Στον τελικό του κυπέλλου η Κρίσταλ Πάλας

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε τη Γουότφορντ στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και περιμένει στο "Γουέμπλεϊ" τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όπως το 1990, όταν άνοιξε τον δρόμο στην καριέρα του Άλεξ Φέργκιουσον.

Γουίκαμ-Κρίσταλ Πάλας

Ρεβάνς από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον χαμένο τελικό FA Cup του 1990 θα έχει την ευκαιρία να πάρει η Κρίσταλ Πάλας, η οποία νίκησε 2-1 τη Γουότφορντ στον δεύτερο ημιτελικό του "Γουέμπλεϊ" και θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της στο ίδιο γήπεδο στις 21 Μαΐου. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου ήταν σαφώς ανώτερη και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γιανίκ Μπολάζι. Οι φιλοξενούμενοι, δίχως τον Χοσέ Χολέμπας στην αποστολή, βρέθηκαν σε πολύ άσχημο απόγευμα, με συνέπεια να μην απειλήσουν την εστία του Γουέιν Χένεσι.

Ντίνι-Γουότφορντ

Στο 55', πάντως, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τρόι Ντίνι, ωστόσο οι τύποις γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα μετά από έξι λεπτά, με τον Κόνορ Γουίκαμ, στον οποίο δεν είχε δοθεί πέναλτι στο 49'. Η Πάλας κράτησε το προβάδισμα με σχετική άνεση και πλέον μετράει αντίστροφα για να πάρει εκδίκηση από τους "κόκκινους διαβόλους" για την προ 26ετίας ήττα σε εκείνους τους διπλούς τελικούς, που για πολλούς έσωσαν τη θέση του Άλεξ Φέργκιουσον (που κατέκτησε το πρώτο τρόπαιό του στο "Ολντ Τράφορντ") και άλλαξαν τη ροή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Χένεσι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Γέντινακ, Καμπάιγ, Ζάχα, Μπολάσι (74' Μακάρθουρ), Πάντσεον (81' Σακό), Γουίκαμ (86' Αντεμπαγιόρ)

Γουότφορντ (4-4-2): Παντιλιμόν, Νιόμ (82' Ανία), Κάθκαρτ, Μπρίτος, Ακέ, Αμπντί (55' Γκεντιουρά), Καπού (32' Σουάρεθ), Γουότσον, Χουράδο, Ιγκάλο, Ντίνι