Επεισόδιο Γκουαρδιόλα-Ντε Γιονγκ

Ένταση υπήρξε στο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης μεταξύ της Μίλαν και της Μπάγερν Μονάχου, με πρωταγωνιστές τους Πεπ Γκουαρδιόλα και Νάιτζελ Ντε Γιονγκ. Διαβάστε ποιος ήταν ο λόγος που έφερε την "έκρηξη" του Ισπανού τεχνικού και δείτε σε VIDEO το συμβάν.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η Μπάγερν Μονάχου με αντίπαλο τη Μίλαν, επικρατώντας 3-0 στον ημιτελικό του "Audi Cup" στην "Άλιαντς Αρένα", όμως τη νίκη των Βαυαρών επισκίασε το σοβαρό λεκτικό επεισόδιο ανάμεσα στον Πεπ Γκουαρδιόλα και τον Νάιτζελ Ντε Γιονγκ.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολλανδός μέσος έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Τζόσουα Κίμιχ, με αποτέλεσμα ο νεαρός άσος να γίνει αναγκαστική αλλαγή. Με τη λήξη του πρώτου 45λεπτου και την ώρα που οι δύο ομάδες πήγαιναν στα αποδυτήρια, ο Γκουαρδιόλα γύρισε προς τον Ντε Γιονγκ και του μίλησε σε έντονο ύφος.

Ο 30χρονος άσος αντέδρασε και κινήθηκε προς το μέρους του Ισπανού προπονητή, όμως με την άμεση παρέμβαση των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.