Θρίαμβος του Φερέρ επί του Τζόκοβιτς και πρόκριση στα ημιτελικά

Πανηγυρική πρόκριση για την ημιτελική φάση του ΑΤΡ World Tour Finals που διεξάγεται στο Λονδίνο πήρε ο Νταβίντ Φερέρ επικρατώντας με 2-0 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το έκτο γκέιμ. Στο έβδομο ο 29άχρονος Ισπανός, νούμερο 5 στον κόσμο, έσπασε το σερβίς του Τζόκοβιτς και στη συνέχεια, κάνοντας και δεύτερο break στο ένατο γκέιμ, το κατέκτησε με 6-3.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Φερέρ. Ο Ισπανός, ο οποίος στην πρεμιέρα του στον πρώτο όμιλο είχε επιβληθεί με 2-0 σετ του Άντι Μάρεϊ, κυριάρχησε απόλυτα και στο δεύτερο σετ στο οποίο έκανε άλλα δύο break και με 6-1 έδωσε τέλος στο ματς έπειτα από μία ώρα και 15 λεπτά.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Φερέρ σε έντεκα αναμετρήσεις με τον Τζόκοβιτς ο οποίος την Παρασκευή (25/11) θα δώσει τη μάχη της πρόκρισης με αντίπαλο τον συμπατριώτη του, Γιάνκο Τιπσάρεβιτς ο οποίος την Τετάρτη (23/11) ηττήθηκε από τον Τόμας Μπέρντιχ.