Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0 (vid)

Σε ένα el clasico που θα ξεχαστεί γρήγορα, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι στο "Καμπ Νόου", με τελικούς νικητές (2-0) τους Καταλανούς. Ο Σαμουέλ Ετό από μοιραίος μετά την απώλεια πέναλτι, εξελίχθηκε σε "λυτρωτής" στο 83ο λεπτό της συνάντησης και από τη στιγμή που οι "μερέγκες" δεν είχαν στο μυαλό τους το γκολ σε κανένα σημείο του αγώνα, αποδέχθηκαν τη δίκαιη ήττα και δεύτερο γκολ από τον Λιονέλ Μέσι. Δώδεκα βαθμούς μπροστά οι "μπλαουγκράνα" που αγγίζουν τον τίτλο.

Ο Αντρές Ινιέστα δεν ήταν έτοιμος τελικά για αυτό το υπό βροχήματς και ο Πεπ Γκουαρντιόλα τον άφησε εκτός αποστολής, η οποία έγινε γνωστή το μεσημέρι του Σαββάτου. Ο Χουάντε Ράμος παρέταξε τη Ρεάλ άκρως αμυντικά και πήρε ρίσκο που δεν του βγήκε με την χρησιμοποίηση ως βασικού του ανέτοιμου Γουέσλεϊ Σνάιντερ (αντικαταστάθηκε στο 36’ από τον 20χρονο Μίκελ Παλάνκα).

Το μαρκάρισμα του Λιονέλ Μέσι ανέλαβε ο επί τούτου αριστερός μπακ Σέρχιο Ράμος, αλλά μετά την πρώτη καλή στιγμή του Αργεντινού μόλις στο 6’ και με δεδομένη την επιδίωξη των Καταλανών να παίζουν από την πλευρά του, ο Κριστόφ Μέτσελντερ και ο Φερνάντο Γκάγκο έκλιναν συνεχώς αριστερά. Ο Μέσι "φόρτωσε" όλη την αριστερή πλευρά των "μερέγκες" με κίτρινες κάρτες εξαιτίας σκληρών μαρκαρισμάτων από πίσω, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, αν και το προσπάθησε ουκ ολίγες φορές.

Με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται συνήθως όλοι στο δικό τους μισό η εξέλιξη του παιχνιδιού καθοριζόταν από τους "μπλαουγκράνα" Ηταν τέτοια η παθητική στάση της Ρεάλ που Κάρλες Πουγιόλ και Γιάγια Τουρέ αποφάσιζαν να εφορμήσουν κατά μέτωπο προς την αντίπαλη περιοχή και συχνά τα κατάφερναν. Οι συνήθεις εναλλαγές της μπάλας κοντά στην εστία του Ικερ Κασίγιας δεν έδωσαν πολλά σουτ στους γηπεδούχους και με τον Σαμουέλ Ετό να φυλάσσεται καλά, δυσκολεύτηκαν στην τελική προσπάθεια.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ανέκτησαν ορισμένα μέτρα μετά το πρώτο 25λεπτο και είχαν δύο καλές στιγμές με τους Σνάιντερ και Ρόιστον Ντρέντε, αλλά ο Βίκτορ Βαλντές δήλωσε "παρών" και στις δύο ευκαιρίες. Αυτές ήταν και οι μοναδικές αξιόλογες προσπάθειες των παικτών του Ράμος, που εν συνεχεία περιορίστηκαν στην άμυνά τους (η κατοχή της μπάλας έφτασε ακόμα και στο 71% υπέρ της Μπαρτσελόνα) και κράτησαν το μηδέν μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο δεν βρήκε ιδιαίτερα διαφοροποιημένη κατάσταση, με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να κυριαρχούν, αλλά τη Ρεάλ να παραμένει λίγο πιο μπροστά σε σχέση με το πρώτο μέρος. Οι ευκαιρίες ήταν και πάλι με το μέρος των Καταλανών, όπως και η αστοχία και ορισμένες βεβιασμένες ενέργειες ευνοούσαν μόνο το "στρατόπεδο" των φιλοξενουμένων.

Η αισθητή μείωση του ρυθμού ήταν απόρροια της απογοήτευσης των παικτών του Γκουαρντιόλα, που δεν έβρισκαν διαδρόμους ούτε από τα αριστερά (ο Τιερί Ανρί δεν μπορούσε να ξεπεράσει τον Μίτσελ Σαλγκάδο), ούτε από τα δεξιά, με την ενισχυμένη αμυντική γραμμή της Ρεάλ. Ως εκ τούτου, μόνο από ένα λάθος έμοιαζε πιθανό το γκολ και αυτό συνέβη από τον Σαλγκάδο, που ανέτρεψε στην περιοχή ανόητα τον Σέρχι Μπουσκέτς στο 70'. Ο Ετό προσπάθησε να σπάσει την "κατάρα" που τον αποτρέπει από το να σκοράρει απέναντι στον Κασίγιας, ωστόσο ο Ισπανός βγήκε και πάλι νικητής από τη μονομαχία με τον Καμερουνέζο.

Η τρίτη ευκαιρία της Ρεάλ στο παιχνίδι, στο 78' με τον Παλάνκα που έδιωξε με το σώμα ο Βαλντές, λίγο έλειψε να "παγώσει" το "Καμπ Νόου", αλλά ο μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε γρήγορα. Με τους Χάβι Γκαρθία και Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ στο ματς ο Ράμος έκανε ακόμα πιο αμυντική τη "βασίλισσα" και αυτό αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο. Οι στημένες φάσεις, όμως, δεν έχουν να κάνουν με τη διάταξη. Ετσι στο 83ο λεπτό, μετά από κόρνερ από τα δεξιά, ο Πουγιόλ νίκησε δύο αντιπάλους στον αέρα και έστρωσε στον Ετό που από κοντά αυτή τη φορά νίκησε τον Κασίγιας για πρώτη φορά μετά το 2005. Η Ρεάλ μετά από τέτοιο παιχνίδι δεν γνώρισε πως θα αντιδράσει και την αδράνεια αυτή εκμεταλλεύτηκε ο Μέσι στο 91' διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Αλβες, Μαρκέζ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Τουρέ, Τσάβι (91' Κεϊτά), Γκούντιονσεν (64' Μπουσκέτς), Μέσι, Ανρί, Ετό (88' Χλεμπ)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σαλγκάδο, Μέτσελντερ, Καναβάρο, Ράμος, Γκούτι (72' Γκαρθία), Γκάγκο, Σνάιντερ (36’ Παλάνκα), Ντρέντε, Χιγκουαΐν (77' φαν ντερ Φάαρτ), Ραούλ

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0