Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1

Από το μηδέν πλέον η μάχη του τίτλου στην Α1 βόλεϊ των γυναικών μετά τη νίκη, δεύτερη στη σειρά των τελικών, του Ολυμπιακού με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη. Στη Νέα Φιλαδέλφεια τη Δευτέρα στέφεται η πρωταθλήτρια του 2013.

Ο δεύτερος τελικός έμοιαζε πολύ με αυτόν της Δευτέρας. Πιο οργανωμένος και αποτελεσματικός στο μπλοκ ο Ολυμπιακός, έφερε το παιχνίδι στα δικά του μέτρα και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2, παρά τις δύο ήττες στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα του Τέλη Σωτήρχου μπήκε αποφασιστικά στο ματς, προηγήθηκε 16-6 στο πρώτο σετ και, παρά το προσωρινό ξέσπασμα της Ένωσης με την Μποροβίντσεκ να σερβίρει, έφτασε εύκολα στο 25-17 και το 1-0.

Οι "κιτρινόμαυρες", αν και με ελλείψεις, έπρεπε ν' αντιδράσουν και αντέδρασαν. Με βάση το 13-6 η ομάδα του Οικονόμου άντεξε στην πίεση του Ολυμπιακού, που έφτασε σε απόσταση αναπνοής (22-21), και με το 25-23 ισοφάρισε.

Η συνέχεια όμως ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Πειραιά. Με την ψυχολογία στα ύψη και πολύ καλή υποδοχή, οι παίκτριες του Σωτήρχου έκαναν αρχικά το 2-1 πιο εύκολα από το 25-23 και στο τέταρτο σετ σφράγισαν την επικράτησή του. Είχαν από την αρχή το προβάδισμα (9-5, 15-18, 17-10) και πήραν αυτό που ήθελαν με το μπλοκ άουτ καρφί της Τρατ για το 25-21.

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 25-21