Συλλέκτης χρυσών ο Γιαννιώτης

Ο Έλληνας Παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε την κορυφή και στον τρίτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου των 10 χλμ. ανοικτής θάλασσας.

Αυτή τη φορά ο Σπύρος Γιαννιώτης κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Εϊλάτ του Ισραήλ. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε με χρόνο 1.52.32 και αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο Γιαννιώτης είχε κατακτήσει την κορυφή στους αγώνες τόσο της Βραζιλίας όσο και της Αργεντινή όντας αήττητος μέσα στο 2012. Με αυτήν του την επιτυχία ο Έλληνας Παγκόσμιος πρωταθλητής έφτασε στους 60 βαθμούς στη βαθμολογία της διοργάνωσης και όπως είναι φυσιολογικό βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Επόμενος αγώνας για τον Γιαννιώτη είναι στις 24 Απριλίου όταν και θα μεταβεί στο Κανκούν του Μεξικό.