Γκολ σε δεύτερο σερί φιλικό ο Σαμαράς

Τρεις ημέρες μετά τη φιλική αναμέτρηση με την Κλουζ, ο Γιώργος Σαμαράς ξαναβρήκε δίχτυα, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Γκρόιτερ Φιρτ στην "Τρόλι Αρίνα". Για την ιστορία, πάντως, η γερμανική ομάδα συνέτριψε 6-2 την Σέλτικ.

Ο διεθνής επιθετικός, ο οποίος έφερε το περιβραχιόνιο της Σέλτικ, έγινε αποδέκτης μιας κάθετης μπαλιάς και με σουτ από την καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό.

Στο 42ο λεπτό, εξάλλου, ο Γιώργος Σαμαράς θα μπορούσε να σκοράρει εκ νέου (μετά από ωραία συνεργασία με τον Μίκαελ Λούστιγκ), όμως, η προσπάθειά του αποκρούστηκε. Στο 67ο λεπτό έδωσε τη θέση του στο νεαρό Μπαρούντιν Ατάγιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως όπως στο φιλικό με την Κλουζ, έτσι και σε εκείνο με την Γκρόιτερ Φιρτ, λίγο έλειψε να σκοράρουν δύο Έλληνες. Εκτός από τον "Σαμ" αγωνίστηκε και ο Θάνος Πέτσος, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ στο 84ο λεπτό.