6η αγ.: Η Βαλένθια έχασε την Μπαρτσελόνα (VIDEOS)

Η Ρεάλ Σοθιεδάδ έκοψε τη φόρα της Βαλένθια στο "Ανοέτα" και το 1-1 "γκρέμισε" τις "νυχτερίδες" από την κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας στην Primera Division μετά από 6 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο πήρε το προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Κάρλες Χιλ στο 15ο λεπτό της συνάντησης, κόντρα στη ροή του αγώνα. Οι Βάσκοι είχαν χάσει ήδη μία μεγάλη ευκαιρία (επέμβαση του Ντιέγο Άλβες) και πίεζαν για το γκολ, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Άλβες παρέμεινε ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, θετικά στα πρώτα λεπτά μετά από το γκολ, αρνητικά στο 36ο λεπτό, όταν σε σέντρα του Σέρχιο Κανάλες (μετά από διώξιμο στη γραμμή του Χοσέ Λουίς Γκαγιά σε κεφαλιά του Ίνιγο Μαρτίνεθ), η μπάλα πέρασε από όλους και από τον ίδιο και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο ημίχρονο, ο Πορτογάλος τεχνικός των φιλοξενουμένων έριξε στο παιχνίδι τους Φιλίπε Αουγκούστο και Σοφιάν Φεγκουλί, ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Κάρλος Βέλα τέσταρε τα αντανακλαστικά του Άλβες, ενώ στα τελευταία λεπτά κι οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Θουμπικαράι, Θαλδούα, Ελουστόνδο (71' Γκονθάλεθ), Ι. Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Θουρουτούθα (70' Γκρανέρο), Μπεργάρα, Βέλα, Πριέτο, Κανάλες, Αγκιρέτσε (78' Φινμπόγκασον)

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκαγιά, Φουέγο, Παρέχο (82' Ορμπάν), Ροδρίγκο, Γκόμες (46' Αουγκούστο), Χιλ (46' Φεγκουλί), Αλκάθερ

# Ο Κώστας Ρουγκάλας έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 της Ατλέτικο Μαδριτης Β' από τη Ρεάλ Ουνιόν για τη Segunda B.