25η αγ.: Ρεκόρ με γκολ οφσάιντ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κατέρριψε το ρεκόρ του αήττητου, ωστόσο χρειάστηκε ένα γκολ οφσάιντ για να το πετύχει κόντρα στη Λας Πάλμας.

Λας Πάλμας-Μπαρτσελόνα

Μετά από το πέναλτι με πάσα, ήρθε το γκολ οφσάιντ για να προκαλέσει νέες συζητήσεις γύρω από την Μπαρτσελόνα και από ακόμα μία νίκη της, με την οποία κατέρριψε το ρεκόρ συλλόγου με 32 σερί παιχνίδια δίχως ήττα και κυνηγάει το απόλυτο ρεκόρ Ισπανίας που κατέχει η Ρεάλ Μαδρίτης του 1988-1989. Το 2-1 επί της Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά διαμορφώθηκε από πολύ νωρίς, με την αρχή να γίνεται μόλις στο 6ο λεπτό. Ο αρχισκόρερ της κατηγορίας, Λουίς Σουάρες, άνοιξε το σκορ μετά από μπαλιά του Τζόρδι Άλμπα και έφτασε τα 25 γκολ στη σεζόν, τέσσερα πάνω από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Η απάντηση ήρθε άμεσα, με τον Γουίλιαν Ζοζέ στο 10', με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να ταλαιπωρεί σε όλο το παιχνίδι την άμυνα των Καταλανών.

Μπαρτσελόνα-Λας Πάλμας

Λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση στο Λονδίνο με αντίπαλο την Άρσεναλ για το Champions League, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε χρειάζονταν ηρεμία. Στο 39ο λεπτό τη βρήκαν με παράτυπο τρόπο, αφού ο Νεϊμάρ βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα, ωστόσο στην αρχή της φάσης ο Σουάρες ήταν οριακά οφσάιντ. Το γκολ μέτρησε, οι "μπλαουγκράνα" ανέκτησαν το προβάδισμα και σιγά σιγά πήραν το πόδι από το γκάζι. Στο 2ο ημίχρονο έκαναν φανερά συντήρηση δυνάμεων, με τον Κλάουντιο Μπράβο να κινδυνεύει σε δύο περιπτώσεις με την ισοφάριση, αλλά οι γηπεδούχοι απέτυχαν να τον νικήσουν.

Λας Πάλμας (4-1-4-1): Βάρας, Γκαρθία (87' Νίλι), Αϊτάμι, Μπίγας, Γαρίδο, Μέσα, Ελ Ζαρ (76' Αραούχο), Τάνα, Βιέρα (66' Λέμος), Μόμο, Ζοζέ

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Μαστσεράνο, Ματιέ, Άλμπα, Τουράν (46' Ράκιτιτς), Ρομπέρτο (70' Βερμάλεν), Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ