Ο Σάντος λύγισε την Αργεντινή, η Γερμανία χάλασε το σερί της Ισπανίας (VIDEOS)

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί της Αργεντινής μετά από 42 ολόκληρα χρόνια (1-0), την ίδια στιγμή που η Γερμανία έσπαγε με το ίδιο σκορ το εντός έδρας σερί της Ισπανίας που αποτελεί ρεκόρ. Η Ιταλία επικράτησε της Αλβανίας στο... εχθρικό "Λουίτζι Φεράρις", η ασταμάτητη Βραζιλία του Κάρλος Ντούνγκα λύγισε την Αυστρία, νίκες για Αγγλία και Γαλλία.

Συνεχίζει χωρίς απώλεια ο Ντούνγκα

Υπέροχο και νικητήριο έμελλε να είναι το πρώτο γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο με τη φανέλα της εθνικής Βραζιλίας, η οποία επικράτησε 2-1 της Αυστρίας στο "Ερνστ Χάπελ" και διεύρυνε στις έξι νίκες το σερί του Κάρλος Ντούνγκα. Ο Νταβίντ Λουίζ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 64ο λεπτό, ο Αλεξάνταρ Ντράγκοβιτς ισοφάρισε με πέναλτι στο 75ο και ο άσος της Χόφενχαϊμ, με ωραίο σουτ στο 83', υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα μετά από εννέα ματς.

Αυστρία (4-2-3-1): Άλμερ (46' Εζκάν), Κλάιν, Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ, Φουχς, Κάβλακ, Ιλσάνκερ, Χάρνικ (88' Πρεντλ), Γιουνούζοβιτς (72' Βάιμαν), Αρναούτοβιτς (77' Ούλμερ), Οκότιε (53' Σάμπιτσερ).

Βραζιλία (4-2-3-1): Ντιέγκο Άλβες, Ντανίλο, Μιράντα (28' Τιάγκο Σίλβα), Νταβίντ Λουίζ, Φιλίπε, Λουίζ Γκουστάβο, Φερναντίνιο (82' Κασεμίρο), Γουίλιαν (63' Ντούγκλας Κόστα), Οσκάρ (77' Φρεντ), Νεϊμάρ (92' Μαρκίνιος), Λουίζ Αντριάνο (62' Φιρμίνο).

Σερί ήταν και πάει...

Τέλος στο εκπληκτικό εντός έδρας σερί της Ισπανίας (34 ματς χωρίς ήττα), που αποτελεί ρεκόρ, έβαλε η Γερμανία, η οποία επικράτησε 1-0 στο "Μπαλαΐδος" του Βίγκο με γκολ ενός παίκτη που βγάζει το ψωμί του στη χώρα της Ιβηρικής: του Τόνι Κρόος (στο 89'). Η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ πήρε άτυπη εκδίκηση για τις ήττες των τελευταίων ετών (τελικός ΕΠ 2008, ημιτελικός ΠΚ 2010), σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Τόμας Μίλερ.

Ισπανία (4-2-3-1): Κασίγιας (77' Κίκο Κασίγια), Αθπιλικουέτα, Πικέ (46' Αλμπιόλ), Ράμος (46' Μπάρτρα), Μπερνάτ, Μπουσκέτς (46' Καμάτσο), Μπρούνο, Γκαρθία (70' Καγεχόν), Ίσκο, Νολίτο (77' Πέδρο), Μοράτα.

Γερμανία (3-4-3): Τσίλερ, Χέβεντες, Μουσταφί, Ρίντιγκερ, Ρούντι, Κεντίρα (91' Μπέντερ), Κρόος, Ντουρμ, Μίλερ (22' Μπελαραμπί), Γκέτσε (84' Κρούζε), Φόλαντ.

"Θέατρο" του... Σάντος

Το παρθενικό διεθνές γκολ του Ραφαέλ Γκερέιρο (στη δεύτερη συμμετοχή του) χάρισε στην Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος την πρώτη της νίκη επί της Αργεντινής μετά από 42 ολόκληρα χρόνια (1-0 στο 91'). Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση του "Ολντ Τράφορντ", όπου η "αλμπισελέστε" έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευθεί.

Αργεντινή (4-2-3-1): Γκουζμάν, Ντεμιτσέλις, Ρονκάγλια, Ανσάλντι (73' Σίλβα), Οταμέντι, Μαστσεράνο, Μπίγλια, Ντι Μαρία (61' Λαμέλα), Παστόρε (73' Περέιρα), Μέσι (46' Γκαϊτάν), Ιγκουαΐν (61' Τέβες).

Πορτογαλία (4-3-3): Μπέτο, Μποσίνγκουα, Μπρούνο Άλβες, Πέπε (46' Φόντε), Τιάγκο Γκόμες (51' Γκερέιρο), Τιάγκο (78' Γουίλιαμ), Μουτίνιο, Αντρέ Γκόμες (66' Άντριεν Σίλβα), Νανί, Ντάνι (46' Έντερ), Ρονάλντο (46' Κουαρέσμα).

Ονειρικό ντεμπούτο

Ιδανικότερο διεθνές ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Στέφανο Οκακά, αφού με δικό του γκολ στο 82ο λεπτό η Ιταλία έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Αλβανίας στο... εχθρικό "Λουίτζι Φεράρις" (οι 21.000 από τους 31.000 θεατές ήταν υποστηρικτές της ομάδας του Τζιάνι ντε Μπιάσι). Οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι του Σόκολ Τσικαλέσι στο 38', αλλά οι βελτιωμένοι, συγκριτικά με το ματς κόντρα στην Σερβία, "ατζούρι" πήραν τη νίκη.

Ιταλία (3-5-2): Σιρίγκου (73' Περίν), Μορέτι, Μπονούτσι (82' Ατσέρμπι), Ντε Σιλβέστρι, Αντονέλι, Πάρολο, Ακουιλάνι, Μπερτολάτσι (70' Μποναβεντούρα), Τσέρτσι (77' Γκαμπιαντίνι), Τζιοβίνκο (65' Οκακά), Ντέστρο (64' Μάτρι).

Αλβανία (4-5-1): Μπερίσα, Χισάι (74' Αγέτι), Τσάνα, Μαβράι, Αγκόλι, Λίλα (90' Ράμα), Αμπράσι (71' Σάλα), Κουκέλι (67' Ρόσι), Μεμουσάι, Λενγιάνι (86' Μπαλάι), Τσικαλέσι (78' Σαλίχι).

Αρχηγός και σκόρερ

Ο Ράφαελ Βαράν όχι μόνο φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού για πρώτη φορά ως βασικός, αλλά σκόραρε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Γαλλίας στη φιλική αναμέτρηση του "Βελοντρόμ" με την Σουηδία (1-0). Μέχρι να συμβεί αυτό, πάντως, οι "τρικολόρ" δεν εκμεταλλεύθηκαν την καθολική υπεροχή του πρώτου ημιχρόνου και τις ευκαιρίες του δευτέρου, ενώ μετά το γκολ στο 84', ο Καρίμ Μπενζεμά έχασε πέναλτι (στο 86').

Γαλλία (4-2-3-1): Μανταντά, Σανιά, Βαράν, Μανγκαλά, Κιρζαβά (78' Ντιν), Γκιλαβογκί, Πογκμπά, Βαλμπιενά (68' Λακαζέτ), Παγέ (61' Σισοκό), Γκριεζμάν, Ζινιάκ (68' Μπενζεμά).

Σουηδία (4-3-3): Ίσακσον, Κραφτ, Γκράνκβιστ (46' Ντουρμάζ), Γιάνσον, Μπένγκτσον (46' Όλσον), Λάρσον, Σέλστρεμ (46' Φόρσμπεργκ), Κατσανίκλιτς (86' Φόρσμπεργκ), Ζενγκίν (67' Χργκότα), Μπαουί, Τελίν.

Με σφραγίδα Ρούνεϊ

Με πρωταγωνιστή τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος βρήκε δίχτυα δύο φορές κι έμεινε μόνος τρίτος στην τρίτη θέση των σκόρερ με 46 γκολ (σ.σ. ο πρώτος Μπόμπι Τσάρλτον έχει 49), η Αγγλία επικράτησε 3-1 της Σκωτίας στο "Σέλτικ Παρκ", στην πρώτη μονομαχία των δύο γειτονικών ομάδων μετά από 15 ολόκληρα χρόνια. Τα "λιοντάρια" είχαν την ουσία, έβαλαν τρία γκολ σε 11 τελικές προσπάθειες και πανηγύρισαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους (από την περίοδο 2005-06 είχαν να πετύχουν κάτι τέτοιο).

Σκωτία (4-5-1): Μάρσαλ (46' Γκόρντον), Γουιτάκερ, Ρ. Μάρτιν, Χάνλεϊ (67' Μέι), Ρόμπερτσον, Μαλόνεϊ (81' Ράσελ), Μάλγκρου, Μπράουν (46' Φλέτσερ), Άνια (61' Μπάναν), Νέισμιθ, K. Μάρτιν (46' Μόρισον).

Αγγλία (4-3-3): Φόρστερ, Κλάιν, Κέιχιλ (46' Τζαγκιέλκα), Σμόλινγκ, Σο (66' Γκιμπς), Γουίλσιρ (87' Μπάρκλεϊ), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (80' Λάμπερτ), Μίλνερ, Ντάουνινγκ (46' Λαλάνα), Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (67' Στέρλινγκ).

# Το χαμένο πέναλτι του Μπενζεμά

# Ο Λορίκ Τσάνα έφτασε τις 80 συμμετοχές κι έγινε ο ρέκορντμαν της Αλβανίας (ξεπέρασε τον Αλτίν Λάλα)

# Ο Παϊτίμ Κασάμι του Ολυμπιακού αγωνίστηκε μέχρι το 67ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης της Ελβετίας με την Πολωνία

# Ο Τζίμι Ντουρμάζ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα της Σουηδίας με την Γαλλία

# Ο Άντι Λίλα του ΠΑΣ αγωνίστηκε μέχρι το 90ό λεπτό του φιλικού αγώνα της Αλβανίας με την Ιταλία (αντικαταστάθηκε από τον Βάλντετ Ράμα)

# Ο Ίκερ Κασίγιας των 160 διεθνών συμμετοχών αντικαταστάθηκε από τον Κίκο Κασίγια που έκανε το ντεμπούτο του