Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 3-3

El clasico ή el magico; Σίγουρα ένα ντέρμπι με όλα όσα επιδιώκει ο κάθε ποδοσφαιρόφιλος. Η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες 3-3 στο "Καμπ Νόου" για την 26η αγωνιστική της Primera Division προσφέροντας πλούσιο θέαμα, γκολ, ένταση, πάθος, καταπληκτική ατμόσφαιρα και αγωνία μέχρι τέλους. Ολα αυτά από δύο ομάδες που δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και που μεσοβδόμαδα αποκλείστηκαν από τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Φρανκ Ράικαρντ προτίμησε να αρχίσει το παιχνίδι με σύνθεση αλά Λίβερπουλ και σύστημα 3-4-3. Το πλήρωσε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν η άμυνά του με ένα λάθος του Λιλιάν Τουράμ εκτέθηκε, με τον αμαρκάριστο Ρουντ φαν Νίστελροϊ να σκοράρει. Οι τρεις επιθετικοί, όμως, ευτυχώς για τον Ολλανδό έκαναν τη δουλειά τους και κατάφεραν με τον Λιονέλ Μέσι να ισοφαρίσουν για την Μπαρτσελόνα (10’).

Το φιλμ του αγώνα

5ο λεπτό: Γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο φαν Νίστελροϊ παίρνει την μπάλα μετά από λάθος του Τουράμ και με πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ.

10ο λεπτό: Τετ-α-τετ του Ετό με τον Κασίγιας στα δεξιά, αλλά ο Καμερουνέζος δεν καταφέρνει να σκοράρει.

11ο λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Ο Λιονέλ Μέσι δέχθηκε την μπάλα και από την ίδια θέση που είχε αστοχήσει ο Ετό, αυτός σκοράρει.

12ο λεπτό: Γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ολεγκέρ ανέτρεψε τον Γκούτι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Ρουντ φαν Νίστελροϊ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε.

18ο λεπτό: Ο Σαμουέλ Ετό βρίσκεται και πάλι τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αλλά ο Ισπανός τον νικά και πάλι.

28ο λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Εξαιρετικό ένα-δύο μεταξύ Ροναλντίνιο και Ετό, ο Βραζιλιάνος σουτάρει, ο Κασίγιας αποκρούει και στην επαναφορά ο Μέσι σκοράρει.

33ο λεπτό

: Ο Μέσι βρέθηκε και πάλι τετ-α-τετ από τα δεξιά με τον Κασίγιας, αλλά πλάσαρε λίγο έξω.

36ο λεπτό: Ο Χιγκουαΐν επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα και η μπάλα βρίσκει τον Τουράμ και περνά ελάχιστα έξω.

38ο λεπτό: Ο Ροναλντίνιο αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής της Ρεάλ, βγάζει την παράλληλη μπαλιά και ο Ετό σε κενή εστία, αλλά με τον Σαλγκάδο... κρεμασμένο πάνω του, στέλνει την μπάλα άουτ.

44ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Ολεγκέρ.

63ο λεπτό: Ο φαν Νίστελροϊ προ του Βαλντές, με τον Ισπανό να κάνει εκπληκτική απόκρουση.

67ο λεπτό: Σουτ του φαν Νίστελροϊ, με διπλή προσπάθεια σώνει ο Βαλντές.

68ο λεπτό: Νέα μεγάλη στιγμή για φαν Νίστελροϊ, με τα πόδια σε κόρνερ ο Βαλντές.

73ο λεπτό: Γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης. Κεφαλιά προς τα πίσω του Σέρχιο Ράμος μετά από φάουλ του Γκούτι και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

75ο λεπτό

: Ατομική προσπάθεια του Ινιέστα, η μπάλα λίγο έξω.

90ό λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Ο Λιονέλ Μέσι με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά σημείωσε το τρίτο του τέρμα.

Το "Καμπ Νόου" πάγωσε στο επόμενο λεπτό, με τους Μαδριλένους να κερδίζουν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο φαν Νίστελροϊ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενουμένων για το πρώτο μέρος, αφού από αυτό το σημείο και έπειτα άρχισε ένα κρεσέντο των "μπλαουγκράνα", με τον Ροναλντίνιο να βγάζει ασίστ για τον Σαμουέλ Ετό, ο οποίος έχανε τα... άχαστα (ελέω και Ικερ Κασίγιας).

Στο 27ο λεπτό, ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ ύστερα από ευκαιρία του Ροναλντίνιο (ο οποίος τροφοδοτούσε άψογα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους)και ισοφάρισε για τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι δεν περιορίστηκαν σε αυτό το 2-2. Η αστοχία, όμως, και η βελτιωμένη διπλή ζώνη των "μερέγκες" δυσκόλευαν την εύρεση κενών χώρων για τους γηπεδούχους.

Στο 44ο λεπτό, ο Ολεγκέρ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα σκληρό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου και αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα. Ο Ράικαρντ αντικατέστησε τον ούτως ή άλλως ανέτοιμο για ενενηντάλεπτο Ετό με τον Σιλβίνιο, αλλά οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν στη νέα σύνθεση.

Οι "μερέγκες" κατάφεραν αρχικώς να ισορροπήσουν το ματς με τον Μαχαμαντού Ντιαρά να αναδεικνύεται νικητής στις μάχες του κέντρου και με έναν "βραχνά" λιγότερο να πάρουν ανάσες στην άμυνα. Με το πέρασμα των λεπτών ο Γκούτι ανέβαζε στροφές και μαζί του ολόκληρη η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο μέσος των "μερέγκες" έψαχνε συνεχώς τον... ακροβολισμένο φαν Νίστελροϊ, τον οποίο δεν κατάφερνε να σταματήσει ο Τουράμ, με αποτέλεσμα να χρειαστούν ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις του Βίκτορ Βαλντές για να διατηρηθεί η ισοπαλία. Μέχρι το 73ο λεπτό, όταν ο Σέρχιο Ράμος κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων με κεφαλιά και να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι των αλλαγών στο δεύτερο μέρος βρήκε τον Φάμπιο Καπέλο να ρίχνει στη μάχη τον κινητικό Ρομπίνιο αντί του Ραούλ, ενώ ο Ράικαρντ απέσυρε τον Ντέκο για να βάλει τον Ζουλιάν Μπελέτι. Μετά το γκολ της Ρεάλ, αναζήτησε λύση και στο πρόσωπο του Εϊντουρ Γκούντιονσεν, ωστόσο την βρήκε από τα πόδια του Αργεντινού Μέσι, ο οποίος σημείωσε με ατομική προσπάθεια και τρίτο γκολ στο παιχνίδι.

Το 3-3 ήταν το τελικό σκορ σε ένα εκπληκτικό ματς, από το οποίο η Μπαρτσελόνα έμεινε ικανοποιημένη αφού παίζοντας με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος λίγο έλλειψε να χάσει. Το ίδιο, όμως, συμβαίνει και με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά τα τελευταία 24 χρόνια στο "Καμπ Νόου", ωστόσο θα μπορούσε να είχε χάσει εάν ο Ετό ήταν πιο εύστοχος στο πρώτο μέρος.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Ολεγκέρ, Πουγιόλ, Τουράμ, Μάρκεζ (81' Γκούντιονσεν), Ντέκο (71' Μπελέτι), Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Ροναλντίνιο, Ετό (46' Σιλβίνιο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σαλγκάδο, Ράμος, Ελγκέρα, Τόρες, Γκάγκο, Ντιαρά, Γκούτι (81' ντε λα Ρεντ), Ραούλ (60' Ρομπίνιο), Χιγκουαΐν, φαν Νίστελροϊ