12η αγ.: Υπ' ατμόν ο Νούνο, σοκ και για Σεβίλλη

Η Βαλένθια άφησε δύο βαθμούς στην αναμέτρηση με τη Λας Πάλμας και ίσως ψάχνει για προπονητή σε λίγες ημέρες. Η απόλυση του Ντέιβιντ Μόγες έφερε νίκη για τη Ρεάλ Σοθιεδάδ κόντρα στη Σεβίλλη.

Βαλένθια-Λας Πάλμας

Δύσκολα τα πράγματα για τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο, αφού η νέα απώλεια βαθμών της Βαλένθια στο 1-1 με τη Λας Πάλμας στο "Μεστάγια" τον φέρνει προ του φάσματος της απόλυσης. Η πίεση που δέχεται ο Πορτογάλος εδώ και αρκετό καιρό είναι μεγάλη και η νίκη ήταν απαραίτητη σε αυτό το θεωρητικά εύκολο παιχνίδι. Το γκολ του Πάκο Αλκάθερ μόλις στο 9ο λεπτό προϊδέαζε για μία όμορφη βραδιά, ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα περίμενε το κοινό στις εξέδρες.

Ντομένετς-Βαλένθια

Οι παίκτες του Κίκε Σετιέν πήραν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Δημιούργησαν περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες και θα έπρεπε να κάνουν την ανατροπή, εάν ο Μόμο ήταν πιο εύστοχος στις προσπάθειές του. Ο Χόναταν Βιέρα ισοφάρισε στο 57ο λεπτό και το 1-1 αφήνει τους γηπεδούχους πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League και μπροστά σε τρία εκτός έδρας παιχνίδια για Champions League (Ζενίτ), πρωτάθλημα (Σεβίλλη) και κύπελλο (Μπαρακάλντο).

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Κανσέλο, Μουστάφι (72' Βέζο), Αμπντενούρ, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο (53' Πέρες), Γκόμες, Φεγκουλί (65' Μπακάλι), Αλκάθερ, Μίνα

Λας Πάλμας (4-2-3-1): Βάρας, Σιμόν, Αρτίλες, Μπίγας, Καστεγιάνο, Βιθέντε, Μέσα (78' Ερνάν), Βιέρα, Τάνα (89' Κούλιο), Μόμο (75' Ελ Ζαρ), Αραούχο

Ιμπόρα-Σεβίλλη

Δύο τραγικά λάθη ενός εκ των κορυφαίων παικτών της Σεβίλλης, του Γκρεγκόρ Κριχόβιακ, οδήγησαν στα τέρματα με τα οποία η Ρεάλ Σοθιεδάδ πήρε "λυτρωτική" νίκη με 2-0, στην πρώτη αναμέτρηση δίχως τον Ντέιβιντ Μόγες στον πάγκο. Οι Ανδαλουσιάνοι προέρχονταν από σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης πριν από τη διακοπή, ωστόσο δύο εβδομάδες αργότερα, απέτυχαν στην Παμπλόνα να συνεχίσουν την προσπάθεια ανάκαμψης.

Ρεάλ Σοθιεδάδ-Σεβίλλη

Με τον Εουσέμπιο Σακριστάν στον πάγκο, οι Βάσκοι δεν παρουσίασαν μεγάλες διαφορές στην απόδοση, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην πρώτη φετινή νίκη τους στο "Ανοέτα". Στο 73ο λεπτό ο Ιμανόλ Αγκιρέτσε και στο 77ο λεπτό ο Τσάμπι Πριέτο νίκησαν τον Σέρχιο Ρίκο και έδωσαν τη νίκη "ανάσα" στην ομάδα τους που έφυγε μετά από καιρό από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Α. Ελουστόνδο (88' Κ. Μαρτίνεθ), Γκονθάλεθ, Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ιγιαραμέντι, Πάρδο, Μπρούμα (62' Οϊαρθάμπαλ), Πριέτο, Κανάλες (79' Μπεργάρα), Αγκιρέτσε

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Αντρεόλι (21' Κολοτζιεϊτσάκ), Τρεμουλινάς, Ενζονζί, Κριχόβιακ, Βιτόλο, Ιμπόρα, Ρέγες (62' Κονοπλιάνκα), Ιμόμπιλε (73' Γκαμεϊρό)

# Ο Λούκας Πέρεθ έφτασε τα 8 γκολ, ισοφάρισε το ρεκόρ παραγωγικότητας σε μια σεζόν της καριέρας του και οδήγησε τη Λα Κορούνια στη νίκη με 2-0 επί της Θέλτα στο ντέρμπι της Γαλικίας.

# Ο Νίκος Βέργος έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Έλτσε από την Αλαβές με 1-0.