δεχτώ ούτε ένα τέρμα".

Παράλληλα ο Κασίγιας συμπλήρωσε 26 ντέρμπι χωρίς ήττα, επίτευγμα που σχολίασε επίσης: "Είμαι χαρούμενος και γι αυτό. Τα ντέρμπι είναι ματς με ιδιαιτερότητες για όλους και ειδικά αυτά της Μαδρίτης...".