Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-1

O Νταβίδ Βίγια και ο Νεϊμάρ ήταν τα πρόσωπα του πρώτου Supercopa de España μεταξύ της Ατλέτικο Μαδρίτης και της Μπαρτσελόνα, αφού διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (1-1). Ελαφρύ προβάδισμα για την ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο ενόψει του επαναληπτικού του "Καμπ Νου".

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Χεράρδο Μαρτίνο προτίμησε να μην χρησιμοποιήσει βασικό τον Νεϊμάρ για δεύτερο επίσημο παιχνίδι, ενώ ο Ντιέγο Σιμεόνε παρέταξε την αναμενόμενη ενδεκάδα με αιχμή του δόρατος τον Νταβίδ Βίγια. Ο πρώην άσος της Μπαρτσελόνα, μάλιστα, χρειάστηκε μόλις 12 λεπτά για να σημειώσει ένα υπέροχο γκολ (μετά από ωραία συνεργασία με τον Αρντά Τουράν) και να ανοίξει το σκορ.

Οι ακίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο πρωταθλητές Ισπανίας, δεν είχαν στην ενδεκάδα τους τον Λιονέλ Μέσι μετά την ανάπαυλα, ωστόσο εκ του αποτελέσματος αυτό λειτούργησε ευεργετικά. Σταδιακά άρχισαν να κερδίζουν μέτρα και να είναι καλύτεροι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Νεϊμάρ σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της καταλανικής ομάδας και, μάλιστα, με κεφαλιά (στο 66', επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο).

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία, καθώς λίγα λεπτά πριν από το γκολ του Βραζιλιάνου έπρεπε να έχει αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σέρχιο Μπουσκέτς.

# Ο Νταβίδ Βίγια έχει αγωνιστεί με 4 ομάδες σε Supercopa de España (Σαραγόσα, Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο), ισοφαρίζοντας τον Μίκελ Σολέρ. Μάλιστα έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει στη διοργάνωση με 3 διαφορετικές ομάδες.

# Ο Τιμπό Κουρτουά συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με τη φανέλα της Ατλέτικο.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Κουρτουά, Χουανφράν, Γκοντίν, Μιράντα, Φ. Λουίς, Κόκε (73' Τόρες), Γκάμπι, Μ. Σουάρεθ, Τουράν (76' Μπαπτιστάο), Βίγια, Ν. Κόστα (79' Ροντρίγκεθ).

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Ν. Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Ζ. Άλμπα, Τσάβι (89' Σονγκ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Α. Σάντσες, Μέσι (46' Φάμπρεγας), Πέδρο (59' Νεϊμάρ).