13η αγ.: Ο Ολυμπιακός "βούλιαξε" τον Εθνικό

Με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και αρχισκόρερ τον Γιάννη Φουντούλη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 15-4 του δεύτερου Εθνικού στο πειραϊκό ντέρμπι και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο των ανδρών, με το οποίο και -συγκλονιστικού απροόπτου- θα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο.

Η μάχη των δύο πρώτων είχε χαρακτήρα μάχης μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Εθνικός μπόρεσε να κρατήσει χαμηλά την επίθεση του Ολυμπιακού και να έχει επαφή με το σκορ, όντας ένα γκολ πίσω (3-4).

Οι "ερυθρόλευκοι" ωστόσο βρήκαν διέξοδο στο πρόβλημα και από τη στιγμή που πήραν... αέρα ξέφυγαν μια και καλή των τυπικά γηπεδούχων. Το επιμέρους 7-1 στην τρίτη περίοδο τους έστειλε στο +7 και σε συνδυασμό με το 4-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο διαμορφώθηκε το 15-4.