32η αγ.: Στον αστερισμό του Σουάρες η Μπαρτσελόνα, ξεφεύγει η Ατλέτικο (VIDEOS)

Με γκολ του Λουίς Σουάρες στο 1ο λεπτό και του Λιονέλ Μέσι (το 400ό) στο τελευταίο, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Βαλένθια με 2-0 στο "Καμπ Νόου" για την 32η αγωνιστική της Primera Division. Δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν έδωσαν τη νίκη 2-1 στην Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Λα Κορούνια.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το Παρίσι, ο Λουίς Σουάρες σκόραρε μόλις στο 1ο λεπτό του σπουδαίου αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Βαλένθια κι έδωσε τη νίκη στους "μπλαουγκράνα" με 2-0 στο "Καμπ Νόου". Ο Ουρουγουανός δέχθηκε ασίστ του Λιονέλ Μέσι σε αντεπίθεση αμέσως μετά από τη σέντρα του αγώνα και άνοιξε το σκορ με πλασέ, φτάνοντας τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, η κατ' εξοχήν ομάδα με τις καλύτερες... εκκινήσεις στους αγώνες της σεζόν, αντέδρασε σωστά στο γκολ που δέχθηκε και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 10ό λεπτό, μάλιστα, κέρδισε πέναλτι, με τον Κλαούντιο Μπράβο να μπλοκάρει την προσπάθεια του Ντάνι Παρέχο. Οι "νυχτερίδες" συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και ο Μπράβο να κρατάει απαραβίαστη την εστία του (ή το δοκάρι στην περίπτωση του Πάκο Αλκάθερ), την ώρα που το κέντρο των Τσάβι, Χαβιέρ Μαστσεράνο και Σέρχιο Μπουσκέτς είχε ηττηθεί κατά κράτος από τους φιλοξενουμένους.

Ο Μέσι έχασε μία σπουδαία ευκαιρία που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και η ανάπαυλα ουσιαστικά ανακούφισε τους Καταλανούς. Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο δεν είχαν την ίδια ενέργεια με το 1ο μέρος, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάρουν τον έλεγχο σταδιακά και να απειλούν με νέο γκολ (δοκάρι ο Μέσι με εκτέλεση φάουλ). Αυτό εν τέλει ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μέσι να τρέχει ανενόχλητος 60 μέτρα στην αντεπίθεση και με διπλή προσπάθεια να φτάνει τα 400 γκολ με τη φανέλα των "μπλαουγκράνα" σε 471 παιχνίδια, έχοντας μοιράσει νωρίτερα την 171η ασίστ.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Αντριάνο (46' Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Μαστσεράνο, Τσάβι (80' Ρομπέρτο), Μέσι, Σουάρες (65' Πέδρο), Νεϊμάρ

Βαλένθια (4-3-3): Άλβες, Μπαραγάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Ορμπάν (46' Γκαγιά), Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί (67' Κανσέλο), Αλκάθερ (74' Νεγρέδο), Ροδρίγο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αξιοποίησε το αποτέλεσμα του "Καμπ Νόου" και με τη νίκη 2-1 στο "Ριαθόρ" επί της Λα Κορούνια άφησε πίσω της 4 βαθμούς τη Βαλένθια στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν ο πρωταγωνιστής της συνάντησης στη Γαλικία, αφού σημείωσε και τα δύο (γρήγορα) γκολ των "ροχιμπλάνκος" κι έφτασε τα 20 τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Η αρχή έγινε μόλις στο 5ο λεπτό με ένα εκπληκτικό "ψαλιδάκι" και ακολούθησε ακόμα ένα τέρμα στο 22', με συνέπεια οι πρωταθλητές Ισπανίας να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα νίκης. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα, η Ατλέτικο έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει το προβάδισμά της και εν τέλει η μείωση του σκορ από τον Οριόλ Ριέρα δεν της στέρησε τους 3 βαθμούς.

Λα Κορούνια (4-4-2): Φαμπρίθιο, Χουανφράν, Λόπο, Σίντνεϊ, Λουισίνιο (64' Ντομίνγκεθ), Πέρεθ (46' Φαρίνια), Μεντούνιανιν, Μπεργαντίνιος, Καβαλέιρο, Ριέρα, Τοτσέ (78' Κουένκα)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-1-4-1): Όμπλακ, Χουανφράν, Χ. Χιμένες, Γκοδίν, Γκάμεθ, Τιάγκο, Γκαρθία, Κόκε, Σαούλ, Τουράν (59' Ρ. Χιμένες), Γκριεζμάν (66' Τόρες)

# Ο Λουκάς Βύντρα αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της ισοπαλίας 2-2 της Λεβάντε με την Εσπανιόλ. Εκτός αποστολής ο Νίκος Καράμπελας.