Milan for ever

Με μπροστάρη τον Αντρέι Σεφτσένκο, που σημείωσε και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης η Μίλαν κατάφερε να κατακτήσει το 4ο Σούπερ Καπ Ευρώπης της ιστορίας της στο μαγευτικό "Λουί Ντε" του Μονακό απέναντι στην Πόρτο. Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι αλλά δεν κατάφεραν να σηκώσουν το βαρύτιμο τρόπαιο.

O Πάολο Μαλντίνι ύψωσε το κύπελλο στον πανέμορφο μαγικό ουρανό του Λουί Ντε. Η αποθέωση για τον παίκτη-θρύλο του Ιταλικού ποδοσφαίρου και την ομάδα του μόλις είχε αρχίσει. Το 4ο Ευρωπαϊκό Σούπερκαπ της ιστορίας της, στην 6η εμφάνιση της σε τελικό κατέκτησε η Μίλαν μετάτη νίκη της με 1-0επί της περσινής Κυπελλούχου Ευρώπης Πόρτο στο μαγευτικό Λουί Ντε του Μονακό. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κατάφερε να λυγίσει το πραγματικάεκπληκτικό και αξιόμαχο σύνολο του Χοσέ Μουρίνιο χάρη σε ένα τέρμα του Αντρέι Σεφτσένκο μόλις στο 10ο λεπτό. Οι Πορτογάλοι απέδωσαν στη συνέχεια εκπληκτικό ποδόσφαιρο και, αν και δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο τέρμα, απέδειξαν σε όλους τους φιλάθλουςπως η περσινή"τρελή" τους πορεία σε Ευρώπη και Πορτογαλία μόνο τυχαία δεν ήταν. Η Πόρτο σίγουρα θα μας απασχολήσει και φέτος, μιας και συμμετέχει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση τουΤσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης απο την πλευρά τουςμε ένα "έξυπνο" τρόπο παιχνιδιού κατάφεραν να κερδίσουν το Σούπερ Καπ, όμως αν θέλουν να διατηρήσουν τα "σκήπτρα" τους στο Τσάμπιονς Λιγκ θα χρειαστούν σίγουρα κάτι περισσότερο, που σίγουρα μπορούν να δώσουν.

Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Σεφτσένκο από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ρουί Κόστα από τα δεξιά. Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ισορροπώντας το ματς χωρίς όμως να καταφέρουν να σημειώσουν κάποιο τέρμα, αφού η μόνη στιγμή που απείλησαν πραγματικά ήταν στο 37ο λεπτό, όταν και δυνατό σουτ του Μανίς έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο άουτ.Η Μίλαν αμυνόταν πολύ έξυπνα μετά το τέρμα που σημείωσε και κατάφερενα μην αφήσειτην Πόρτο να "πατήσει" την περιοχή της, ενώ παράλληλαπροσπαθούσε να βγει στην κόντρα. Γενικά το 1ο ημίχρονο δε μπορεί να πει κανείς πως διεκδούσε δάφνες ποιότητας.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε εκπληκτικά με την Μίλαν να απειλείμε δεύτερο τέρμα την Πόρτο από το 1ο λεπτότης επανάληψης, ηταν η Κυπελλούχος Ευρώπης όμως που είχε δοκάρι στην αντεπίθεση μετά από"πονηρή" προσπάθεια του Μανίς. Η Πόρτο ανέβασε τους ρυθμούς τηςμη μπορώντας όμως να σημειώσει κάποιο τέρμα. Οι παίκτες του Χοσέ Μουρίνιοκινούνταν ιδιαίτερα απειλητικά στην περιοχή των "ροσονέρι" και έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας, προσπαθούσαν να παραβιάσουν την εστία του Ντίντα κυρίως με σουτ από μακρινή απόσταση.Πάντως η άμυνα των Ιταλώνήταν πραγματικά βγαλμένη από τη δική τους σχολή. Ωστόσο οι Πορτογάλοι όχι μόνο δεν απογοητεύτηκαν αλλά έκλεισαν στα καρέ τους τους Ιταλούς, δίνοντας στοπαιχνίδι μια άγρια ομορφιά.Τελικάη Πόρτο δεν σημείωσε το πολυπόθητο τέρμα καιη Μίλαν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Μίλαν
(Κάρλο Αντσελότι): Ντίντα, Μαλντίνι, Νέστα, Σίμιτς, Πάνκαρο, Γκατούζο, Ζέεντορφ(71ο Αμπροσίνι), Πίρλο, Ρουί Κόστα(85ο Καφού), Ιντσάγκι, Σεφτσένκο(76 Ριβάλντο)

Πόρτο
(Χοσέ Μουρίνιο): Βίτορ Μπαϊα, Ζόρζε Κόστα, Πάολο Φερέιρα, Ρικάρντο Καρβάλιο, Ρικάρντο Κόστα, Κοστίνια(67ο Μποσίνγκβα), Μανίς, Μακάρθι(60ο Γιανκάουσκας), Ντέκο, Ντερλέι, Αλένιτσεφ(75ο Ρικάρντο Φερνάντεζ)

Οι σκόρερ: 10ο Σεφτσένκο

Κάρτες:
Κίτρινες : 19ο Ζέεντορφ, 83ο Πίρλο, 86ο Ρικάρντο Φερνάντεζ, 91ο Αμπροσίνι, 94ο Μανίς